Ryzen 5 1600X ve GTX 1070 düşük kullanım sorunu

KajuBey

Decapat
Bilgisayarı ilk aldığığımdan beri çoğu oyunda GTX 1070in tam performans kullanılmadığının farkındayım ancak en başta oynadığım oyunlar LOL ve CS:GO gibi hafif oyunlar olduğu için FPS sıkıntısı çok yaşamadım (120-150) FPS her zaman bana yetti. Ancak son zamanlarda oynadığın Assasins Creed Origins, ARMA 3, PUBG ve GTA V gibi oyunlarda FPS sıkıntısı yaşıyorum. MSI Afterburner gibi programlardan baktığımda ise CPU ve GPU'nun çok az kullanıldığını gördüm.

Sistemim:

İşlemci: AMD Ryzen 5 1600x
İşlemci soğutucu: Dark Freezer x120
Anakart: ASUS B350-plus
RAM: G-SKİLL tridentz 16 GB 3200 MHz
Ekran Kartı: ASUS ROG GTX 1070 OC
Monitör 60 Hz 1ms
SSD: WD BLUE 500GB PC SSD
Kasa: NZXT H440

Darboğaz olduğunu düşünmüyorum ancak işlemci %20 kullanımda bile 75 dereceyi görüyor, belki ısınmadan kaynaklı olabilir.

20180116151902_1.jpg

GPU %46 kullanım:

20180602153903_1.jpg

AC:ORİGİNS'de normalde CPU kullanımı %50 vs.

20180725154337_1.jpg
20180725155832_1.jpg
20180725155838_1.jpg

Bendede Ryzen 5 1600x ve GTX1070 var hatta ekran kartımızda aynı asus strix overclock versiyonu.İşlemcin çok fazla ısınıyor bende Cooler Master Hyper 212 Evo var stress testlerinde bile 70 dereceyi geçmiyor.Termal macun uygulayarak bir daha montajla bence.Bilgisayarına format at güncel driverleri kur.Vsync açıksa kapat.

En kısa zamanda deneyeceğim.
Cinebench renfer tesiti yaptığımda işlemci kendini 75 dereceye sabitlemiş gibi her geçen saniye hızını azaltıuordu skorum 872.

Bende de Ryzen 5 1600X ve GTX1070 var hatta ekran kartımızda aynı ASUS STRIX overclock versiyonu. İşlemcin çok fazla ısınıyor bende Cooler Master Hyper 212 EVO var stress testlerinde bile 70 dereceyi geçmiyor. Termal macun uygulayarak bir daha montajla bence. Bilgisayarına format at güncel driverleri kur. V-Sync açıksa kapat.

Sizde GTA 5 veya daha ağur oyunlarda GPU kullanımı yüzde kaç oluyor.
Sorunumun büyük olasılıkla nedeni ısınma (BIOS'u güncelledim bütün sürücüler de güncel) ancak oyun içerisinde CPU sıcaklığı 75 derecce oluyor ve işlemci kendini 3.5GHz'e düşürüyor.
GPU için güç yeterli oyun içerisinde kullandığı güç hiçbir zaman %90'ı geçmiyor.
En yakında zamanda termal macun ile CPU soğutucu kurulumunu bir daha gerçekleştirip sonuçları paylaşacağım.
(Bu BIOS güncellemesinden sonra)

20180730095436_1.jpg

20180730095147_1.jpg

20180730094747_1.jpg

Sorunu tespit ettim ama yanımda termal macun olmadığından dolayı çözemedim. Az önce kasayı açtığımda çok az termal macun koyduğumu ve termal macunun sadece işlemcinin yarısında olduğu( aynı şekilde işlemci soğutucumun da yarısı) fark ettim. Aynı zamanda çok tozlanmış olan soğutucuma üstünkörü bir temizlik yapıp yerine monteledim.
Sorunu bugün itibari ile çözdüm. Yaptığım işlemler sırasıyla BIOS güncellemek CPU soğutucu ve soğutucusunu çıkarıp kaba temizliğini yapmak(yakın bir zaman detaylı temizleme yapacağım),
Termal macunu silip tamamına yaydırarak sürmek ve koyduktan sonra işlemci soğutucunun altında bir sıvı olduğunu hissetmek. Fan montajları vs. ardından bilgisayarı BIOS'tan standart ayarlara alıp çalıştırmak ve boşta 45 Cinebench testinde 74 derece olmak üzere 1040 puan skor.

Soğutma sorununu çözdüğünüze göre, en kısa süre de 2K monitöre geçin tam bir performans alın. Emin olun, parayı bastığınıza değecektir.

Haklısın bütçem biraz kısıtlı olduğu için toplarken alamamıştım.

Soğutma sorununu çözdüğünüze göre, en kısa süre de 2K monitöre geçin tam bir performans alın. Emin olun, parayı bastığınıza değecektir.

Oyun içerisinde işlemci 75 dereceye sabitlenip yavaş yavaş hızını düşürüp oyundan atıyordu.
Isınmadandır dedim ve aldırmadım, oynamaya devam ettim dün termal macun sürdükten sonra 1 CS:GO maçı içerisinde(MSI Afterburner açık) 1 kere oyundan attı 1 kere de ırql_not_less_or_equal mavi ekranı yedim ardından sorunun CS ile ilgili olup olmadığını öğrenmek için PUBG'yi açtım ve başka bir mavi ekran hatası aldım. Sorun MSI Afterburner'da mı dedim. Onsuz açtım jailbreakte 1,5 saat içerisinde 2 kere oyundan attı. Bunun sebebi ne olabilir BIOS 4011 son sürüm. Windows 10 sıkıntılı değil gibime geldi. Yakın zamanda Windows ayarlardan temiz başlangıç yazan fabrika ayarlarına döndürmeyi uygulayıp oyundan atıp atmadığını veya mavi ekranların olup olmadığını deneyeceğim. Sizin olabilir diye düşündüğünüz başka bir problem varsa onlara da bakayım.
Don't Starve Together, Brawlhalla gibi basit oyunlarda bu problem olmuyor.
Düzeltme: RAM'leri işlemci ısınma sorunu düzeldikten sonra D.O.C.p ile 2933 MHz'e yükselttim ısınmadığı için sıkıntısız açtı. Förev yöneticisinden tastikledim gerçekten 2933 MHz hıza ulaşmış. RAM'ler 3200 MHz kutudan çıkıyor ama onlar sıkıntı çıkarıyor da olabilir.
RAM'lerin hızını otomatik yaptım ve sorun düzeldi.

Merhabalar bir sorum olacaktı(mobilde olduğum için yeni konu açamadım). Sizce 144Hz monitör mü daha verimli olur yoksa 2K mı?
Yardım edecek varsa sorun çözülmemiş işlemci hala 74 derecede çaılışıyor. Bu kadar ısınmasının nedeni ne olabilir yardım lazım hatta hızını düşürecek kadar ısınıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı