Ryzen 5 1600 işlemci overlclocklu mu çalışıyor?

HypeRisReal

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. İşlemcim Ryzen 5 1600 3.2GHz 6 Core 12 threads işlemcinin stok hızı 3.20GHz fakat AMD'nin software programı üzerinden baktığım zaman saat hızım 3.5 - 3.6GHz hızında ve işlemcide ısınma olur. Bu sorun normal mi yoksa değil mi? BIOS'tan bakmaya çalıştım fakat O.C açık değil gibi gösteriyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Anakartım: Msi A320M PRO-E

1664901425362.png

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1535589

Onu kapatınca yüksek saat hızından dolayı ısınma da oluyordu o sorunda çözülür mü?

Overclock mevcut değil @405668 hocamın dediği gibi Core Performance Boost açık olabilir ama açık olması oyunlarda daha cok performans verecektir kapatmanızı ben şahsen önermem fakat işlemciniz yük altında ısınıyor ise kapatabilirsiniz.

Overclock mevcut değil @405668 hocamın dediği gibi Core Performance Boost açık olabilir ama açık olması oyunlarda daha cok performans verecektir kapatmanızı ben şahsen önermem fakat işlemciniz yük altında ısınıyor ise kapatabilirsiniz.

Stok fan kullanıyorum sıcaklıkları en yüksek 82 dereceyi gördüm sizce de ısınmıyor mu? Oynadığım oyunlar: Valorant - CS:GO - R6 - GTA V - Apex Legends oyunlarda FPS'te herhangi bir problem yok. Fakat işlemci 72 - 75 - 80 derece aralarında dolanıyor.

Stok fan kullanıyorum sıcaklıkları en yüksek 82 dereceyi gördüm sizce de ısınmıyor mu? Oynadığım oyunlar: Valorant - CS:GO - R6 - GTA V - Apex Legends oyunlarda FPS'te herhangi bir problem yok. Fakat işlemci 72 - 75 - 80 derece aralarında dolanıyor.

Yani çok sıcak denilmez aslında ama 80 derece üstü risk sarf eder BIOS'tan fan hızını yükseltebilirsiniz.

Kullandığım kasa da sıkıntılı düzgün bir hava akışı mevcut değil ve Adana gibi bir sıcak İlde yaşıyorum.

Yani çok sıcak denilmez aslında ama 80 derece üstü risk sarf eder BIOS'tan fan hızını yükseltebilirsiniz.
yük altında en fazla 82 - 83 derecelerini gördüm fan hızı yükseltince doğal olarak bilgisayardan çıkan ses yükselir değil mi ?

Dosya Ekleri

• 1664902307476.png
    1664902307476.png
    88,7 KB · Görüntüleme: 13
Kullandığım kasa da sıkıntılı düzgün bir hava akışı mevcut değil ve Adana gibi bir sıcak ilde yaşıyorum.

Yük altında en fazla 82 - 83 derecelerini gördüm fan hızı yükseltince doğal olarak bilgisayardan çıkan ses yükselir değil mi?

Kasanın kapağını açıp kullanabilirsiniz ama bu sefer de çok toz alacaktır isterseniz dediğim gibi BIOS'tan fan hızını yükseltmeniz. Evet fan sesi biraz artabilir ama işlemciniz için iyi olur.

Geri
Yukarı