Ryzen 3600 AIDA64 stress testi sonuçları ve analizi

batucebeci

Hectopat
Merhabalar, ben daha önce sistemimi kendi kendine kapanması sebebiyetiyle İtopya'ya göndermiştim. Sonrasında sorunumun çözüldüğünü söyleyip bilgisayarı verdiler. Fakat tam internetten dizi izlerken bir sonraki bölüme geçmek için ESC'ye bastığımda bilgisayar kendiliğinden kapandı. Bende bunun üstüne işlemciye test yapmaya karar verdim. AIDA 64 programından ilk başta 5 dakikalık " stress CPU" testi yaptım. Sonrasında ise " stres System Memory" testi yaptım. Fakat bu testte arka planda işlem yaparken donduğu için endişelenip direk sonlandırdım. Sonrasında "stress cache" testi yapacaktım. Teste tıkladığım an bilgisayar kapandı. Sonrasında bilgisayarı tekrar açıp aynı testi tekrar yaptım. Fakat 2 dakika olmuştu ki direkt 89-90 dereceyi gördüm ve testi kapattım. Stok fan kullanıyorum. Testlerin bilgilerini ek olarak paylaşıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ek olarak;
Bir de sonradan bir HDD aldım. "Seagate Barracuda 2TB 7200RPM". Fakat bu HDD'nin içinden sanki fan bir şeye sürtüyormuş gibi bir ses çıkıyor bu normal mi diye soracaktım.
PC'nin özellikleri:
1 X Toshiba OCZ 240GB TR200 SATA 3.0 2.5" SSD (555MB okuma / 540 MB yazma)
1 X sistem montaj hizmeti.
1 X Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance LPX siyah 3000MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM.
1 X AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 35MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci mpk.
1 X MSI B450M-A PRO Max 4133MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX anakart.
1 X Thermaltake versa J25 tempered glass RGB 650W 80+ USB 3.0 mid Tower kasa.
1 X MSI Radeon RX 5700 Mech GP OC 8 GB GDDR6 256 Bit ekran kartı.

Dosya Ekleri

• Stress cache testi.PNG
    Stress cache testi.PNG
    258,4 KB · Görüntüleme: 120
  • Stress CPU testi.PNG
    Stress CPU testi.PNG
    259,1 KB · Görüntüleme: 112
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, ben daha önce sistemimi kendi kendine kapanması sebebiyetiyle İtopya'ya göndermiştim. Sonrasında sorunumun çözüldüğünü söyleyip bilgisayarı verdiler. Fakat tam internetten dizi izlerken bir sonraki bölüme geçmek için ESC'ye bastığımda bilgisayar kendiliğinden kapandı. Bende bunun üstüne işlemciye test yapmaya karar verdim. AIDA 64 programından ilk başta 5 dakikalık " stress CPU" testi yaptım. Sonrasında ise " stres System Memory" testi yaptım. Fakat bu testte arka planda işlem yaparken donduğu için endişelenip direk sonlandırdım. Sonrasında "stress cache" testi yapacaktım. Teste tıkladığım an bilgisayar kapandı. Sonrasında bilgisayarı tekrar açıp aynı testi tekrar yaptım. Fakat 2 dakika olmuştu ki direkt 89-90 dereceyi gördüm ve testi kapattım. Stok fan kullanıyorum. Testlerin bilgilerini ek olarak paylaşıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ek olarak;
Bir de sonradan bir HDD aldım. "Seagate Barracuda 2TB 7200RPM". Fakat bu HDD'nin içinden sanki fan bir şeye sürtüyormuş gibi bir ses çıkıyor bu normal mi diye soracaktım.
PC'nin özellikleri:
1 X Toshiba OCZ 240GB TR200 SATA 3.0 2.5" SSD (555MB okuma / 540 MB yazma)
1 X sistem montaj hizmeti.
1 X Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance LPX siyah 3000MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM.
1 X AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 35MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci mpk.
1 X MSI B450M-A PRO Max 4133MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX anakart.
1 X Thermaltake versa J25 tempered glass RGB 650W 80+ USB 3.0 mid Tower kasa.
1 X MSI Radeon RX 5700 Mech GP OC 8 GB GDDR6 256 Bit ekran kartı.

Ben de aynı işlemciyi kullanmaktayım. Sizinle aynı sorunları yaşadım. Stok fan kesinlikle yetersiz. Ryzen 7 2700'ün ensesinde bir işlemci ancak 2700 ile Wraith Prism yani AMD'nin en iyi soğutucusu çıkarken 3600'den Wraith Stealth diye en kötü soğutucu çıkıyor. Oyun oynarken bile 95 derece olan işlemcinin sınır sıcaklıklarını görüyordu. 500TL'ye W122 sıvı soğutucusunu aldım 65 dereceyi geçmiyor. Eğer soğutucuya bütçeniz yoksa BIOS'dan CBS yi kapayın. İşlemci base clock olan 3600MHz'i geçmez ancak en azından işlemcinizi yakmazsınız.

Ben bilgisayarımı daha önce servise verdim bu yüzden. Düzeldiğini söylediler fakat düzeltmemişler. Xmp yi tekrar açtım. Film izlerken filmin bir yerinde kendi kendine reset atıyor bilgisayar. Ne yapacağım konusunda bir fikrim yok.

Ben bilgisayarımı daha önce servise verdim bu yüzden. Düzeldiğini söylediler fakat düzeltmemişler. XMP'yi tekrar açtım. Film izlerken filmin bir yerinde kendi kendine reset atıyor bilgisayar. Ne yapacağım konusunda bir fikrim yok.

Dediğiniz olaylar işlemcinin sınır sıcaklığı olan 95 dereceye ulaştığında sistemin işlemciyi yakmamak için kendini kapatmasıyla oluyor. Dediğim gibi bu duruma bir soğutucu almaktan başka bir çare yok ne yazık ki. Ancak soğutucuyu alana kadar BIOS’dan CBS’yi kapayın. İşlemcinin Turbo Boost özelliği devre dışı kalır böylece işlemci ısınmaz ancak base clock olan 3600MHz'de takılı kalır 4200MHz’e kadar çıkabilecekken. Bu da oyundan oyuna değişmekle beraber 10FPS'e kadar bir fark yaratabilir ancak bu dediğiniz problemlerle karşılaşmazsınız.

AIDA testlerinde 127 derece yazan ana kart mı? Ben mi yanlış görüyorum.
O kadar bilgim yok. Ama anakart sıcaklık testi yapabileceğim bir program söylerseniz test edebilirim
Dediğiniz olaylar işlemcinin sınır sıcaklığı olan 95 dereceye ulaştığında sistemin işlemciyi yakmamak için kendini kapatmasıyla oluyor. Dediğim gibi bu duruma bir soğutucu almaktan başka bir çare yok ne yazık ki. Ancak soğutucuyu alana kadar BIOS’dan CBS’yi kapayın. İşlemcinin Turbo Boost özelliği devre dışı kalır böylece işlemci ısınmaz ancak base clock olan 3600MHz'de takılı kalır 4200MHz’e kadar çıkabilecekken. Bu da oyundan oyuna değişmekle beraber 10FPS'e kadar bir fark yaratabilir ancak bu dediğiniz problemlerle karşılaşmazsınız.
Film izlerken 95 dereceye çıkması normal mi peki. Stok Fan bile olsa Film izlerken böyle bir şeyin olmaması lazım bence

O kadar bilgim yok. Ama anakart sıcaklık testi yapabileceğim bir program söylerseniz test edebilirim.

Film izlerken 95 dereceye çıkması normal mi peki. Stok fan bile olsa film izlerken böyle bir şeyin olmaması lazım bence.

Ben işlemciyi soğutucusuz kullanırken 80 derecenin altına çalıştırabildiğimi hatırlamıyorum. Rica etsem BIOS üzerinden cbs’yi kapatarak da deneyebilir misiniz?

Son düzenleme:
Aşağıda anakart sıcaklıkları var. şuan ramlarim 2133 Mhz de çalışıyor ama. Birde benim bir sorum olacaktı. Ben XMP açınca ramlari 3000Mhz de kullanıyorum. Ryzen 3600 stok fan ile yapıyorum bunu. 4 5 saatin sonunda kendi kendine resetlemesi sizce normal mi? Ya '' League Of Legends'' oynuyorum yada film izliyorum. Bilgisayarı yoracak bir şey yapmıyorum. Bu konuda bilgisi olanlar yardım edebilirse çok sevinirim.
Ben işlemciyi soğutucusuz kullanırken 80 derecenin altına çalıştırabildiğimi hatırlamıyorum. Rica etsem BIOS üzerinden cbs’yi kapatarak da deneyebilir misiniz?
Ben işlemciyi 3000 e çekmezsem pc reset atmıyor ama alınca resetliyor. Benim merak ettiğim bu normal mi

Dosya Ekleri

• a1.PNG
    a1.PNG
    5,5 KB · Görüntüleme: 37
  • a2.PNG
    a2.PNG
    6,6 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı