Ryzen 5 1600 AF OCCT testinde 95 derece

Jake Peralta

Hectopat
Arkadaşlar Ryzen 5 1600 AF işlemcim var. Stok soğutucu ile kullanıyorum. Prime95 testinde 5 dakikada en yüksek 82 dereceyi gördü. OCCT testinde ise 10 dakikada maximum 95 dereceyi gördü. Bu değerler normal mi? Bu arada termal macunu işlemcinin modeline bakmak için yarısını silmiştim. Kasamda 4 fan var 2 fanda ekran kartımda 1 fanda stok soğutucuda toplam 7 fan var kasada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunsuz işlemci mi çalıştırılır? :) Mutlaka macunu yenilemelisin. Bir de eğer stok soğutucu kullanıyorsan 85-90'ları görür, o tel maşa soğutucudan çok bir performans bekleme. Oyunlarda sorun olmaz ama stres testi dediğin işlemciyi yüzde yüz yük altına sokan, canını okuyan bir test. Render falan alınırken o kadar zorlanır anca.

İşlemci soğutucunun, ekran kartının fanı kasa fana olarak sayılmaz aslında, onlar o parçalara ait. Önde 3 tane 120mm veya 2 tane 200mm varsa arkada ve üstte de egzoz(tahliye) fanların varsa, kasa da önü mesh ve hava akışı iyi bir kasaysa sorun yok demektir. Macunu yenilerken de soğutucu montajını dikkatli ve doğru yapmaya çalış hocam.

Kasada 10 tane fan olsa fark etmez, işlemci fanını düzgün takmazsanız ve termal macunu silersiniz 95 dereceye çıkması normal. 95 derece o işlemci için sınır derece ve 80 derecenin üstü işlemciler için zaten sıkıntı.

MX-4 veya CM Master Gel Pro ile termal macun sürün.

Termal macunu sildiğin için olma ihtimali yüksek. Ayrıca OC yaptın mı?

Hocam termal macun olduğu zamanda bu derecelerdeydi. OC yok.
Termal macunsuz işlemci mi çalıştırılır? :) mutlaka macunu yenilemelisin. Bir de eğer stok soğutucu kullanıyorsan 85-90'ları görür, o tel maşa soğutucudan çok bir performans bekleme. Oyunlarda sorun olmaz ama stres testi dediğin işlemciyi yüzde yüz yük altına sokan, canını okuyan bir test. Render falan alınırken o kadar zorlanır anca.

İşlemci soğutucunun, ekran kartının fanı kasa fana olarak sayılmaz aslında, onlar o parçalara ait. Önde 3 tane 120mm veya 2 tane 200mm varsa arkada ve üstte de egzoz(tahliye) fanların varsa, kasa da önü mesh ve hava akışı iyi bir kasaysa sorun yok demektir. Macunu yenilerken de soğutucu montajını dikkatli ve doğru yapmaya çalış hocam.

Hocam güzel bir termal macun önerir misiniz? Mümkünse ucuz olsun tek kullanımlık yeter.
Kasada 10 tane fan olsa fark etmez, işlemci fanını düzgün takmazsanız ve termal macunu silersiniz 95 dereceye çıkması normal. 95 derece o işlemci için sınır derece ve 80 derecenin üstü işlemciler için zaten sıkıntı.

MX-4 veya CM Master Gel Pro ile termal macun sürün.
Hocam peki 95 derece Normal mi? Yoksa anormal mi?

Termal macun olduğu halde o işlemci 95 derecelere çıkmaz. 95 derece o işlemci için sınır derece yani az daha zorla yakarsın. Soğutucunun montajını büyük ihtimal yapamadın, işlemci O.C olabilir ve termal macunda olmayınca bu dereceleri aldığını düşünüyorum. Başka mantıklı bir açıklaması olamaz.

OCCT'yi baz almaniza gerek yok hiçbir oyun o kadar yuke sokamaz islemciyi oyunlarda 70 dereceyi gecmiyorsa sorun yok. Kasanin hava akişina bagli olarak stress testinde islemciniz 90 derece gorebilir zaten stok sogutucu var cok anormal bir durum degil. Gene de termal macunu iyice temizleyip baska bir macun surerseniz 85 derece civarinda tutarsiniz CPB acikken.

Termal macun olduğu halde o işlemci 95 derecelere çıkmaz. 95 derece o işlemci için sınır derece yani az daha zorla yakarsın. Soğutucunun montajını büyük ihtimal yapamadın, işlemci O.C olabilir ve termal macunda olmayınca bu dereceleri aldığını düşünüyorum. Başka mantıklı bir açıklaması olamaz.

Hocam ben hiç termal macun sürmedim. Üzerindeki galiba stok soğutucunun macunuydu. Ve OC yok. Termal macun alacağım bugün ama bir öneriniz varsa alabilirim.

OCCT'yi baz almaniza gerek yok hiçbir oyun o kadar yuke sokamaz islemciyi oyunlarda 70 dereceyi gecmiyorsa sorun yok. Kasanin hava akişina bagli olarak stress testinde islemciniz 90 derece gorebilir zaten stok sogutucu var cok anormal bir durum degil. Gene de termal macunu iyice temizleyip baska bir macun surerseniz 85 derece civarinda tutarsiniz CPB acikken.

Sağ olun hocam. Bugün termal macun alacağım öneriniz varsa alabilirim.

Geri
Yukarı