Ryzen 5 1600 Sistemde Sıvı Soğutma Kullanmak

Kutayyyy

Hectopat
Daha fazla  
Ryzen 5 1600, EVGA GTX 1080 SC, B350M Mortar bir sistemim var. Kasam Cooler Master Lite 5, şu an işlemcide stok soğutucuyu kullanıyorum. Sistemi alalı 2 hafta oldu, merak ettiğim konular ise şunlar;

1) Stok soğutucunun üzerinde gelen termal macun yaklaşık ne zaman biter, kurur ?
2) Cooler Master Lite 120mm sıvı soğutucu alsam, iyi olur mu ? Tavsiye eder misiniz? (Overclock yapmıyorum.) Sıvı soğutma yalnızca işlemciye mi etki eder ? Yoksa kasanın içini de ferahlatır mı ?
3) Cooler Master Lite 600w 80plus white güç kaynağım var. Sisteme gayet yeterli geliyor. Ekran kartım 1980 MHz'lerde %97-99 kullanımda. İşlemcim de %65-70 kullanımda sorunsuz oyun oynayabiliyorum. Sıvı soğutma aldığım takdirde TDP değeri ile ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım? Stok soğutucunun TDP değeri ile sıvı soğutmanın TDP değeri arasındaki fark bana sıkıntı yaratır mı ?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock yapmayacaksan ve ısınma sorunun yoksa sıvı soğutmaya boşuna para harcamamanı öneririm.

1- 1 yıl kadar gidebileceğini düşünüyorum.

2- Gerek olmadığını düşünüyorum.

3- Hayır bir sıkıntı yaratmaz.

Ryzen 5 1600, EVGA GTX 1080 SC, B350M Mortar bir sistemim var. Kasam Cooler Master Lite 5, şu an işlemcide stok soğutucuyu kullanıyorum. Sistemi alalı 2 hafta oldu, merak ettiğim konular ise şunlar;

1) Stok soğutucunun üzerinde gelen termal macun yaklaşık ne zaman biter, kurur ?
2) Cooler Master Lite 120mm sıvı soğutucu alsam, iyi olur mu ? Tavsiye eder misiniz? (Overclock yapmıyorum.) Sıvı soğutma yalnızca işlemciye mi etki eder ? Yoksa kasanın içini de ferahlatır mı ?
3) Cooler Master Lite 600w 80plus white güç kaynağım var. Sisteme gayet yeterli geliyor. Ekran kartım 1980 MHz'lerde %97-99 kullanımda. İşlemcim de %65-70 kullanımda sorunsuz oyun oynayabiliyorum. Sıvı soğutma aldığım takdirde TDP değeri ile ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım? Stok soğutucunun TDP değeri ile sıvı soğutmanın TDP değeri arasındaki fark bana sıkıntı yaratır mı ?

Teşekkürler.

Merhabalar. Kullandığınız kasada ısınma problemi yaşıyor musunuz? Ben de Cooler Master Lite 5 kullanmak istiyordum ancak araştırmalarım doğrultusunda hava sirkülasyonu problemi olduğunu öğrendim. Sizce kasanın herhangi bir sorunu var mı?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı