Ryzen 3600X PC açılmıyor

Ranger1

Hectopat
Merhabalar. PC çalışıyordu ama kasanın üstündeki fanların içe dopru hava verdiğini fark ettim ve yönünü değiştirdim bir de M.2 SSD'yi anakartın soğutuculu bloğu olan 2.yubaya taktım. Sonra açmaya çalıştım bilgisayarı açılmıyor, görüntü yok anakart ve RAM'lerin ışıkları yanıyor aöa ekran kartının ışığı bile yanmıyor elektrik ona gitmiyor mu anlamadım bir de SSD'nin ışığı yanmıyor artık son olaral anakartın üzerindeki DRAM ışığı yanıyor orada kalıyor diğer ışıklara geçmiyor, önceden açarken tüm ışıklar bir kez yanardı onu fark ettim sorun nedir acaba?

İşlemci: Ryzen 3600X.
Ekran kartı: Sapphire 5700 XT Nitro+ SE.
Anakart: ASUS TUF X570.
RAM: Corseir vengence Pro RGB 16 GB.
SSD: James Donkey M.2 1TB.
Kasa: Corseir Spec Delta RGB.
PSU: Corseir VS650 80+

Bir de çok nadir bazen ekrankartı ışıkları yanıyor güç tuşuna basınca fanlar dönüyor bu sefer ana karttaki ışık 3.ye kadar geliyor yine kalıyor orada görüntü yok yine bu bazen oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Statik elektrik yüklenmiş olma ihtimali var. Öncelikle güç kaynağınızın elektrikle olan bağlantısını kesin hatta mümkünse düğme ile de ekstra kapatın. Ardından kasanın açma düğmesine birkaç defa basın ve basılı tutun. RAM'ları da çıkartmanız faydalı olabilir bu işlem esnasında.

Statik elektrik yüklenmiş olma ihtimali var. Öncelikle güç kaynağınızın elektrikle olan bağlantısını kesin hatta mümkünse düğme ile de ekstra kapatın. Ardından kasanın açma düğmesine birkaç defa basın ve basılı tutun. RAM'ları da çıkartmanız faydalı olabilir bu işlem esnasında.
Dediğinizi tam olarak olmasada benzer bir şekilde yaptım eve gidince dediğiniz gibi yapıcam peki işe yaramazsa arızalı olan ne olabilir ? Ekran kartını yeni değiştirdim daha tekrar bişi çıkmasa bari ya.

Son düzenleme:
Dediğinizi tam olarak olmasada benzer bir şekilde yaptım eve gidince dediğiniz gibi yapıcam peki işe yaramazsa arızalı olan ne olabilir ? Ekran kartını yeni değiştirdim daha tekrar bişi çıkmasa bari ya.
Sadece fan çıkarıp takmışsınız ve M2 SSD konumunu değiştirmişsiniz. Mantıken bir şeylerin yanmaması gerekiyor bu durumda. Bence çözülecektir. Belki de eliniz anakart güç bağlantısına falan deydi ama bu muhtemel durmuyor. Deneyin bakalım.

Sadece fan çıkarıp takmışsınız ve M2 SSD konumunu değiştirmişsiniz. Mantıken bir şeylerin yanmaması gerekiyor bu durumda. Bence çözülecektir. Belki de eliniz anakart güç bağlantısına falan deydi ama bu muhtemel durmuyor. Deneyin bakalım.
Arkadaşlar dediğiniz gibi yaptım oldu ne kadar teşekkür etsem az öyle kokrktumli vallaha, daha yeni ekran kartı değişmişti herkese çok teşekkür ediyorum.😇 Peki şimdi BİOS pilini takıp çıkardım ya BİOS ekranı açıldı burada RAM hızını ayarlamaktan başka bişi yapmam gerekiyor mu veya anakartı güncelliyimmi açılınca ?
1.sorum daha var bu neden oldu nedeni nedir ve yaptığım işlem neyi sağladı ? Teknik olarak bilgi edinmek istiyorum sadece sorun olunca değilde nekadar bilgim olursa okadar iyi

Arkadaşlar dediğiniz gibi yaptım oldu ne kadar teşekkür etsem az öyle kokrktumli vallaha, daha yeni ekran kartı değişmişti herkese çok teşekkür ediyorum.😇 Peki şimdi BİOS pilini takıp çıkardım ya BİOS ekranı açıldı burada RAM hızını ayarlamaktan başka bişi yapmam gerekiyor mu veya anakartı güncelliyimmi açılınca ?
1.sorum daha var bu neden oldu nedeni nedir ve yaptığım işlem neyi sağladı ? Teknik olarak bilgi edinmek istiyorum sadece sorun olunca değilde nekadar bilgim olursa okadar iyi
Öncelikle bu forumda teşekkürünüzü yazarak belirtmeniz aslında yanlış. 🙃 Yazılanları beğenebiliyorsunuz ve en iyi cevabı seçebiliyorsunuz. Bunlar yeterli. Ki bunları yaparak yardımcı olanlara da yarar sağlamış oluyorsunuz.
Neden olduğunu şöyle anlatayım. Siz elektrik yüklüsünüz. Kasanızın içini açtınız ve bir şeyleri ellediniz. İletkenler temas ettiği için siz yükünüzü donanıma verdiniz. Veya kasaya işte. Bilgisayar zaten elektron hareketleri sonucu oluşan akımla çalışır. Kısaca burada siz bilgisayarı üzerinizdeki yüklerle dengesiz hale getirmiş olursunuz. Elektrik akımı düzgün hareket edemez. Bu zarar bile verebilir. Ama sık rastlanan bir şey değildir. Önlemek için bu işlemlerden önce toprağa basarak üzerinizdeki fazla elektronları atmak, kauçuk veya deri eldiven kullanmak, plastik terlik giymek faydalı olabilir. Çözerken siz kasadaki bütün elektrik akım girişlerini kapadınız. Ardından kasaya elektrik akımlarını hareket ettirecek biçimde komut verdiniz. Sıfırlanmış gibi oldu. Bilgisayar da bu sayede normal düzenine döndü.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı