Ryzen 5 1600 boşta 100 derece

İşlemciler de her elektronik alet gibi bozulabilir. Bunu neden kimse düşünmüyor acaba? Benim eski dizüstü bilgisayarım da ortada hiçbir sorun yokken açılışta 85 derecelere çıkmaya başlamıştı. Temiz format, MX-5'ler, custom soğutucular, temizlemeler hiçbir fayda etmeyince anladık ki malzeme ömrünü doldurmuş veya bozulmuş.

Aslında bu kadar basit bir cevabı olabilir.

İşlemciler de her elektronik alet gibi bozulabilir. Bunu neden kimse düşünmüyor acaba? Benim eski dizüstü bilgisayarım da ortada hiçbir sorun yokken açılışta 85 derecelere çıkmaya başlamıştı. Temiz format, MX-5'ler, custom soğutucular, temizlemeler hiçbir fayda etmeyince anladık ki malzeme ömrünü doldurmuş veya bozulmuş.

Evet ama çok düşük bir ihtimal. En son düşünülecek şeylerden biri bu.

MSI Afterburner ile dereceye bakın.

Sıvı soğutma arızalı olabilir.
Sıvı soğutma fan hızını attırın.

Hiç kapanma oldu mu?

Bir iki kere oldu sıcalık 110 derece falan olmuştu. Sıvı soğutma fan hızı her zaman çok hızlı dönüyor sıcaklık 30 40 derecelerdeyken bile, belki de sorun bununla alakaladılır, fan hızını düşürme imkanım var mı BIOS'tan düşürebiliyor muyum? Teşekkürler.
MSI Afterburner ile dereceye bakın.
Hocam biostanta baktım diğer uygulamaladanda baktım sıcaklık aynı.
İşlemciler de her elektronik alet gibi bozulabilir. Bunu neden kimse düşünmüyor acaba? Benim eski dizüstü bilgisayarım da ortada hiçbir sorun yokken açılışta 85 derecelere çıkmaya başlamıştı. Temiz format, MX-5'ler, Custom soğutucular, temizlemeler hiçbir fayda etmeyince anladık ki malzeme ömrünü doldurmuş veya bozulmuş.

Hocam açıkçası bu aletler uzun süre dayanıklı aletler ömürlerinin 3 sene gibi kısa bir süre içerisinde doldurmuş olabileceğini düşünmüyorum şahsen, laptopun fanıyla da kıyaslanmaması gerekiyor aynı zamanda çünkü kasa içindeki hava akışı vs laptopta olmayan özellikler sonuçta.
Dediğim gibi bilgisayarcı güvenilir tanıdık 😂

Son düzenleme:
Bir iki kere oldu sıcalık 110 derece falan olmuştu. Sıvı soğutma fan hızı her zaman çok hızlı dönüyor sıcaklık 30 40 derecelerdeyken bile, belki de sorun bununla alakaladılır, fan hızını düşürme imkanım var mı BIOS'tan düşürebiliyor muyum? Teşekkürler.

Hocam biostanta baktım diğer uygulamaladanda baktım sıcaklık aynı.

Hocam açıkçası bu aletler uzun süre dayanıklı aletler ömürlerinin 3 sene gibi kısa bir süre içerisinde doldurmuş olabileceğini düşünmüyorum şahsen, laptopun fanıyla da kıyaslanmaması gerekiyor aynı zamanda çünkü kasa içindeki hava akışı vs laptopta olmayan özellikler sonuçta.
Dediğim gibi bilgisayarcı güvenilir tanıdık 😂
Hocam önerim bir arkadaşınızdan gibi birinden ödünçlük normal bir soğutucu alın (sistemle uyumlu). Ondan sonra Sıvı Soğutucunuzu çıkartın. Yeni termal macun sürüp normal soğutucuyu takın. Ondan sonra deneyin. Çünkü sıvı soğutmalarda borular tıkanabiliyor. Tıkandıktan sonra da bildiğin işlemcinin üzerinde sadece blok olmuş gibi oluyor. İsterseniz takma işlemini tamirci de yapabilir.

Hocam önerim bir arkadaşınızdan gibi birinden ödünçlük normal bir soğutucu alın (sistemle uyumlu). Ondan sonra sıvı soğutucunuzu çıkartın. Yeni termal macun sürüp normal soğutucuyu takın. Ondan sonra deneyin. Çünkü sıvı soğutmalarda borular tıkanabiliyor. Tıkandıktan sonra da bildiğin işlemcinin üzerinde sadece blok olmuş gibi oluyor. İsterseniz takma işlemini tamirci de yapabilir.

Başka fan takıp kontrol etme raddesine gelmeden şu fan hızını düşürüp bir kontrol etmek istiyorum çünkü 40 50 derecelerde son hızda dönmesi normal değil bence eskiden saatlerce oyun oynarken bile yavaş hızda dönüp yeterince soğutabiliyordu işlemciyi(eskiden dediğimde 1 hafta önce falan🙃) fan hızını düşürebilecğim bir program vs var mı? Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı