Ryzen 5 1500X sıvı soğutma kullanılmalı mı?

muhametsafak

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yazılım
Ryzen 5 1500X işlemciyi beraberinde gelen stok soğutucu ile birlikte kullanıyorum. Biraz detaylı anlatacağım. Tam olarak overclock sayılmaz lakin biraz daha performans alabilmek için anakartın biosunda bu işlemci için oluşturduğu performans moduna geçirerek işlemciyi 3.8Ghz'e çıkarttım.

Oluşabilecek kötü senaryoyu yani yaz aylarında ne olabileceğini görebilmek için oda sıcaklığını da 28 dereceye kadar çıkarttım.

İşlemcinin boştaki sıcaklığı 30-35 derece arasında gidip geliyor. Bu aşamada CPU fanı 1200 RPM civarı dönüyor. CPU fanı haricinde egzoz fanı dahil hiçbir fan dönmüyordu.
CPU-Z ile işlemciyi tam olarak 25 dakika stres testine soktum. Kasa fanları 900Rpm, CPU fanı ise 2100Rpm civarında çalışırken işlemci sıcaklığını 59,25 dereceye kadar yükseldi. Bunun o kadar yüksek bir sıcaklık olmadığını biliyorum.

Bu konuya takıntılı ama daha önce sıvı soğutma kullanmamış birisi olarak sormak istediğim 2 soru var.

1. 240mm radyatörlü bir (kapalı devre) sıvı soğutucu işlemciyi tam yük altında 50-55 derece altında tutmayı başarabilir mi? (Tabi hava soğutmadan daha az ses çıkaracak şekilde.)
2. Şimdi hava soğutma sisteminde fan dönüyorsa işlemcinin soğutulduğunu anlayabiliyoruz. Sıvı soğutmada pompanın arızalanması gibi bir şey söz konusu olursa bunu anlamanın basit bir yolu var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aida64 Stress testi yapmanız daha iyi olacaktır. CPU-Z testindeki sıcaklık değerleriniz için sıvı soğutma kullanmaya hele ki 240mm soğutucu kullanmaya ihtiyacınız olmadığını düşünüyorum. Anakartın mevcut OC profilleri CPU voltajını biraz fazla kullanabilir, Aida64 stress testi esnasında Statics ekranından "CPU Core voltaj maximum" değerini gözlemleyip o değerin altına olmayacak şekilde anakartınız üzerinden voltajınızı sabitleyebilirsiniz. Ryzen Wraith Spire Soğutucunu 95W TDP Vapor Chamber tasarımlı iyi bir soğutucu işlemciniz ise 65W TDP değerlerine sahip, 3.8 GHz hızlarında ek bir soğutucuya ihtiyacınız olmayacağını düşünüyorum.

Isı değerlerini AMD'nin Ryzen Master yazılımı ile takip ettim. 240mm sıvı soğutma düşünmemin sebebi daha sessiz ve daha serin çalışabileceğini düşünüyor olmam aslına bakarsanız.

2. soruma da cevap verirseniz sevinirim. Pompa da oluşan bir arıza çıkması durumunda sıvı soğutma sistemlerinde ne oluyor? Bu konuda bilginiz var mı?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı