Ryzen 5 2600 RAM desteği

Yer
İstanbul/Ataşehir
Merhaba daha önce kullandığım Dual Channel Corsair Vengeance LPX 2400MHz RAM'leri satıp yaklaşık 2 ay önce CMK16GX4M2E3200C16 kit halinde Vengeance LPX RAM aldım. Aldığımdan beri neredeyse hep kitlenmeler yaşadım ve anakart üstünde CPU LED sorunu. Memtest86 ile 3 saat 17DK test sonucu tertemiz çıktı. Bu kitlenmelerin sebebini çözdüm. İşlemcinin desteklediği RAM frekansının üstünde çalıştırdığım için yaşıyormuşum. Benim gibi çok 3200MHz RAM alıp işlemci desteği yüzünden maksimum 2933'de kullanan kişi var. 3000 MHz'de bile sorun yaşayanları duydum. 2933'e alarak çözüme kavuşturuluyormuş. Yani 67 MHz bile olsa sistemde kitlenmeler kaçınılmaz. Ben 267 MHz üstünde denemeye çalışmışım 2.5 ay demek ki. Ryzen 7 2700X'de bile 2933 üstünde sorun yaşayanları duymuştum. Sistem stabil olmadığını bas bas bağırıyordu zaten. Şu an XMP kapalı şekilde kullanıyorum. Gecikme değerleri düşük olduğundan sanırım veya işlemcinin desteklediği frekans olduğu için genel kullanım hızı çok daha iyi oldu 3200MHz'e göre. Ay sonuna doğru XMP profile 1: 2933 CL16 20 20 38 profiline alacağım.Nb/Soc voltageda 3200 MHz hızdayken 1.160-1.152 arası gidiyordu. XMP kapalı şekilde 0.800 küsürlere düştü. 2933 MHz hızdayken nasıl olur Nb/Soc Voltage'ı? Başka bir ayar önerir misiniz XMP profile i dışında?
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600.
Anakart: MSI B450'a-Pro.

Son düzenleyen: Moderatör:
2933MHz ile 3000MHz arasında hiç fark yok diyebilirim. 2933MHz hızında kullanmanı tavsiye ederim. Manuel olarak 2933MHz'yi seçip test et. Problem olmaz ise kullanabilirsin.
Hocam manuel derken?Ben sadece xmp profile:1 2933mhz 16 20 20 38 e almayı düşünüyordum.Voltage'ı 1.36V veriyor.Bi de bu Nb/soc voltage ramleri 3200 de kullanırken 1.160 a kadar çıkıyordu.Şu an xmp kapalı halde 0.800 küsürlere düştü.Yarı yarıya.Bu da sebep olmuş olabilir mi soruna?Sorun hep oyun dışında oluyordu.Belli sistem mavi ekran veriyordu ram yüzünden ama ekran kararık halde olduğu için benim gibi bu sorundan çekmiş kişiler göremiyordu tabiiki.Ben şöyle anladım.İmleç bir sefer takıldı.Sonra windows bildirimler bölümüne bastım.Sistem takıldı ve görüntü kesti.Daha önceleri eski sistemimde çok mavi ekran yediğim için biliyorum.Bu tip takılmalar 3 saniyeyi geçkin oluyorsa mavi ekran kaçınılmaz oluyor.Tabi görüntü kesmesini şuna bağlıyorum;işlemcinin bellek kontrolcüsünün desteklediği frekansın üstünde ram kullanınca ya yetişemiyor hızına ya da AMD firma olarak 2.nesil ryzenlara 2933 limiti koymuş(zaten öyle de).Tüm sistemi furmark,occt,aida64 de daha önce defalarca test ettim.Sorunun ram frekansının olduğunu bilseydim daha önce direk xmp profile:1 2933 e alırdım

Hocam manuel derken?Ben sadece xmp profile:1 2933mhz 16 20 20 38 e almayı düşünüyordum.Voltage'ı 1.36V veriyor.Bi de bu Nb/soc voltage ramleri 3200 de kullanırken 1.160 a kadar çıkıyordu.Şu an xmp kapalı halde 0.800 küsürlere düştü.Yarı yarıya.Bu da sebep olmuş olabilir mi soruna?Sorun hep oyun dışında oluyordu.Belli sistem mavi ekran veriyordu ram yüzünden ama ekran kararık halde olduğu için benim gibi bu sorundan çekmiş kişiler göremiyordu tabiiki.Ben şöyle anladım.İmleç bir sefer takıldı.Sonra windows bildirimler bölümüne bastım.Sistem o takıldı ve görüntü kesti.Tüm sistemi furmark,occt,aida64 de daha önce defalarca test ettim.Sorunun ram frekansının olduğunu bilseydim daha önce direk xmp profile:1 2933 e alırdım
BIOS'tan el ile manuel olarak seçebiliyorsun. Video biraz eski ama mantık aynı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS'tan el ile manuel olarak seçebiliyorsun. Video biraz eski ama mantık aynı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Hocam ben şöyle yapsam;xmp profile 1: 2933 16 20 20 38 profilini seçip,dram frequency bölümünden de 2933 e alsam nasıl olur?

Valla yap desem doğru olmaz. Sistemin buna ne tepki verir bilgim yok. Yani bir şey diyemem.
Daha önce denedim hocam.Bunda yanlış bir durum olmadı zaten.Sadece xmp profile açıp kaydedeyim o zaman en iyisi.Şu videodaki gibi

Hocam ben şöyle yapsam;xmp profile 1: 2933 16 20 20 38 profilini seçip,dram frequency bölümünden de 2933 e alsam nasıl olur?
XMP Profilini kapat, manuel olarak RAM hızını 3200'e çek. Heyecan aramana gerek yok. Aldığımdan beri böyle kullanıyorum ve hiçbir problem yaşamadım. RAM'lerim de gayet sağlıklı çalışıyor 3200 MHz'de.

Daha önce denedim hocam.Bunda yanlış bir durum olmadı zaten.Sadece xmp profile açıp kaydedeyim o zaman en iyisi.Şu videodaki gibi

X.M.P direk 2933MHz olarak çalıştırıyorsa manuel olarak ayarlamana gerek kalmaz zaten.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı