Ryzen 5 2600 işlemci sıcaklığı aniden yükseliyor

deGGa

Kilopat
Arkadaşlar Ryzen 5 2600 işlemcim var ve boşta 40-45 arası geziniyor. Ama aniden 55 derecelere çıkıyor. Fan birden hızlanıyor sonra geri 40-45 derecelere düşüyor ve fan yavaşlıyor. Bu neden olabilir? HWMonitor de de aynı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ani voltaj yükselmelerinde sıcaklık sıçrayabilir. Yükteki sıcaklıklar normalse kafaya takılması gereken bir şey değil.

Ben Ryzen 5 1500X kullanıyorum. Denetim Masasından AMD Ryzen dengelenmiş güç planını seçtiğimde aynı sizin dediğiniz gibi boştayken sıcaklık bir anda sıçrayıp düşüyor. Ancak denetim masasından "Dengeli" güç planını seçip en yüksek işlemci durumunu %95 olarak ayarladığımda sorun ortadan kalkıyor. Fakat bu seferde yük altında 3.6 GHz çalışan işlemcim, dengeli güç planı aktifken yük altında 3.0 GHz'te çalışıyor.

Ben Ryzen 5 1500X kullanıyorum. Denetim Masasından AMD Ryzen dengelenmiş güç planını seçtiğimde aynı sizin dediğiniz gibi boştayken sıcaklık bir anda sıçrayıp düşüyor. Ancak denetim masasından "Dengeli" güç planını seçip en yüksek işlemci durumunu %95 olarak ayarladığımda sorun ortadan kalkıyor. Fakat bu seferde yük altında 3.6 GHz çalışan işlemcim, dengeli güç planı aktifken yük altında 3.0 GHz'te çalışıyor.
Hangisi daha iyi olur o açıdan?

Bence böyle aksiyonlara gerek yok derim. 65 derece çok yüksek bir sıcaklık değil. Normal bir sıcaklık.

Anlık yüklenmelerde direk çekirdek sıcaklığı baz alındığı için sistem birden fanların hızını arttırır ama anlık ısı yayıldıktan ve çekirdek biraz soğuduktan sonra eski haline döndüğü için herhangi bir sorun yaratmaz yani içiniz rahat olsun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı