R5 1600 AF sistemin termal macunu yenilenmeli mi?

Baran Çelik1

Decapat
Daha fazla  
Merhaba bir buçuk yıl önce bir sistem topladım ve sistemin içinde Ryzen 5 1600 AF işlemci var. Bu güne kadar termal macununu hiç değiştirmedim dün MSI Afterburner ile bilgisayarın sıcaklık değerlerine baktım. LoL oynarken en yüksek ayarlarda Ryzen 5 1600 AF genelde 53 dereceydi en fazla 54-55 derecelere çıktı. Sizce sıcaklık değerleri normal mi ve termal macun yenilememe gerek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba bir buçuk yıl önce bir sistem topladım ve sistemin içinde Ryzen 5 1600 AF işlemci var. Bu güne kadar termal macununu hiç değiştirmedim dün MSI Afterburner ile bilgisayarın sıcaklık değerlerine baktım. LoL oynarken en yüksek ayarlarda Ryzen 5 1600 AF genelde 53 dereceydi en fazla 54-55 derecelere çıktı. Sizce sıcaklık değerleri normal mi ve termal macun yenilememe gerek var mı?
54-55 dereceler normalden bile iyi bir derece. 80 derece üstünü görmeden macun değiştirmenize gerek yok. Fakat kafam rahat olsun derseniz macun değiştirerek rahatlayabilirsiniz. Size 5 dereceden çok fark ediceğini düşünmüyorum.

Troll konuya benziyor. Babaannem bile bu sıcaklıkların normal olduğunu bilir.
Sıcaklıklar bana da normal geldi sadece pc yi toplayalı bir buçuk yıl olduğu için pc sıcaklık değerleri normal olsa bile termal macunu değiştirmeye gerek var mı diye merak ediyordum.

Sıcaklıklar bana da normal geldi sadece pc yi toplayalı bir buçuk yıl olduğu için pc sıcaklık değerleri normal olsa bile termal macunu değiştirmeye gerek var mı diye merak ediyordum.
1.5 yıl uzun bir süre kullanılan macuna göre değişir. Benim sistemim 3.600 ile çalışırken 1.5 yılın sonunda 100 dereceleri görmeye başladığından termal macun değiştirdim. Bu kullanılan malzemenin kalitesi ile alakalı bir durum. 70 dereceleri görmedikçe değiştirmene gerek yok. Fakat kafam rahat olsun dersen değiştirebilirsin bir zararı olmaz, para israfı olabilir ama.

Takıntılı olan insanlar ülkemizde gün geçtikçe çoğalıyor. Arkadaş da her zaman kontrol edip 53 dereceyi geçmediğini görünce bizden rahatlama konusunda yardım istemiş olabilir.
Takıntılık bir durum söz konusu değil. Pc yi toplayalı uzun zaman oldu. Dün sıcaklık değerlerine baktım ve merak ettiğim bir şey hakkında konu açtım. Neden böyle bir tepki verdiniz anlamadım. Bu arada son cevabınız için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı