Ryzen 5 1600 AF overclock değerleri

Umutcengiz35

Hectopat
Daha fazla  
Silikon tarafından sanırım şanslıyım arkadaşlar. Stok soğutucusu ile 1.155V vererek 3.90GHz'de stabil bir şekilde çalıştırabiliyorum işlemciyi. Cinebench R20'de 2998 multi Core, 403 Single Core puanı alıyorum.

1-) güzel bir işlemci soğutucu alarak 4.3GHz'lere kadar zorlamak mı?
2-) işlemciyi satıp üzerine 600 lira ekleyip Ryzen 5 3600 almak mı?

Eğer işlemciyi overclocklamaya devam edersem, her 100 MHz'de 100 multi Core, 10 Single Core puanı artıyor. Yani ben 3400 multi Core, 443 Single Core puanı alabilirim.
Ryzen 5 3600 işlemcisi ise Cinebench R20'de 3575 multi Core, 462 Single Core puanı alıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence işlemciye o kadar güç vermektense 3600 alın daha sonra güzel bir sıvı soğutucu alırsınız. 3600' ün stok fanı yetersiz kalıyor. 1600' ü 4.3 GHz çıkarmak sadece işlemci için değil anakart içinde risklidir diye düşünüyorum. Riskten kastım VRM vs. ısınmasından bahsediyorum. Tabi burada kullandığınız anakart da önemli.

Bence işlemciye o kadar güç vermektense 3600 alın daha sonra güzel bir sıvı soğutucu alırsınız. 3600' ün stok fanı yetersiz kalıyor. 1600' ü 4.3 GHz çıkarmak sadece işlemci için değil anakart içinde risklidir diye düşünüyorum. Riskten kastım VRM vs. ısınmasından bahsediyorum. Tabi burada kullandığınız anakart da önemli.
Kullandığım anakart giriş seviyesi overclockla o kadar da elverimli değil, B450M S2H
3600 alırsam ayrıca fan almaya param yetmez ama
bu arada VRM ısısı 55 dereceyi geçmiyor şuan ki hali ile.
Boşta 39 derecede şuan.

Hocam bence 4.3 GHz'lere kadar zorlamayın. Çünkü stabil değerler alsanız da uzun vadede sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Bende de aynı işlemci var korktuğumdan sadece nihai performans moduna aldım :D. Bu modda 3.47 GHz alıyorum. Fazlasına gerek yok bence.

Ekran Alıntısı.PNG

Hocam bence 4.3 GHz'lere kadar zorlamayın. Çünkü stabil değerler alsanız da uzun vadede sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Bende de aynı işlemci var korktuğumdan sadece nihai performans moduna aldım :D. Bu modda 3.47 GHz alıyorum. Fazlasına gerek yok bence.

Eki Görüntüle 596272
Hocam konuyu hortlatmak gibi olmasında nihai performansa almamı önerirmisiniz? Herhangi bir zararı varmı? Yüksek performansda kullanıyorum şuan. Fps'e ne kadar farkeder
Gtx 1650 Super
R5 1600 AF
2x8 3200MHz Ram

Yeni konular

Geri
Yukarı