Rehber Ryzen 4000 Mobil ve R9 5900HX İşlemcilerde Undervolt

Selamlar. Dikkatinizi çekmiştir belki, AMD'nin mobil taraftaki voltajları yüksek ve fazla ısınmaya sebep oluyor. Turbo boost kapatma gibi ciddi performans düşüşü yaratan seçenekler sıcaklığı kontrol altına alabilmemizi sağlıyor ancak tam kapasite kullanabilmek varken bu tercih kesinlikle mantıksız. AMD yakın zamanda Ryzen Master'a curve optimiser getirdi ve RyzenADJ ile bu ayarı Ryzen 4000 mobil sistemlerde ve Ryzen 9 5900HX'te kontrol edebiliyoruz. Bu da voltaj kısabilmemize olanak sağlıyor. Tam olarak Intel mantığında olmasa bile yükte 150mV'a kadar düşüş sağlayabildim. Bunun nasıl yapıldığından kısaca bahsedeyim.

Öncelikle AATU bu konuda bize yardımcı olacak. Kullanışı kolay ve arayüzü başarılı. Buradan son beta sürümünü indirebilirsiniz.
Programı bir klasöre çıkarın ve yönetici olarak başlatın. Ardından solda işaretlediğim kısma basın ve Clock Control sekmesine gelin. Yine işaretlediğim kısımdan Curve Optimiser başlığı altındaki CPU seçeneğini tikleyin ve -30 ila -40 arası bir değer girin. -35, kullandığım Ryzen 5 4600H için sweet spot ve bu, işlemci voltajını minimum 150mV kısabilmemi sağladı. Son olarak sağ alttan Apply Settings seçeneğine tıklayın.

1.png

Genel olarak ayarlar yeniden başlatmaya kadar saklanıyor ancak bazen P-State geçişlerinde işlemci, ayarlarını sıfırlayabiliyor. Bunu engellemek için Ayarlar kısmına gelin. Auto Reapply seçeneğini tikleyin ve 3 olarak ayarlayın. 3 saniyede bir ayar(lar)ınız uygulanacak. Eğer sıfırlanmıyorsa bunu yapmanız şart değil.

2.png

Son olarak sağ alttan Save Settings butonuna basın. Eğer ayarlarınız korunuyorsa programı kapatabilirsiniz. Reapply açıksa küçültün. Değerlendirme kısmına gelirsek, Dell G5 SE kullanıyorum ve minimum 15 derece soğutma sağladı. HWiNFO'dan kontrol ettiğim kadarıyla voltaj, genel olarak 1.3-1.35V civarından 1.150-1.2V'a kadar indi. Elbette yapacağınız UV işlemcinize göre belirlenecektir. O sebepten deneyerek yapmanız gerek. -30 güvenli diyebilirim, zaman kazanmak için -30'dan başlayın. Ayriyeten bu ayar R9 5900HX için de çalışıyor ancak geri kalan herhangi bir Ryzen 5000 mobil işlemci için çalışmamakta. Bir gelişme olursa konuda bildireceğim.

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi forumlar!

Hocam bende R9 5900HX var ve 95 derecede geziyor oyunlarda. Bunun için Ryzen Controller'dan işlemci ısı limitini 90'a sabitledim. Sizce hangi yöntemi yapmak daha sağlıklı?
1660228441754.png

Maalesef yöntemi denedim -30 değerinde siyah ekran alıyorum hep.

Son düzenleme:
Direkt throttlestop da çalışır bence bunlara girmektense. Gerçi işe yaramıyormuş benim hatam. Ryzen master ile yapılıyormuş.

@hayat acimasiz Devamında siyah ekran vermesi normal, voltaj kurtarmıyor demek ki. Sıcaklık düşüşü olmaması garip. HWiNFO ile voltajı kontrol ettiniz mi?

@Airi Ryzen Master da mobil platformu desteklemiyor. Desteklese resmi programı kullanırız elbette.

@hayat acimasiz Devamında siyah ekran vermesi normal, voltaj kurtarmıyor demek ki. Sıcaklık düşüşü olmaması garip. HWiNFO ile voltajı kontrol ettiniz mi?

@Airi Ryzen Master da mobil platformu desteklemiyor. Desteklese resmi programı kullanırız elbette.
Maalesef hocam. -10 dan -23'e kadar iniyorum derece düşmüyor zaten daha da inince siyah ekran.

@hayat acimasiz Sistem çöktüğüne göre voltaj düşüyor. Sıcaklık değişmese bile daha uzun süre yüksek frekansta çalışır. Soğutmasında bir sıkıntı olabilir veya termal macun değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Sistem yeniyse ASUS desteğiyle iletişim kurun.

Yeni konular

Geri
Yukarı