Ryzen 5 1600 ve GTX 1060 Darboğaz Mı Yapıyor?

sarPP_17

Centipat
Merhabalar arkadaşlar,

Ekran kartım yetersiz geliyordu. Özellikle PUBG'de kalabalık yerlere düştüğümde beni çileden çıkartıyordu, hemen hemen tüm ayarlar düşükte olmasına rağmen. Ben de bir ekran kartı almaya karar verdim, en fazla 3.500 TL bütçeyle. Gönlümden ilk geçen kart da GTX 1080 Ti, hala çok güçlü ve uzun soluklu olduğunu düşünüyorum. Diğeri de RTX 2070. (ikinci el bulabilirim diye düşünüyorum bu fiyata) Ancak bu noktada biraz kafam karıştı, benzer konulara ve videolara da baktım ancak hem bazı soruların cevabını bulamadım, hem de yeterince emin olamadım. Bu yüzden sizlere sormak istedim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Öncelikle sistemimin özelliklerini yazayım.
Anakart: ASUS B250M-K Prime
CPU: AMD Ryzen 5 1600 (14nm) 3.2GHz (hiç overclock yapmadım, sıvı soğutmam da yok)
GPU: ASUS GTX 1060 3GB
RAM: 2X Corsair 8 GB 2400 MHz
SSD: Toshiba OCZ 240GB (ayrıyeten bir tane M.2 SSD takviyesi yapmayı düşünüyorum)
PSU: 600 Watt

Son olarak da 2K 144Hz ve G-Sync özellikli 27" bir monitörüm var. Oyunları tamamen 2K çözünürlükte G-Sync özelliğiyle oynuyorum.

Şimdi ilk olarak araştırırken Bottlenecker isimli siteyi buldum, orada GTX 1080 Ti için %13, 69, RTX 2070 için %15, 53 darboğaz yapacağını, bu değerlerin de düşük olduğunu söylüyor. Bu kadarcık darboğaz beni idare edebilir mi?

İkinci olarak 2K monitörde bu ekran kartları darboğaz yapmaz gibi birkaç yoruma denk geldim. İşlemcinin düşük kalmasını telafi eder mi acaba monitörüm? Ayrıca G-Sync özelliği sebebiyle AMD ekran kartlarını tercih etmiyorum.

Bir de konudan bağımsız olarak araştırırken EDC kullanımı diye bir konuya denk geldim. Ben de Ryzen Master yükledim, ancak EDC kullanımını göremiyorum. Bununla ilgili bilgisi olan varsa özelden yazarsa sevinirim, konu kirlenmesin

Bunların haricinde başka önerileriniz varsa onları da yazarsanız sevinirim.
Şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
GTX 1060 3GB, 1080P oyunculuk için ideal bir kart. 2K gaming işin ayrı bir boyutu. Bence 14nm R5 1600, 2K gaming için yeterli olmayacaktır. R5 1600AF olsaydı dursun derdim. Satıp, R5 1600AF almayı düşünebilirsiniz. Bütçeye RX 5700XT sığar. Bu bütçe ile ikinci el kartlarla hiç vaktinizi tüketmeyin.

Öncelikle cevabınız ve öneriniz için çok teşekkür ediyorum. Ancak monitörü de G-SYNC özelliği ve 2k oynama tercihim sebebiyle aldım, bu yüzden nVidia kart kullanmaya devam edeceğim. Ryzen 5 1600'ü update edersem de ancak ileride update edebilirim bu piyasada. Belki işlemci + 2060 veya 1070Ti gibi bir manevra yapılabilir gibi düşünüyorum, bu konuda da hepinizden tavsiyelerinizi alabilirim.
Yardımcı olabilecek yok mu acaba?

Arkadaşlar yardımcı olabilecek yok mu acaba?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı