RX 590 sistemde ekran kapanıyor

0gretmen

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: B450m-k İşlemci: Ryzen 5 2600 - Ekran Kartı: RX590 Sapphire Nitro+ 8 GB - Ram: 16GB Corsair 3000 mHz
Meslek
Öğretmen
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 4 yıldır kullandığım sistemimde bir problemi anlatmak istiyorum. Umarım yardımcı olabilirsiniz.
PC'yi genel olarak oyun oynamak amaçlı kullanıyorum. Oyun oynarken herhangi bir problem yaşamıyorum. Fakat bazen nette takılırken, basit uygulamalar kullanırken veya sistem boşta öylece açıkken bir sorun oluyor.
Sorunu aşamalarıyla anlatıyorum;
PC bir anda takılıyor ve fare imleci de dahil hiçbir komutu yerine getiremiyor. Bu donma süresi yaklaşık 20 - 30 saniye. Bu esnada müzik vs açıksa ses arkadan bir süre gelmeye devam ediyor.
Ardından ekran kapanıyor 2 monitörde de "no Signal" uyarıları alıyorum fakat kasa hâlâ açık. Güç kapanmıyor. Bu esnada beklediğimde 15 20 saniye sonra kasadaki tüm fanların Max güçte çalıştığını fark ettim.
Reset tuşu ile PC'yi tekrar açabiliyorum. Hiçbir problem yokmuş gibi yeniden açılıp çalışıyor. Sanki hiç bu sorunlar olmamış gibi.

Sorunun sıklığı; tamamen rastgele.

Aşağıya sistem hakkında genel bir bilgi bırakıyorum. Şimdiden emek verenlere teşekkürler.

Sistem hakkında;
PSU: High Power 500W 80+ Bronze
MB: ASUS AMD B450M-K B450 DDR4 3200 MHz OC VGA GLAN 4*Sata Ryzen 16X
CPU: AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz 65W Wraith FAN AM4+
GPU: Sapphire RX 590 8G D5 Nitro+Radeon OC 11289-01-20G
RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB(2x8GB) DDR4 3000MHz CMK8GX4M1D3000C16
SSD: Samsung 860 EVO 250 GB
HDD: Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM ST1000DM010 + WDC WD10JPVX-22JC3T0 7200RPM 1TB
Monitör: LG 22MK430H-B 21.5" 75Hz 5ms

Emin değilim ama ekran kartınızda sanırım bir sorun var. Ondan önce BIOS ayarlarından XMP`yi devre dışı bırakın. Bunu yapıp test ettiğinizde eğer hata almıyorsanız RAM belleklerden birisinde ya da ikisinde sorun vardır.

Emin değilim ama ekran kartınızda sanırım bir sorun var. Ondan önce BIOS ayarlarından XMP`yi devre dışı bırakın. Bunu yapıp test ettiğinizde eğer hata almıyorsanız RAM belleklerden birisinde ya da ikisinde sorun vardır.
BIOS dan xmp devre dışı bırakıp denedim sorun devam ediyor. Sorun oyun oynarken discorddan yayın yapınca oluyor. Discorddan yayın yapmazsam yağ gibi oynuyorum hiç bir problem yok. PSU aldım gene değişmedi. Kernel 41 hatası devam ediyor. Ne yapsam olmuyor. Ekran kartının termal ped ve macunlarını yenileyip mi denesem bilmiyorum. Çok canımı sıkıyor artık. Sorunun nereden kaynaklandığını bulsam çözecem de. Bulamıyorum işte.
Sanırım bir şey buldum. OCCT ile "Radeon RX 590" sekmesine gelip "Power" testi yaptığımda aynı sorunla karşılaştım. Herhangi bir minidump vs vermedi. Diğer testlerde (Memory, CPU, 3D vs) herhangi bir kapanma veya sorun yaşamadım.
Nasıl bir çözüm önerebilirsiniz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı