Ryzen 5 1600 100 dereceyi geçiyor

Çözüm olarak sıvı soğutucu almayı düşünüyorum sorunumu çözer mi?

Bence sorunu tespit etmeden alma. Şimdi soğutucu kaynaklı değilse boşuna para vermiş olmayasın? Bir de teknik servise falan sorabilirsin varsa yakında.

Bu havalarda boşta 45-50 normal. Benim oda şu an 35 derece, PC nasıl 25 olsun hocam.

Boşta 45 50 olan ağıe bir oyunda 85'i görür hocam. Zaten 70'den sonrası işlemci sağlığı için riskli. Zaten 100 derecede sistem kendini kapatır ve ısınma düzelene kadar soğuyana kadar açtırmaz mavi ekran atar ha bire.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence sorunu tespit etmeden alma. Şimdi soğutucu kaynaklı değilse boşuna para vermiş olmayasın? Bir de teknik servise falan sorabilirsin varsa yakında.

Yaşadığım yer yüzünden yakınımda teknik servis yok ve gidip bilgisayarcıya bilgisayarımı mahvetmesini de isteyemem maalesef.

Boşta 45 50 olan ağıe bir oyunda 85'i görür hocam. Zaten 70'den sonrası işlemci sağlığı için riskli. Zaten 100derecede sistem kendini kapatır ve ısınma düzelene kadar soğuyana kadar açtırmaz mavi ekran atar ha bire.

Tam olarak öyle oluyor zaten 100 derecenin biraz üstüne çıktığı an kapatıyor ve biraz düzelene kadar sürekli geri kapanıyor açtığımda da CPU tempurature over yazısı ile karşılaşıyorum.

Yaşadığım yer yüzünden yakınımda teknik servis yok ve gidip bilgisayarcıya bilgisayarımı mahvetmesini de isteyemem maalesef.
Valla araba falan varsa ailede bi göstermek yararlı. Sürekli açıp 100 derecede kapanmasını izlemekte sağlıklı değil. Sorun düzelir ama belki bellekler hasar alır. Habire habire 100 derece görüyor çünkü. Bence düzelene kadar pek o sistemin açma tuşuna yanaşmamalısın

@@Ozmanse değerleri birde görev yöneticisini açıp buradan kontrol eder misin ve resim paylaşır mısın?

1660349466474.png

Stok fanın kaç RPM de döndüğünü kontrol edebilir misin? Benim şu an 50 derece 1700RPM de dönüyor. BIOS üzerinden bunu kontrol edebilirsin ya da programları var onları indirebilirsin. Ben OCCT programı üzerinden kontrol ediyorum. Eğer dönüş hızında bir sıkıntı yoksa sıvı soğutma almanın bir faydası olacağını düşünmüyorum.

Bundan önceki paylaştığın resimde işlemcinin hızı 3.2 olarak geçiyor varsayım üzerine konuşursak bu taban hızı olmalı ve şu an paylaştığın resimde 3.44 de. Benim endişe duyduğum şey anakartının üzerindeki işlemcine giden voltaj değeri. 3.2 den 3.4'e çıktı diye bir şey olur kafa yapısı ile yaklaşmıyorum, kendim gördüğün gibi R5 3600 kullanıyorum fakat MSI anakartında voltaj değeri çok yüksek ve zararlı girildiği için çok basit bir oyunda bile 90 dereceyi görüyordu... Yapmanı istediğim çok basit bir iş var BIOS'a giriş yap ve işlemcinin voltaj değerlerini telefon ile çekip burada paylaş ki bu sayede bu konuda bir fikrimiz olsun ve sorun buradan kaynaklanıyorsa çözebilelim. İnternete anakartının ismini yazıp undervoltaj yapma rehberi videosunu izlersen orada 6-8 dakikalık video içerisinde voltaj değerinin girildiği yerler yazılır buradaki kısımdan bize nereyi paylaşacağını da öğrenmiş olursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı