Ryzen 5 1600 ve GTX 1050 Ti Sistem Uyumluluğu

NsLion

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, parça parça sistem topluyorum para biriktikçe. Şu anda elimde bulunan parçalar:

- AMD R5 1600
- MSI B350M Gaming Pro

Bu parçaları Hepsiburada'dan aldım ve %18 KDV indirimi vardı biraz da uyguna gelmiş oldu piyasaya göre. Cevap yazma iznim yoktu (uyarı almıştım) buraya yazamadım. Keşke yazsaydım da siz de yararlansaydınız.
Almayı düşündüğüm:

RAM: Corsair DDR4 3000 MHZ 2 x 8 GB CL15 (Vatanda 636 lira)
Bu RAM anakartım ile uyum içerisinde çalışır mı? Birkaç yerde BIOS güncellemesi geldi artık uyumlu deniyor ancak buraya da sorayım dedim. Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

GPU : MSI GeForce GTX1050 Ti 4GB 128BİT

Bu ekran kartı için güzel deniyor ve bütçem de zaten buna yetiyor en fazla. Bu ekran kartı tek model mi ? Yani birkaç yerde yine 1050TI gördüm ama OC yazıyordu falan tam bilmiyorum bu ekran kartlarının ayrımını. Bu konuda da aydınlatırsanız sevinirim.

Teşekkürler. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'ler uyumludur işlemci ile, bir sıkıntınız olacağını sanmıyorum.

Ekran kartında O.C yazısı kesinlikle hiç bir şey ifade etmiyor. Şu an piyasada baz değerler ile gelen tek kartlar referans kartlarıdır. Bazı ekstrem durumlar hariç (Tek fanlı, kısılmış heat-sinkli GTX1080 gibi) şu an piyasadaki bütün kartların MHz değerleri üretici firma tarafından çok az artırılır. Bunu sen evde istediğin kadar değiştirebilirsin. Yani aynı kartın farklı markalarının aynı oyunda aldığı FPS değerine bakmak yanlıştır. Sıcaklık değerlerine bakılması doğru olur.

Senin durumunda da bütçen yoksa en ucuz tek fanlı Zotac ya da EVGA 1050 Ti'ı alıp mutlu olabilirsin. Diğer kartlardan tek eksiğin O.C potansiyeli olur. Ne ses olarak ne de sıcaklık olarak bir fark hissetmezsin kasanın içinde.

RAM'ler uyumludur işlemci ile, bir sıkıntınız olacağını sanmıyorum.

Ekran kartında O.C yazısı kesinlikle hiç bir şey ifade etmiyor. Şu an piyasada baz değerler ile gelen tek kartlar referans kartlarıdır. Bazı ekstrem durumlar hariç (Tek fanlı, kısılmış heat-sinkli GTX1080 gibi) şu an piyasadaki bütün kartların MHz değerleri üretici firma tarafından çok az artırılır. Bunu sen evde istediğin kadar değiştirebilirsin. Yani aynı kartın farklı markalarının aynı oyunda aldığı FPS değerine bakmak yanlıştır. Sıcaklık değerlerine bakılması doğru olur.

Senin durumunda da bütçen yoksa en ucuz tek fanlı Zotac ya da EVGA 1050 Ti'ı alıp mutlu olabilirsin. Diğer kartlardan tek eksiğin O.C potansiyeli olur. Ne ses olarak ne de sıcaklık olarak bir fark hissetmezsin kasanın içinde.

Hocam ilgin için teşekkürler. Tedarikçiler GPU için 2 aya kadar ucuzlama olacak diyorlar. Siin görüşünüz nedir ? Dandik ekran kartı bulup onla idare mi etsem indirimler oluncaya kadar.

Bir de MSI ın sitesinden baktığımda RAM ler için benim düşündüğüm model listede yoktu. Bunu en sağlıklı nasıl bulurum ya da nerden anlarım sorun olup olmayacağını acaba ?

Şu an piyasadaki her hangi bir RAM'i alıp kullanabilirsin. Şimdi tam performans vermez ama güncellemelerle desteği gelir. Sıkma o konuda canını. MHz değeri yüksek bir RAM almaya sadece.

Ben ekran kartımı 1140 liraya aldım, bir kaç ay sonra 800-900 civarına düşüş yaptı dolar geriledi falan ama ben pişman değildim çünkü o bir kaç ay boyunca oyunumu oynadım, bilgisayar işini bitirmiştim, rahattım. Sen de şimdi alabiliyorsan al, 100 lira ucuzlayacak diye beklediğine değmeyecektir bence.

MHz yükseldiği için bu arada CL değeri 14 olanı zorlamak zorunda değilsin. Hız düşük olup CL de düşük olursa tamam ama 3000MHz hızlarda CL16 bile alınabilir.

Şu an piyasadaki her hangi bir RAM'i alıp kullanabilirsin. Şimdi tam performans vermez ama güncellemelerle desteği gelir. Sıkma o konuda canını. MHz değeri yüksek bir RAM almaya sadece.

Ben ekran kartımı 1140 liraya aldım, bir kaç ay sonra 800-900 civarına düşüş yaptı dolar geriledi falan ama ben pişman değildim çünkü o bir kaç ay boyunca oyunumu oynadım, bilgisayar işini bitirmiştim, rahattım. Sen de şimdi alabiliyorsan al, 100 lira ucuzlayacak diye beklediğine değmeyecektir bence.

MHz yükseldiği için bu arada CL değeri 14 olanı zorlamak zorunda değilsin. Hız düşük olup CL de düşük olursa tamam ama 3000MHz hızlarda CL16 bile alınabilir.

Tekrar teşekkürler hocam.
Yarın aşağıdaki iki ürünü alıyorum.
RAM | GPU

geriye kasa ve PSU kalıyor.

Şimdi şöyle 16GB RAM gaming pc topluyorsanız biraz gereksiz. 8GB RAM yapıp GTX 1060 6GB zorlarsanız daha mantıklı bir seçim olacaktır. Tabii ekran kartı piyasası uçtuğundan fiyatlar biraz düştüğünde almanızı tavsiye ediyorum. Ramlerden gelen 300tl 1200₺ bütçe yapar eğer piyasa biraz durulursa veya bir indirim vs. yakalarsanız sizde üstüne biraz koyarak GTX 1060 6GB almak daha mantıklı bir seçim.

Şimdi şöyle 16GB RAM gaming pc topluyorsanız biraz gereksiz. 8GB RAM yapıp GTX 1060 6GB zorlarsanız daha mantıklı bir seçim olacaktır. Tabii ekran kartı piyasası uçtuğundan fiyatlar biraz düştüğünde almanızı tavsiye ediyorum. Ramlerden gelen 300tl 1200₺ bütçe yapar eğer piyasa biraz durulursa veya bir indirim vs. yakalarsanız sizde üstüne biraz koyarak GTX 1060 6GB almak daha mantıklı bir seçim.

Sırf oyun oynamayacağım hocam. Server kurup onunla uğraşacağım photoshop işlerim olacak visual studio vs de kullanacağım. Oyun 2. planda olduğu için 1050TI yeterli olur diye düşündüm.

1060 ile 1050 arasında uçurumlar yoktur heralde tam bilmiyorum.

1060, 1050'nin iki katı falan performans veriyor. 1060 1080p full ayar, 1050 1080p ancak E-sports'da full ayar kartları. 1050Ti'da bunların ortasında biraz 1060'a kayık bir şekilde duruyor. 1050Ti tatmin edecektir ama oyunlarda Ultra'yı pek görebileceğini sanmıyorum.

1060, 1050'nin iki katı falan performans veriyor. 1060 1080p full ayar, 1050 1080p ancak E-sports'da full ayar kartları. 1050Ti'da bunların ortasında biraz 1060'a kayık bir şekilde duruyor. 1050Ti tatmin edecektir ama oyunlarda Ultra'yı pek görebileceğini sanmıyorum.

Peki hocam 2 ay kadar beklerim ben ama 1060 900 tl ye kadar düşer mi ?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı