Ryzen 3600X vs Ryzen 3700X

Bütçe
8500
V

vorplody

Ziyaretçi
Dostlar selamlar öncelikle. Yaklaşık 1-2 haftaya bir sistem dizeceğim. Ama kararsız kaldığım bir konu var. Ryzen 3700X + ASUS Prime X570-P kombosu mu yoksa Ryzen 3600X + ASRock B450 PRO4 kombosu mu? Ekran kartı Sapphire RX 5700 XT Nitro+ olacak. Elimde SSD ve HDD var onları almayacağım. Ryzen 3700X kombosuna RAM, kasa ve PSU'da eklenince 8490 lira tutuyor. Stock soğutucu yeterli olur mu ondan da emin değilim. 3600X kombosuna aynı parçaları ekleyince fiyat 7360 lira tutuyor. Bilgisayarı oyun ağırlıklı kullanacağım. YouTube’da izlediğim testlerde 3700X bazı oyunlarda 10 FPS’e kadar fark yaratıyor. Sizce aradaki fiyat farkına değer mi? 3600X kombosunu alıp kalan parayla da monitör mü almalıyım? (Not: 3700X sistem için B450 anakart takmayı düşünmüyorum, ileriye yönelik bir sistem düşünüyorum. İlerde sıvı soğutma alıp OC yaptığım zaman bu işlemciyi rahat rahat besleyecek bir anakart. B450 Tomahawk gibi modellerin iyi VRM’lere sahip olduğunu biliyorum fakat düşünmüyorum. 3600X için ise ASRock anakartın fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum. VRM yapısı ve soğutması iyi. Kombolar bu şekilde.

Son düzenleyen: Moderatör:
R7 3700X işlemci fazladan 2 çekirdek ile daha ileriye dönük olur. Bir de Prism soğutucu sayesinde çok fazla OC yapmadığınız sürece soğutucu masrafına gerek kalmaz. X570 hem ileriye dönük ve iyi bir OC potansiyeli olur hem de anakartın PCI 4.0 desteği olduğu için 5700XT karttan da birkaç FPS fazla performans alırsın. Şimdiki oyunlar PCI 3.0 için yapıldığı için optimize değil yani pek fark olmuyor ama ileride çıkan oyunlarda daha çok fark oluşabilir. Bütçen yetiyorsa bunu al derim. Bütçe çok zora giriyorsa 3600X olan da sistemi besler ama pek ileriye yönelik olmaz.

Bu noktada bütçe uygunsa 3700X ve Gigabyte X570 Aorus Elite ikilisi sizi üzmez. Stok soğutucu idare eder. Stok soğutucu ile kullanan çok fazla kişi var. Taksitler bitip bütçe normalleşince daha iyi bir hava soğutma ya da sıvı soğutma alabilirsiniz sisteme. Sistem üzerinde sonradan değiştirilebilir parçalar konusunda bence çok fazla bütçeyi zorlamayın..

Değiştiremeyeceğiniz şeylere yatırım yapın. Diğerleri zamanla hal olur.

R7 3700X işlemci fazladan 2 çekirdek ile daha ileriye dönük olur. Bir de prism soğutucu sayesinde çok fazla OC yapmadığınız sürece soğutucu masrafına gerek kalmaz. X570 hem ileriye dönük ve iyi bir OC potansiyeli olur hem de anakartın PCI 4.0 desteği olduğu için 5700XT karttan da birkaç FPS fazla performans alırsın. Şimdiki oyunlar PCI 3.0 için yapıldığı için optimize değil yani pek fark olmuyor ama ileride çıkan oyunlarda daha çok fark oluşabilir. Bütçen yetiyorsa bunu al derim. Bütçe çok zora giriyorsa 3600X olan da sistemi besler ama pek ileriye yönelik olmaz.
Bugün detaylı bir araştırma yaptım. ASRock B450 PRO4’te RAM frekans sorunları varmış sistem birden kapanabiliyormuş vs. benzeri sorunlar bütün B450 kartlarda yaşanabiliyormuş Ryzen 3. serisi kullanıldığında. Hem optimize şekilde çalışması hem de ileriye yönelik olsun diye Ryzen 3700X ve TUF X570 GAMING Plus düşünüyorum. Yabancı kaynaklarda fiyatına göre herkesin ilk tavsiyesi. Özellikle VRM’leri çok iyiymiş. Bu iki parçanın yanına XPG D60G 16 GB 3200MHz CL16 RAM, Aerocool airhawk Duo kasa, Sapphire RX 5700 XT Nitro+ ve Sharkoon 650W 80+ PSU düşünüyorum. Evde SSD ve HDD var onları almayacağım. Onun haricinde yazdıklarımın toplam fiyatı 8600 lira tutuyor Sinerji Bilgisayar'da. Öneriniz tavsiyeniz var mıdır?
Bu noktada bütçe uygunsa 3700X ve Gigabyte X570 Aorus Elite ikilisi sizi üzmez. Stok soğutucu idare eder. Stok soğutucu ile kullanan çok fazla kişi var. Taksitler bitip bütçe normalleşince daha iyi bir hava soğutma ya da sıvı soğutma alabilirsiniz sisteme. Sistem üzerinde sonradan değiştirilebilir parçalar konusunda bence çok fazla bütçeyi zorlamayın.

Değiştiremeyeceğiniz şeylere yatırım yapın. Diğerleri zamanla hal olur.
Evet yukarda da yazdım sistemi ileriye yönelik yaptım. TUF X570 GAMING Plus’ın fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum. Aslında bir adet de monitör ihtiyacım var ama elimdekiyle birkaç ay idare edeceğim artık. Bu arada stock soğutucu yeterli olur mu, overclock yapabilir miyim?
3600X li olanı al bir de sıvı soğutucu al daha performanslı olacaktır.
Soğutucu tarzı şeyleri sonradan da alabileceğim için 3700X ve X570 kombosu yapacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
bugün detaylı bir araştırma yaptım. Asrock b450 pro4’te RAM frekans sorunları varmış sistem birden kapanabiliyormuş vs. Benzeri sorunlar bütün b450 kartlarda yaşanabiliyormuş ryzen 3. serisi kullanıldığında. hem optimize şekilde çalışması hem de ileriye yönelik olsun diye ryzen 3700x ve TUF X570 Gaming Plus düşünüyorum. Yabancı kaynaklarda fiyatına göre herkesin ilk tavsiyesi. Özellikle VRM’leri çok iyiymiş. Bu iki parçanın yanına XPG d60g 16GB 3200MHZ Cl16 ram, Aerocool Airhawk Duo kasa, Sapphire RX 5700 XT Nitro+ ve Sharkoon 650w 80+ PSU düşünüyorum. Evde SSD ve HDD var onları almayacağım. Onun haricinde yazdıklarımın toplam fiyatı 8600 lira tutuyor sinerji bilgisayarda. Öneriniz tavsiyeniz var mıdır?

Evet yukarda da yazdım sistemi ileriye yönelik yaptım. Tuf X570 Gaming Plus’ın fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum. Aslında bir adet de monitör ihtiyacım var ama elimdekiyle bir kaç ay idare edicem artık. Bu arada stock soğutucu yeterli olur mu, overclock yapabilir miyim?

Soğutucu tarzı şeyleri sonradan da alabileceğim için 3700X ve X570 kombosu yapıcam.
Stok soğutucu ile belki bir miktar ama zor. Tavsiye etmem. Core Performance Boost ile bile yeterli gelmiyor.

Stok soğutucu ile belki bir miktar ama zor. Tavsiye etmem. Core performance Boost ile bile yeterli gelmiyor.
O zaman 240’lık sıvı soğutma alana kadar stock kullanacağız. Sıvı soğutma konusunda pek bilgim yok şahsen, maksimum 700 liralık 240’lık F/P tavsiyeniz var mı? ARGB olsa tadından yenmez sistemi öyle topluyorum. SilverStone PF240 modelini beğendim ama performansını bilemiyorum.

@Silinen üye Prism ile güzel overclocklar yapabilirsin de en fazla 4.3-4.4 arası stabil kalır 3700X. Bazılarında o bile olmuyor. 3800X al yüksek overclocklar yapmak istiyorsan.

@Silinen üye Prism yeterli. 4.3-4.4 GHz 3000 serisi için iyi sayılsa da 4.6'ları görenler olunca pek hoş gözükmüyor. Amaç oyunsa o kadar sıkmaya da gerek yok gerçi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı