Ryzen 5 1600 sistemde fan aniden çalışıp yavaşlıyor

ThunderYK

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Arkadaşlar imzamdaki linkte bulunan konudaki sistemi kullanmaya devam ediyorum ancak uzun zamandır dikkatimi çeken bir sorunum var. İnternette gezinirken, Steam’de mesajlaşırken vs. normal zamanlarda fanlarım sürekli hızlanıp yavaşlıyor. Speccy ile sıcaklıkları takip ettiğimde normalde işlemci sıcaklığı 40-42 derece arasındayken bu hızlanma esnasında işlemci sıcaklığı kısmındaki değer 45-50'ye kadar tırmanıyor ve geri 40-42'ye düşüyor. Yazılımsal bir sıkıntı olduğu aşikar çünkü oyunlarda bu sorun yok fan ve sıcaklık değerleri stabil oluyor. ASUS AI Suite 3 programını indirdim anakartın sitesinden ancak o program da işlemci frekansını 3.5 GHz yaptı, onu da düzeltemez oldum bu sorunun üstüne. Yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem:

Son düzenleyen: Moderatör:
Dikkatimi çeken bir şey daha oldu, ekran kartının fanında lamba var. Yüke bağlı fan hızı artınca lambanın yanma şiddeti de artıyor. Fanın hızlandığı zamanlarda bu ışık da şiddetleniyor ve ekran kartı fanı da hızlı dönüyor ancak ekran kartı sıcaklığında 1 derece bile oynama olmuyor... BIOS ile alakalı olduğunu düşünmeye başladım açıkcası.

Bios ayarlarında hangi derecede hangi fan hızı tarzında ayar olması lazım, göz atabilirsiniz. Deneysel olarak oynama yapıp sonucu görelim.

Fan hızını BIOS otomatik ayarında kullanıyorum, kendim ayar yaptığım zaman işlemcinin sıcaklıktan dolayı zarar görmesinden endişelenip geri otomatik ayarlara çevirmiştim. 53-55 dereceye kadar sabit hıza çekmeyi düşünmedim değil yoksa fan hızını, yapmalı mıyım zararı var mıdır?

Fan hızını BIOS otomatik ayarında kullanıyorum, kendim ayar yaptığım zaman işlemcinin sıcaklıktan dolayı zarar görmesinden endişelenip geri otomatik ayarlara çevirmiştim. 53-55 dereceye kadar sabit hıza çekmeyi düşünmedim değil yoksa fan hızını, yapmalı mıyım zararı var mıdır?
53-55'e kadar çekebilirsiniz. Yazılım üzerinden zaten gözlemleme yapacaksınız.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı