Ryzen 5 1600 100 dereceyi geçiyor

Ben zaten soğutucuyla kullanıyorum, 50'yi geçince bi kötü oluyorum xd. Daha önce 3600X'li bir sistem satarken alan kişinin garipliği sayesinde işlemcinin 103 derecede de çalıştığını görmüştüm. Adam 95 dereceden sonra kapanıyorsa almam demişti fanı çıkarıp ısınmasını beklemiştik, garip bi gündü benim için.

Stok fanla yaz sıcaklarında 80 dereceyi bile geçebilir 1600AF ama 90-100 olması imkansız. Bence daha önceden de iyi oturmadı fan, ve hala da iyi oturmamış halde.
İmkansız değil pek ya, uzun süre macun yenilemeden stok soğutucu ile 95 dereceyi gördüm tam yükte 1600 AF ile. İşlemci hızını düşürdü, 3100 Mhz ile testi tamamladı. 95'i geçmedi ama. Şimdi yeni soğutucu ile 70'i geçmiyor. Muhtemelen macunu yenilesem yine düşerdi sıcaklıklar ama kaç olurdu bilmiyorum.

Voltaj değerleri bana normal geldi, ne fazla ne de az. BIOS'a girip ayar yapılmadıysa eğer varsayılana sıfırlar mısın? Ayrıca ısıyı düşürmek için rehber yardımı ile undervoltage da yapabilirsin, UV sonrası işlemci performansından memnun kalırsan da soğutucu almadan olduğu gibi devam edebilirsin. Birde BIOS ayarı üzerinden stok soğutucunun RPM hızını en üste almayı dene.

Voltaj değerleri bana normal geldi, ne fazla ne de az. BIOS'a girip ayar yapılmadıysa eğer varsayılana sıfırlar mısın? Ayrıca ısıyı düşürmek için rehber yardımı ile undervoltage da yapabilirsin, UV sonrası işlemci performansından memnun kalırsan da soğutucu almadan olduğu gibi devam edebilirsin. Bir de BIOS ayarı üzerinden stok soğutucunun RPM hızını en üste almayı dene.

Undervoltage rehberi izleyerek yaptım ve stres testinde 94.13 derecenin üstüne geçmedi iyi mi acaba?

Hala çok kötü ve 100 derece aldığını varsaysak 6 derece fark yine çok kötü. Aynı işlemciye sahip değiliz fakat benim elde ettiğim değer 85-90 civarı yükten 40-46 boşta 50-55 yük altındaydı. GHz'i kaça düşürdün birde GHz değeri sabit mi yoksa sürekli koyduğun değerinde üstüne çıkıyor mu (ilk başta paylaştığın resimlerde bir arkadaş 3.2 demişti oysa ki paylaştığın görev yöneticisinde 3.44'e çıkmıştı, bu tarz bir ayar halen yapılmış olabilir) ? Ayrıca en düşük voltajlı şekilden başlayıp ortaya gelene kadar stres testi yaptın öyle değil mi?

Voltaj değerleri bana normal geldi, ne fazla ne de az. BIOS'a girip ayar yapılmadıysa eğer varsayılana sıfırlar mısın? Ayrıca ısıyı düşürmek için rehber yardımı ile undervoltage da yapabilirsin, UV sonrası işlemci performansından memnun kalırsan da soğutucu almadan olduğu gibi devam edebilirsin. Bir de BIOS ayarı üzerinden stok soğutucunun RPM hızını en üste almayı dene.

Hala çok kötü ve 100 derece aldığını varsaysak 6 derece fark yine çok kötü. Aynı işlemciye sahip değiliz fakat benim elde ettiğim değer 85-90 civarı yükten 40-46 boşta 50-55 yük altındaydı. GHz'i kaça düşürdün bir de GHz değeri sabit mi yoksa sürekli koyduğun değerinde üstüne çıkıyor mu (ilk başta paylaştığın resimlerde bir arkadaş 3.2 demişti oysaki paylaştığın görev yöneticisinde 3.44'e çıkmıştı, bu tarz bir ayar halen yapılmış olabilir)? Ayrıca en düşük voltajlı şekilden başlayıp ortaya gelene kadar stres testi yaptın öyle değil mi?

GHz sabit değil sürekli değişiyor 3.50 falan çıkıyor sürekli. Bir de işlemciye zarar veririm diye videodaki adamla aynı değerleri girdim.

Evet işte çıkmaması gerekiyor. Sahip olduğun işlemcinin silikon kalitesi kötü ve hava soğutucu yerine stok fan kullanıyorsun. İşlemcin overclock yapmaya üstteki 2 koşul mümkün olmadığı için müsait değil. PBO gibi bir ayar olmalı fakat o ana kart serisinden anlamadığım için yeni bir konu oluştur ve anakartınla işlemcini söyleyip undervoltage için bir konu aç. Aynı şekilde o konu içerisinde GHz hızını 3.2'ye sabitlemek istediğini söyle. Undervoltaj rehberi hakkında birde bu videoyu izlemeni istiyorum temel bilgileri anlatıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet işte çıkmaması gerekiyor. Sahip olduğun işlemcinin silikon kalitesi kötü ve hava soğutucu yerine stok fan kullanıyorsun. İşlemcin overclock yapmaya üstteki 2 koşul mümkün olmadığı için müsait değil. PBO gibi bir ayar olmalı fakat o anakart serisinden anlamadığım için yeni bir konu oluştur ve anakartınla işlemcini söyleyip undervoltage için bir konu aç. Aynı şekilde o konu içerisinde GHz hızını 3.2'ye sabitlemek istediğini söyle. Undervoltaj rehberi hakkında bir de bu videoyu izlemeni istiyorum temel bilgileri anlatıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS'um videodaki kişi ile aynı değil. O yüzden pek yardımcı olmadı. Ama yardımlarınız için teşekkür ederim şu an yeni fan almayı düşünüyorum o yüzden yeni konuyu fanı aldıktan sonra belki açabilirim. Yine de teşekkür ederim <3

BIOS'um videodaki kişi ile aynı değil. O yüzden pek yardımcı olmadı. Ama yardımlarınız için teşekkür ederim şu an yeni fan almayı düşünüyorum o yüzden yeni konuyu fanı aldıktan sonra belki açabilirim. Yine de teşekkür ederim <3
Dark freezer x129 tavsiye ederim. İlerde işlemci yükseltince de kullanırsınız. Hem rgb özellikli hem de benim ryzen 5600x i mi valorantta bile 60 derece göstermiyor 34 derece sıcakta. Rakibi ıd 224 xt , fiyat olarak ondan iyi ve hiç bir eksiğini görmedim. Se 224 xt 900 tl civarı , dark freezer x129 550 tl sanırım. 157mm yükseklik var kada cpu fan supporta bakmakta fayda var.

Arctis mx4 macun da almanızı öneririm 120 tl 4 gr. Hem ad yapmış hem de güvenebiliceğiniz uygun bir macundur. Yaklaşık 4 defa kullababilirsiniz.

Dark freezer x129 tavsiye ederim. İlerde işlemci yükseltince de kullanırsınız. Hem rgb özellikli hem de benim ryzen 5600x i mi valorantta bile 60 derece göstermiyor 34 derece sıcakta. Rakibi ıd 224 xt , fiyat olarak ondan iyi ve hiç bir eksiğini görmedim. Se 224 xt 900 tl civarı , dark freezer x129 550 tl sanırım. 157mm yükseklik var kada cpu fan supporta bakmakta fayda var.

Arctis mx4 macun da almanızı öneririm 120 tl 4 gr. Hem ad yapmış hem de güvenebiliceğiniz uygun bir macundur. Yaklaşık 4 defa kullababilirsiniz.
İkisini de teknobiyotikten alırsanız yanlış hatırlamıyorsam 650 tl ediyor.

Geri
Yukarı