Ryzen 5 2500X Hızı Yükte Çok Dalgalanıyor

Masea

Kilopat
Daha fazla  
Sistemim
  • ASUS B450M-K Anakart
  • Corsair Vengeance (2x8) 16 GB 3200 MHz RAM
  • Ryzen 5 2500X Quad-Core İşlemci
  • ASUS ROG STRIX RX570 Ekran Kartı
  • Cooler Master Elite V3 600W PSU
Call of Duty: Warzone oynarken işlemcim 3850-4000 arası sürekli clock değiştiriyor. İşlemci ortalama 71 derecelerde geziyor. Kasanın yan camı açık, kapalıyken 82'yi bile buluyor. Bunun için açık bırakmayı tercih ediyorum. Technopat'ın 2500X için voltaj düşürme videosu mevcut ve onu halihazırda izlemiş bulunmaktayım fakat bu gibi konulara pek aşina olmadığım için ve onların örneğindeki ekran kartının (ve BIOS'un) MSI olduğu için ben kendimde öyle bir ayar bulamadım ya da varsa da kısacası ben bilmiyorum.

Sizce bu clock frekans değerleri sizce normal mi yoksa bu kadar dalga herhangi bir şeyi ifade eder mi? Ne yapmam gerekir? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Ella Freya CPM'in ne olduğuna dair birazcık daha bilgi verir misiniz? BIOS ekranına pek hakim değilim, ASUS BIOS'u daha önce kullandıysanız sizce hangi sekmede bulabilirim o ayarı? Ayrıca o ayrı devre dışı bırakmam farklı şeylere yol açabilir mi?

@Ella Freya CPM'in ne olduğuna dair birazcık daha bilgi verir misiniz? BIOS ekranına pek hakim değilim, ASUS BIOS'u daha önce kullandıysanız sizce hangi sekmede bulabilirim o ayarı? Ayrıca o ayrı devre dışı bırakmam farklı şeylere yol açabilir mi?
İşlemcinin ısısına göre frekans arttırır. Kapatırsanız, 3.6GHz sabitlenir. Isı ve voltaj düşer. İnternetten kapatma yolunu bulabilirsiniz.

Youtube'da voltajsız overclock yani senin dediğin GHz sabitleme videoları var bakabilirsin. Ben Ryzen kullansaydım yardımcı olurdum, malesef.

Geri
Yukarı