Ryzen 3750H & GTX1660 Ti Yüksek Sıcaklık Değerleri

xOmeRx

Hectopat
Daha fazla  
Yukarıdaki özelliklere sahip ASUS TUF FX505DU laptopa sahibim. Battlefield 1 ve 5 oynuyorum. Armoury Crate ile işlemci ve GPU ölçümü yapıyorum. GPU 65 ile 80 arasında gidip geliyor. Ama işlemci sıcaklığı rekor olarak 97 dereceyi gördü. AMD sitesinde bu işlemci için maksimum sıcaklık 105 derece...
Ryzen 7 3750H - AMD - WikiChip
Bu durumda endişe etmeye gerek var mıdır? Laptop 10.ayında termal macun ve fan temizliğini yaptıracağım ama yeni aldığım zamanlarda da bu sıcaklık değerleri mevcuttu.
Bu arada oyun oynamayıp Windows'da gezinirken CPU derecesi 50-70 arası, GPU 40 derece

Ekran kartı için tamam, ama işlemci gerçekten yüksek. Laptopun altı hava alıyor mu ? Ek soğutucu kullanıyor musunuz ? Yanlardan hava tahliyesi oluyor mu laptopta ?

Arctic - MX4 2019 Edition gibi macunları kullanın. Gerçekten yüksek derken korkutmak istemem yanlış anlamayın, yine de normal değil.

Benim laptopun işlemcisi 105 derece oluyordu...

GPU sıcaklıkları normal fakat işlemci sıcaklıkları için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. 97 derece laptop için çok değil ama az da değil. Termal macun yenilemesi ve temizlik yapın. Aynı zamanda kaliteli bir termal macun kullanın.

Ekran kartı için tamam, ama işlemci gerçekten yüksek. Laptopun altı hava alıyor mu ? Ek soğutucu kullanıyor musunuz ? Yanlardan hava tahliyesi oluyor mu laptopta ?

Arctic - MX4 2019 Edition gibi macunları kullanın. Gerçekten yüksek derken korkutmak istemem yanlış anlamayın, yine de normal değil.

Benim laptopun işlemcisi 105 derece oluyordu...
Normal. Bende i7 9750H 98 derece.
GPU sıcaklıkları normal fakat işlemci sıcaklıkları için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. 97 derece laptop için çok değil ama az da değil. Termal macun yenilemesi ve temizlik yapın. Aynı zamanda kaliteli bir termal macun kullanın.

Evet soğutucu kullanıyorum rampage 6 fanlı bir soğutucu. Fanlar yandan çıkışlı ufak bi hava sızıntısı var. Gerçi 10 aydır kullanıyorum genelde senede 1 temizletirdim. Ama aynı modeli alıp 1.5 ay kullanan bir kullanıcı da aynı sıcaklık değerlerinden muzdarip.
Oyundayken cpu ortalama olarak 85 90 arası gidip geliyor ama rekor 97 yi gördü. Orda ne kadar kalıyor bilemedim.

Anlık 97C görmesi normal zaten throttle olup 85 90C arasına düşüyormuş. 85 90 arasında sabit kalıyorsa işlemci hızı da yüksekse kaliteli bir macunla 4-5 derece daha farkeder.

Bende de Ryzen 5 3550H’lı modeli var. 100 dereceyi gördüğüm oyunlar da oldu bu işlemciyle. 100 dereceye çıktığı zaman 15-20 FPS'e düşüyor. İşlemci o arada soğuyor. Keşke hiç 100 dereceyi görmesem ama ısınıyor ya. Arctic-MX4 termal macunu sürmeme rağmen laptopun stantta durmasına rağmen 100 dereceyi görüyor işlemci Need for Speed Deluxe’ta falan.

Geri
Yukarı