Ryzen 5 2600 ısınıp kapanıyor

pissher

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar. Geçen hafta durup dururken ekrandaki simgeler büyüdü sonra kendi kendine küçüldü neye tıklasam açmıyordu. Bende gittim temizledim fön makinesıyla. Fön makinesı sıcaktaymış toplasan 3 5 sn ılık hava gitmiştir sonra soğuğa çekip temizledim. Açıldı format attım yarım yamalak PC açılıyor sıkıntı yok CS:GO oynuyorum ısınınca kapanıyor bilmeden bir şey mi yaptım acaba. Bu arada BIOS'ta sol altta CPU fanı çalışıyor diğer cha1 fanı dönmüyor gösteriyor. İşlemciye bunların üstünden macunda çektirdim nedir sıkıntı?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-09-30 at 01.52.00.jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-30 at 01.52.00.jpeg
    134,7 KB · Görüntüleme: 140
  • WhatsApp Image 2021-09-30 at 01.52.31.jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-30 at 01.52.31.jpeg
    101,5 KB · Görüntüleme: 143
Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak ne yaptığını çözemedim anlayamadım doğrusu. Düşüncem
İşlemci termal macun değiştirdiysen eğer, büyük olasılıkla fazla sürmüşsündür. X şeklinde olacak ve az sürmen gerekiyor ince bir tabaka olması lazım.
Ayrıca sistemdeki fanların hepsi çalışıyorsa o dediğini dert etme.

Öncelikle hava soğutma mı sıvı soğutma mı kullanıyorsun? Soğutma bloğunu herhangi bir sebeple söküp taktın mı? (termal macun yenileme, temizlik vs.) Eğer blok yerine tam oturmadıysa ısı aktarımı yapamaz ve soğutamaz işlemcini tam oturduğundan emin ol. Fanların çalıştığından emin ol kapağı kapatmadan çalıştırıp dene PC'yi. Eğer sıvı soğutma kullanıyorsan pompan bozulmuş olabilir. Termal macunu fazla sürdüysen arkadaşın dediği gibi ısınma yapabilir, makul oranda sürdüğünden emin ol. Temizlik sırasında fön makinesini fanlara tutup döndürdüysen fanı bozmuş olabilirsin kasa fanlarını kontrol et.
Simgeler büyüyüp küçüldü demişsin işlemci ısınmasıyla pek bir alakası olduğunu zannetmiyorum onun yazılımsal bir problem de olabilir.

Tam olarak ne yaptığını çözemedim anlayamadım doğrusu. Düşüncem
İşlemci termal macun değiştirdiysen eğer, büyük olasılıkla fazla sürmüşsündür. X şeklinde olacak ve az sürmen gerekiyor ince bir tabaka olması lazım.
Ayrıca sistemdeki fanların hepsi çalışıyorsa o dediğini dert etme.
Bu sorun macun sürmeden öncede yaşanıyordu farkettim ki egzoz fanım çalışmıyor onla alakalı sanırım
Öncelikle hava soğutma mı sıvı soğutma mı kullanıyorsun? Soğutma bloğunu herhangi bir sebeple söküp taktın mı? (termal macun yenileme, temizlik vs.) Eğer blok yerine tam oturmadıysa ısı aktarımı yapamaz ve soğutamaz işlemcini tam oturduğundan emin ol. Fanların çalıştığından emin ol kapağı kapatmadan çalıştırıp dene PC'yi. Eğer sıvı soğutma kullanıyorsan pompan bozulmuş olabilir. Termal macunu fazla sürdüysen arkadaşın dediği gibi ısınma yapabilir, makul oranda sürdüğünden emin ol. Temizlik sırasında fön makinesini fanlara tutup döndürdüysen fanı bozmuş olabilirsin kasa fanlarını kontrol et.
Simgeler büyüyüp küçüldü demişsin işlemci ısınmasıyla pek bir alakası olduğunu zannetmiyorum onun yazılımsal bir problem de olabilir
Simgeler büyüyüp küçüldü demişsin işlemci ısınmasıyla pek bir alakası olduğunu zannetmiyorum onun yazılımsal bir problem de olabilir.
Hava soğutma kullanıyorum egzoz fanı dönmüyor şuan öncede ses çıkartarak dönüyordu. Stok fanı çıkartıp takamamıştım. Macunla stok fanı bilgisayarcıya yaptırdım.
Hocam anakart yanıyor BIOS'da bile 60 dereceyse gerisini düşünemiyorum.
Biosta 90° dereceyi görüyor Gpu tempature detected hatası verip açılmıyor bazen

Sistemde egzoz fan yok diye ısı 90lara yükselmez, sıvı veya hava fark derece fark ettirir ama bu kadar etmez. Sistemdeki CPU fanda yani işlemci fanında veya termal macunda problem var. Sorunun kaynağı bilgisayarcıda yaptırdığın termal macun yenilemesi. Adamın yaptığını söylüyorum macunu kalın ve bol dökmesiyle hiç sürmemesi aynı şey. Ayrıca fanın oturmaması da sıcaklığa sebep olur. Dolasıyla ciddi anlamda bilen birisine göster eğer bilmiyorsan. Adam 5 TL'lik macun sürmüştür.

Sistemde egzoz fan yok diye ısı 90lara yükselmez, sıvı veya hava fark derece fark ettirir ama bu kadar etmez. Sistemdeki CPU fanda yani işlemci fanında veya termal macunda problem var. Sorunun kaynağı bilgisayarcıda yaptırdığın termal macun yenilemesi. Adamın yaptığını söylüyorum macunu kalın ve bol dökmesiyle hiç sürmemesi aynı şey. Ayrıca fanın oturmaması da sıcaklığa sebep olur. Dolasıyla ciddi anlamda bilen birisine göster eğer bilmiyorsan. Adam 5 TL'lik macun sürmüştür.
anladım sağol kardeşim.

Bu sorun macun sürmeden öncede yaşanıyordu farkettim ki egzoz fanım çalışmıyor onla alakalı sanırım

Hava soğutma kullanıyorum egzoz fanı dönmüyor şuan öncede ses çıkartarak dönüyordu. Stok fanı çıkartıp takamamıştım. Macunla stok fanı bilgisayarcıya yaptırdım.

Biosta 90° dereceyi görüyor Gpu tempature detected hatası verip açılmıyor bazen
GPU temp hatası alıyorsan problem ekran kartında. İşlemci CPU. Ekran kartının macununu yenilemen sorunu çözecektir. Ekran kartının fanlarının döndüğünden de emin ol PC çalıştırdıktan sonra. Işık tutarsan aşağıdan kontrol edebilirsin rahatlıkla.

GPU temp hatası alıyorsan problem ekran kartında. İşlemci CPU. Ekran kartının macununu yenilemen sorunu çözecektir. Ekran kartının fanlarının döndüğünden de emin ol PC çalıştırdıktan sonra. Işık tutarsan aşağıdan kontrol edebilirsin rahatlıkla.
Bro pc başlatıyorum ekran kartı fanları dönüyor 10-20 saniye sonra duruyor egzoz fanında bir temassızlık var sorunun biri onu değiştircem bir de işlemci fanı ve macununu değiştirmeyi düşünüyorum son olarak da ekran kartı macununa baktırırım sorun düzelmez ise yazarım. İşlemci fanı önerisi var mıdır? Ryzen 5 2600 0-200 tl bütçem var 😂

Geri
Yukarı