Ryzen 3600 sistem nasıldır?

Bütçe
4500

MüzikOgretmeni

Centipat
Merhabalar, ben online olarak piyano dersi vermekteyim. Birçok programı kombine ederek OBS'den Zoom'a aktararak yayın yapıyorum. Şuan kullandığım bilgisayar laptop ve ucuz yollu olduğu için sorun çıkarmaya başladı. Bu nedenle masaüstü bilgisayar toplamaya karar verdim.

Hazır sistemlere de baktım fakat bütçem dahilinde ilerleyen dönemde kasayı upgrade edebileceğim şekilde oluşturmak istiyorum. Bunu çoğu hazır kasaların karşılamadığını gördüğüm için kendim toplamak istedim ama tavsiyelere açığım.

Kasayı 6 ay taksitle alacağım. Bu nedenle de tavsiyelerinizi peşin fiyatına taksit yapan veya faiziyle de değer olan öneriler bekliyorum.
Örneğin:
Mediamarkt.com.tr - Amazon.com.tr - N11.com

Kullanım amacı: Yayın-Render

İşlemci: AMD CPU RYZEN 5 3600 3.6GHZ 32MB AM4+ 65W OPN : 100-100000031BOX 6 Çekirdek / Üretim 7NM / Matisse İşlemci

Anakart: ASUS Tuf B450-Plus Gamıng Amd B450 Soket Am4 Ddr4 3200 Hdmı Dvı M2 Usb3.1 Aura Rgb Atx Anakart

Ram: KINGSTON 8GB 3200MHZ DDR4 CL16 DIMM 1RX8 HYPERX FURY HX432C16FB3/8 Ram

Kasa: FRISBY FC-9320G 600W 4XRGB 80+ Mesh Bilgisayar Kasası Siyah

Ekran kartı: İkinci el alacağım. 1050ti üstü kurtarır diye düşünüyorum. Fırsatım olursa 2060s e kadar alabilirim.

SSD: Önceki laptoptan kalan M2 SSD ve SATA SSD var onları kullanacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem güzel anakart sağlam ileride parçalar rahatlıkla geliştirilebilir. Ryzen 5 3600 benim de daha yeni aldığım bir işlemci F/P olarak 10400F ile ikisi kapışıyor yayın ve render olduğu için çoklu çekirdekte Ryzen 5 3600 daha önde o yüzden doğru bir seçim diye düşünüyorum zaten ileride geliştirilebilir. RAM iyi fakat uzun vadede 16 ya çıkartırsanız rahatlarsınız burada depolama parçalarınız önemli yayın ve render olacağı için hızlı ve büyük bir alana ihtiyacınız var tabii size elinizdekiler yetiyorsa bir problem yok. Kasa ve PSU için bütçeniz tam olarak nedir? Sertifikalı PSU'lar daha güvenilirdir her zaman.

Sistem güzel anakart sağlam ileride parçalar rahatlıkla geliştirilebilir. Ryzen 5 3600 benim de daha yeni aldığım bir işlemci F/P olarak 10400F ile ikisi kapışıyor yayın ve render olduğu için çoklu çekirdekte Ryzen 5 3600 daha önde o yüzden doğru bir seçim diye düşünüyorum zaten ileride geliştirilebilir. RAM iyi fakat uzun vadede 16 ya çıkartırsanız rahatlarsınız burada depolama parçalarınız önemli yayın ve render olacağı için hızlı ve büyük bir alana ihtiyacınız var tabii size elinizdekiler yetiyorsa bir problem yok. Kasa ve PSU için bütçeniz tam olarak nedir? Sertifikalı PSU'lar daha güvenilirdir her zaman.

Yorum için teşekkürler. RAM'den 2 tane toplam 16 GB olacak yazmayı unutmuşum.

Kasa için bütçem ₺1000. Kasa konusunda çok bilgim yok açıkçası ama sertifika önemli olduğunu biliyorum. Bütçem bildiğim kadarıyla Silver sertifikalılara yetmiyor. Bronz sertifikalı ve fanlarıyla beraber iyi bir kasa olduğunu düşündüğüm MSI MAG Force 100M ve +80 Bronze bir PSU alabilirim diye düşünüyorum. Dediğim gibi kasa ve PSU konusu abartılıyor gibi bir ön yargım var ama, topladığım parçalar uygunsa eğer buradaki yorumlara göre kasa bütçemi ₺1500'e kadar yükseltebilirim.

Bu arada topladığım sistemdeki PSU da +80 bronz sertifikalı.

RAM'lerin 16 olması süper dikkatimi ilk o çekmişti zaten. Burada aslında konu bilinirlik ve evet inanın sertifika olayı bazen abartıldığı kadar önemli çünkü hem uzun vadede PSU sağlığı ve verimliliği açısından güvenilir bilinir sertifikalı PSU'lara insanların yönelmesinin sebebi bu. MSI MAG Force 100M güzel bir kasa olduğu forumda herkes tarafından söyleniliyor 1500 liraya varmaz bile kasa ve PSU 1200 1300 liraya alabilirsiniz böylelikle kafanız rahat olur sizin alıcağınız model hakkımda bilgim yok o yüzden bir şey söyleyemiyorum. MSI MAG Force 100 m ve XPG Pylon Power Supply'i önerebilirim 500 ya da 650W size yeter diye düşünüyorum yine forumdan bununla ilgili bilgi alırsınız ama bu verdiğim kasa ve PSU ile kafanızda soru işareti kalmaz 1200 lira civarlarındada kapatırsınız işi. İyi günler dilerim.

RAM'lerin 16 olması süper dikkatimi ilk o çekmişti zaten. Burada aslında konu bilinirlik ve evet inanın sertifika olayı bazen abartıldığı kadar önemli çünkü hem uzun vadede PSU sağlığı ve verimliliği açısından güvenilir bilinir sertifikalı PSU'lara insanların yönelmesinin sebebi bu. MSI MAG Force 100M güzel bir kasa olduğu forumda herkes tarafından söyleniliyor 1500 liraya varmaz bile kasa ve PSU 1200 1300 liraya alabilirsiniz böylelikle kafanız rahat olur sizin alıcağınız model hakkımda bilgim yok o yüzden bir şey söyleyemiyorum. MSI MAG Force 100 m ve XPG Pylon Power Supply'i önerebilirim 500 ya da 650W size yeter diye düşünüyorum yine forumdan bununla ilgili bilgi alırsınız ama bu verdiğim kasa ve PSU ile kafanızda soru işareti kalmaz 1200 lira civarlarındada kapatırsınız işi. İyi günler dilerim.
Dediğiniz şekilde olunca 1050 tl ediyor. Anakartı da yükselttiğim için bütçeyi o kadar aşamayabilirim. Corsair marka PSU lu bir kasa var buna nedersiniz ? Bir tane fan var fakat ek olarak 2 fan daha alacağım eğer bu kasa uygunsa.
CORSAIR CC-9020129-EU SPEC-05 MID TOWER GAMING CASE + CV550 550 WATT 80 PLUS PSU

Anakartımı değiştirdiğim model.
MSI B450 Tomahawk Max Am4 Ddr4 3466 Dvı HDMI M.2 Usb 3.2 R Gb ATX Bilgisayar Anakartı

Dediğiniz şekilde olunca 1050 TL ediyor. Anakartı da yükselttiğim için bütçeyi o kadar aşamayabilirim. Corsair marka PSU'lu bir kasa var buna nedersiniz? Bir tane fan var fakat ek olarak 2 fan daha alacağım eğer bu kasa uygunsa.
CORSAIR CC-9020129-EU SPEC-05 MID TOWER GAMING CASE + CV550 550 WATT 80 PLUS PSU

Anakartımı değiştirdiğim model.
MSI B450 Tomahawk Max Am4 Ddr4 3466 Dvı HDMI M.2 Usb 3.2 R Gb ATX Bilgisayar Anakartı

Aynı kasayı kuzenim kullanıyor gayet iyi zaten Corsair gibi markaların belirli bir kalitesi ve kullandıklar materyal kalitesi belli bu nedenle tavsiye edilir güzeldir. Anakartınız B450 M in en iyi iki anakartından biri gönül rahatlığıyla alabilirsiniz fanları kasa içinmi CPU içinmi alacaksınız? Amaç CPU soğutucuysa güzel bir soğutma önerebilirim bu arada aham şaham bir soğutmaya ihtiyacınız yok çok fazla oyun vs oynamaycaksınız değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı