Ryzen 5 1500X ve GTX 1060 Donma ve Düşük FPS Sorunu

A.Kadir

Kilopat
Daha fazla  
Kullanmış olduğum sistem son 1 haftadır oyunlar içerisinde çok düşük FPS değerleri ve FPS düşüşleri vermeye başladı. Bu beni oldukça rahatsız etmeye, can sıkmaya başladı. Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.
Oyunlar içerisinde ekran kartı kullanımı %98 ile %88'lerde geziyor. İşlemci ise %50 ile %70 arası. Bu bazen hiç düşmüyor, gece PUBG'de işlemci kullanımı neredeyse %15. Oyun açık iken görev yöneticisinden ayrıntılara baktıgım zaman sistem boşta ilkesi %80'ler civarında olup PUBG'de FPS durumu 25 ve 12 FPS'lere kadar düştü. Ekran çözünürlüğünü ne kadar düşürsem de FPS değerleri sürekli düştü.

Oynadığım oyunlar ise;
  • CS:GO
  • PUBG
  • NFS Payback
  • WatchDogs 2
  • Rainbow Six Siege
Sistem;
  • CPU: Ryzen 5 1500X (Güncel hızı 3.5 Ghz)
  • GPU: MSI Gaming X GTX 1060 3 GB
  • MB: Asrock AB350 Pro4
  • RAM: Corsair Vengeance LED 2x8 DDR4 3200 MHz cmu16gx4m2c3200c16 (Güncel Olarak 2666 MHz)
  • SSD: OCZ RD 400 256GB NVMe M2
  • HDD: Seagate Barracuda 1TB 7200 RPM

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran çözünürlüğünü ne kadar düşürsem de FPS değerleri sürekli düştü.
Gayet normal. Ryzen'in tek çekirdek performansındaki açığı yüksek RAM frekansı ve yüksek çözünürlükle kapatmanız gerekiyor. Siz tam tersini yapıyorsunuz.
Çözünürlüğü monitörünüzün çözünürlük değerine çıkartın.
Ayrıca ayarları da yükseltin.

Gayet normal. Ryzen'in tek çekirdek performansındaki açığı yüksek RAM frekansı ve yüksek çözünürlükle kapatmanız gerekiyor. Siz tam tersini yapıyorsunuz.
Çözünürlüğü monitörünüzün çözünürlük değerine çıkartın.
Ayrıca ayarları da yükseltin.

çözünürlük değerine çıksa dahi yine aynı şekilde devam etmesi söz konusu burada o yüzden onu yazdım bende biliyorum ki durumun o şekilde olacagını gerekırse sanal çözünürlük oluşturup 2k sanal görüntü verip tüm yükü ekran kartına aktarırım.

Aynı sorunu bende yaşıyorum kardeşim en sonunda karar verdim İ5 8400 işlemci almaya sorun çözümünü bende aradım hatta konu açtım yok.
dostum 3 GB'lık modeli sattım 6 GB 'lık modelı satın aldım şuan sorun yok zaten ekran kartını almadan öncede güç kaynağı değiştirdim ve güzelce anakartı temizledim temiz kurulum gibi birşey oldu ama şuanlık pubg cs go rainbow six siege nfs payback hepsı rahatlıkla çalışıyor sorunumuz vram kaynaklı olabilir i5 yerine ryzen 5 2600 almanı tavsiye ederim

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı