Ryzen 3600XT işlemciye overclock nasıl yapılır?

Cool n Quiet ayarına baktım BIOS'tan fakat öyle bir ayar göremedim CPU Configuration ayarı altında veya diğer seçeneklerin olduğu yerlerde.

Ayrıca dostlar sabit bir şekilde 4,5 GHz'de çalışmasını istiyordum ama daha fazla yüksek bir değere çıkabiliyorsa işlemci elbette deneyebilirim eğer bir sorun oluşturmaz derseniz?
Sabit tutmayı dene. 1.25 voltaj ile. Tabbi bu ayarları rayzen master ile denersen çok işine yarayacaktır. Tabbi anakartına göre açılması veya kapması gereken ayarlar var. Mesela ben msi b450 tomahawk max II anakart'da bir ton ayar kapattım. Videoya göre haraket ettiğimden hangisin ne olduğunu hatırlamıyorum. Senin anakartında overclock veya voltaj sabitlemesi yaparken hangi ayarları açıp kapatman gerektiğini öğrenmen gerekiyor.

Benim merak ettiğim 4.5ghz için voltaj artırmasına gerek var mıydı? İşlemci 4.5ghz'e kendini turbolayarak çıkabiliyor.
O değer sadece oyun gibi hafif yüklerde birkaç çekirdeğin boostlandığı hız. 4.5'e tüm çekirdekleri manuel olarak çıkarmak başka bir şey. UV yapılmayacaksa ve çoklu çekirdek gerektiren kullanım amacı yoksa gereksiz sayılır.
Cool n Quiet ayarına baktım BIOS'tan fakat öyle bir ayar göremedim CPU Configuration ayarı altında veya diğer seçeneklerin olduğu yerlerde.
CPU Configuration ayarı altında PSS Support diye geçmesi lazım.

O değer sadece oyun gibi hafif yüklerde birkaç çekirdeğin boostlandığı hız. 4.5'e tüm çekirdekleri manuel olarak çıkarmak başka bir şey. UV yapılmayacaksa ve çoklu çekirdek gerektiren kullanım amacı yoksa gereksiz sayılır.

Katılıyorum. Ben render yapacağım için sürekli 4.2ghz yükseltmesi yaptım. Ama bir yandanda işlemci sürekli voltaj verip 4.2ghz çıkıp 3.6ya indiğinden düzgün bir performans alamıyordum. Şuan 4.5ghz sabitlemesi onun için daha iyi olacaktır. Güç tüketimi işlemci kullanımına göre artacağından düşük işlemci gereksinimlerinde onun için bir eksi olmaz.
Bu pss support muhtemelen üste bahsetteğim sorunu doğuruyordu onu kapatması gerekiyor.

Birde merak ettiğim bir şey var. Yeni am5 işlemcilerde işlemcin güç tüketimini azaltıp tüm çekirdeklere yük bindirmeyerek gerekli çekirdekleri turbolayan bir özellik var. Bunu manuel olarak biz am4 platformunda yapabilir miyiz? Yani 0,1,2. çekirdek turboda diğer çekirdekler temel frekans veya onun biraz üstünde çalışsın. Böyle bir imkanımız var mı?

PSS Support ayarını kapattım birşey değişmedi halen oyunlarda vs. çökme oluyor.

İşlemcinin üzerinde oynama yapmadan önce böyle sorun var mıydı? yoksa birde undervoltaj yapmayı deneyin. Buda işe yaramıyorsa biosu temel ayarlarına getirin.
Normalde oyunlarda çökme yok sadece overclock denediğim de bu sorun oluyor.

PSS Support ayarını kapattım birşey değişmedi halen oyunlarda vs. çökme oluyor.
O zaman işlemci yemiyor demek ki. Kendi işlemcimde o ayarı kapatınca yaklaşık 0.05 civarında voltaj boşluğu yaratıyordu. Örnek olarak 1.33 voltaj yerine 1.28 ile kullanabiliyordum. Siz tam tamına hangi değerlerde deniyorsunuz? Oyunda bile çöküyorsa çoklu çekirdek gerektiren herhangi bir işlemde çok daha rahat çöker.

O zaman işlemci yemiyor demek ki. Kendi işlemcimde o ayarı kapatınca yaklaşık 0.05 civarında voltaj boşluğu yaratıyordu. Örnek olarak 1.33 voltaj yerine 1.28 ile kullanabiliyordum. Siz tam tamına hangi değerlerde deniyorsunuz? Oyunda bile çöküyorsa çoklu çekirdek gerektiren herhangi bir işlemde çok daha rahat çöker.
1.30 voltajda denedim 4,5 GHz'yi ama açılırken mavi ekran hatası verdi bende 1,35'e yükselttim sonra oyunda çökme sorunu oldu şimdi ise BIOS ayarlarını sıfırladım sadece xmp ve resize bar'ı açtım öyle bıraktım.

1.30 voltajda denedim 4,5 GHz'yi ama açılırken mavi ekran hatası verdi bende 1,35'e yükselttim sonra oyunda çökme sorunu oldu şimdi ise BIOS ayarlarını sıfırladım sadece xmp ve resize bar'ı açtım öyle bıraktım.
Resize bar amd ekran kartınınız yoksa kapatmanızı öneririm. Nvida ekran kartlarında performans artışı çok fazla olmuyor %2 civarı bir artış için değmez. Eğer çökme kendini tekrarlarsa Resize'ı kapatın.

Resize bar amd ekran kartınınız yoksa kapatmanızı öneririm. Nvida ekran kartlarında performans artışı çok fazla olmuyor %2 civarı bir artış için değmez. Eğer çökme kendini tekrarlarsa Resize'ı kapatın.
Sürekli sonradan ekliyorum. Sisteminizin tüm parçalarını yazar mısınız?

Sürekli sonradan ekliyorum. Sisteminizin tüm parçalarını yazar mısınız?
Ekran Kartı: ASUS TUF RTX 3060 12 GB VRAM
Anakart: ASRock B450M Pro4
İşlemci: Ryzen 3600XT
Ram: Corsair Vengeance LPX 3600 Mhz 16 GB (8x2)
Hava Soğutma: Arctic Freezer 34 Esports DUO
Güç Kaynağı: Xigmatek 750W Shogun 80 PLUS Gold
İşletim Sistemi: Windows 11 Pro

Ayrıca Resize Bar ayarını kapattım sonra tekrar denedim ama yok, olmadı malesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı