Ryzen 3600 overclock ne kadar yapılmalı?

Özcan Sevinç

Hectopat
Daha fazla  
Bende Ryzen 3600 işlemci var 4.2 1.2 voltage a ayarlı sıvı soğutma var yük altında 65 maks sıcaklık görüyor. O da nadiren, sizce üstü denenebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Prime B450M-K ASUS

Düşük Volt yapılabilir ama ben hız aşırtma gerekli olur mu emin olamadım 65 en maks ortalama 60'larda geziyor en yüksek.

Hız aşırtma yapacaksan voltaj yüksek olmalı denemistim 4.3 GHz 1.15 voltajda mavi ekran etmiştim. Benim stock soğutucu var diye voltaj düşünmüştüm. 1.45 voltajda çalışıyordu. Senin sıvı sogutman var voltaj biraz yükseltip hız aşırtma yapılabilir. Bazı oyunlarda FPS arttırıyordu. (Daha çok işlemci tapanlı oyunlarda) Render için zaten etki edicektir.

Hız aşırtma yapacaksan voltaj yüksek olmalı denemistim 4.3 GHz 1.15 voltajda mavi ekran etmiştim. Benim stock soğutucu var diye voltaj düşünmüştüm. 1.45 voltajda çalışıyordu. Senin sıvı sogutman var voltaj biraz yükseltip hız aşırtma yapılabilir. Bazı oyunlarda FPS arttırıyordu. (Daha çok işlemci tapanlı oyunlarda) Render için zaten etki edicektir.
1.2 de 4.2 de sorunsuz bir kullanım sağladım 1.3 de 4.4 yada 4.6 larda kullanım sağlayabilir miyim stabil acaba.
Birde core voltage oto ya aldığımda 1.417 gibi bir değere çekiyor bu kadar düşürmenin bir zararı olur mu işlemciye daha yüksek bir değer mi girmeliyim acaba.

Son düzenleme:
1.2'de 4.2'de sorunsuz bir kullanım sağladım 1.3'de 4.4 ya da 4.6'larda kullanım sağlayabilir miyim stabil acaba.
Bir de Core voltage oto ya aldığımda 1.417 gibi bir değere çekiyor bu kadar düşürmenin bir zararı olur mu işlemciye daha yüksek bir değer mi girmeliyim acaba.

Düşürmenin zararı yok aslında sadece stabil çalışıyor mu ona bakmalısın. 4.4 GHz için Yavaş yavaş deneyerek bulabilirsin. Bu arada hatırlatmam gerek işlemci her PC'yi aç kapattıktan sonra sıfirlalanıyor yeniden ayarda "apply" basmalısın.

Geri
Yukarı