Çözüldü Ryzen 5 1600 AF ısınma problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yusufsuren

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Su Bilimleri Mühendisliği
Selamlar,
Ryzen 5 1600 AF işlemci aldım yeni. Termal macunuda yeni bir problem yok iyi sürüldü fakat yük altında 80-85 dereceleri görüyorum üstelik kasanın arkası cehennem gibi yanıyor yardım edebilecek biri var mı? Kendi kutusundan çıkan Wraith Stealth stok fanı var.

Kasayi tahmin edeyim. Dark veya Gamepower degil mi?
Gamepower tamam da Dark niye? Son zamanlarda çıkarttıkları tüm kasalar çok iyi hava sirkülasyonuna sahip. 4 fanlı Dark Diamond Pro X1 kullanıyorum. Ryzen 1600 AF işlemcim boşta 33, yük altında maksimum 55-60 derecelerde ki işlemci fan hızım silent modda. Ekran kartım ise boşta 27 derecelerde. Bundan bir önceki NZXT S340 kasamı yine 4 fanla kullanıyordum ve Ryzen 1500X işlemcim boşta 45 derecede, ekran kartım 37 derecede çalışıyordu.

Kasayla ne alakası var? Aynı kasayla R5 3400G'de kullandım böyle bir problem yoktu kasanın içindeki hava akışı iyi. İyi olmasa diğer parçaların sıcaklığında da problem olurdu. Benim sorunum işlemcinin sıcaklığında sadece lütfen.

Hocam her şeyi mükemmel yapmışsanız silikon lottery deyip geçebilirsiniz. Şansınıza kalitesiz denk gelmiş. Soğutucuyu çıkarıp bir daha takın, olmazsa yeni soğutucu alabilirsiniz.

Çıkartıp termal macunu tekrar sürdüm belki ilk başta eksik veya yanlış sürmüşümdür diye ama yine aynı.

Çıkartıp termal macunu tekrar sürdüm belki ilk başta eksik veya yanlış sürmüşümdür diye ama yine aynı.
Kasanın yan kapağını çıkarın ve sıcaklıkları kontrol edin. Eğer sıcaklık 70 derece civarına düşüyorsa kasa ile çok alakası vardır. Ayrıca işlemci fanı düşük bir hızda dönüyorsa hızı artırın. Sıcaklığa Speccy programı ile bakıyorsanız o program yanlış değer gösteriyor.

Kasanın yan kapağını çıkarın ve sıcaklıkları kontrol edin. Eğer sıcaklık 70 derece civarına düşüyorsa kasa ile çok alakası vardır. Ayrıca işlemci fanı düşük bir hızda dönüyorsa hızı artırın. Sıcaklığa Speccy programı ile bakıyorsanız o program yanlış değer gösteriyor.

MSI Afterburner ile bakıyorum yan kapağı açıp birazdan değerleri yazıcam size sağ olun.

5 Dakikada 71 dereceden 63 dereceye düştü :D kasada sadece 1 tane egzoz fanı var bu arada eğer sorunu çözcekse ön tarafa 3 adet fan ekleyebilirim. Eğer varsa önerebileceğiniz ışıksız falan sadece performans odaklı bir fan.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı