Ryzen 5 1600 AF çok ısınıyor

Aynı işlemciyi kullanıyorum ekstra olarak sıvı soğutucusu kullanıyorum 45-50 C arası görüyorum. Değerleriniz normal.

Daha 3 gün önce almış olduğum Ryzen 5 1600 AF işlemcim çok ısınıyor. %100 yük altında 75 dereceleri gördüm. Çıkarıp termal macununu değiştirdim, 1-2 derece daha düştü fakat yine çok ısınıyor. Benim kafama takılan bir durum var. İşlemcinin temel hızı 3.2 GHz fakat işlemci 3.4 GHz, de çalışıyor ve hiç overclock yapmadım. Sistemim şu.

ASUS B350-MA
R7 240 (yakında değişecek)
Ryzen 5 1600 AF 12nm
8 GB RAM
550W 80+ PSU
Hocam kaç dakika teste tabi tuttunuz işlemciyi ? Stok soğutucu ile aynı işlemciyi kullanmaktayım 5-6 dakikalık testlere tabi tuttuğum zaman 70 dereceleri çok zor geçiyor. Kasada kaç fan kullanıyorsunuz ?

Ryzen 5 1600 AF ( Stock Fanda AIDA64 Stress testinde 30 dakkalık teste 60 dereceyi geçmiyor oc ile 3.6 yapmışım . )
Asus rog Strix 1660 Ti (Stress tesitinde 30 dakikalık teste 50 dereceyi geçmedi ) sizde değerler Nasıl

İkiside tam yük Altında %100 yükte

Ryzen 5 1600 AF ( Stock Fanda AIDA64 Stress testinde 30 dakkalık teste 60 dereceyi geçmiyor oc ile 3.6 yapmışım . )
Asus rog Strix 1660 Ti (Stress tesitinde 30 dakikalık teste 50 dereceyi geçmedi ) sizde değerler Nasıl

İkiside tam yük Altında %100 yükte

Uzay montaj mı nasıl bir kasa nasıl bir fan ki bu değerler.

İyi bir hava soğutucu alırsanız 4.0 GHz'ye çekersiniz fakat yine de sıcaklık stok fana kıyasla daha düşük kalır. AMD'nin bu stealth soğutucusu gerçekten işlevsiz özellikle 6 çekirdekli işlemcileri için zar zor yetiyor. Overclock yapmayacaksanız tam yük altında 70-75 derece tehlikeli değil. Daha da düşürmek için kasanın hava akımı iyileştirilebilir, eğer hava akışı yoksa yan kapağı açmak bile 4-5 derece fark yaratabilir.

Cevaplarınız İçin Teşekkür ederim biraz can çekiştim dün keşke hiç stok termal macunu değiştirmeseydim :D
Hocam kaç dakika teste tabii tuttunuz işlemciyi? Stok soğutucu ile aynı işlemciyi kullanmaktayım 5-6 dakikalık testlere tabii tuttuğum zaman 70 dereceleri çok zor geçiyor. Kasada kaç fan kullanıyorsunuz?

Hocam bir beş 5 dakika falan sonrasında çıkarıp termal macunu değiştirdim
Ryzen 5 1600 AF ( Stock Fanda AIDA64 Stress testinde 30 dakikalık teste 60 dereceyi geçmiyor OC ile 3.6 yapmışım. )
ASUS ROG STRIX 1660 Ti (Stress tesitinde 30 dakikalık teste 50 dereceyi geçmedi ) sizde değerler Nasıl

İkisi de tam yük Altında %100 yükte

Nasıl Bu kadar düşük?
O ısı normal. 1600 AF'nin soğutucusu sadece görüntülük koyulmuş. Bir de tam yük altında 75 normal bence ki sen oyun oynarken tam yükde çalışmayacak işlemci. Ben stok soğutucu ile 3.6'ya overlock yaptım ve 95 derece görünce 3.4'e çekmek zorunda kaldım. Fakat geçenlerde 120 TL'ye 4 bakır borulu çift fanlı bir kule soğutucu aldım ve şu an 3.9 GHz'de 64 dereceyi geçmiyor ki bu sıcaklık tam yük aldında. Oyunlarda falan 50 derecelerde geziyor. Bütcen varsa alabilirsin.

Soğutucunun İsmini Ve Modelini Söyler misin Yakın bir zamanda değiştireceğim soğutucuyu.

Geri
Yukarı