Ryzen 5 2600 sistem ayda kaç TL elektrik harcar?

sefa_41

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600 **Msi GTX 1070Ti Gaming X** Team T-Force 4x8 3200MHz CL16** Asus Prime B450M-A II **BenQ XL2411 144Hz@1ms**
Meslek
Uçak Teknikeri
Mezuna kaldığım için dersleri evde bilgisayardan çalışıyorum. Sabah saat dokuzdan akşama dokuza kadar bilgisayar çalışıyor. Ama video izliyorum ve oyun için kurmuş olduğum bot çalışıyor (%25 işlemci, 1 GB'de RAM tüketiyor). Bir ayda kaç TL elektrik faturası gelir?

Bilgisayar özellikleri;
Ryzen 5 2600.
ASUS ROG STRIX RX 570 OC Edition.
16 GB RAM.

Bence yük altında olmadığından fazla gelmez ama yine de yardımcı olabilirseniz sevinirim :) iyi sosyaller.

HWiFO programından işlemcinin, ekran kartının ve anakartın kaç watt harcadığına bakın. Değerleri toplayın. Yaşadığınız yerin elektrik para/watt değeri ile çarpın. Aşağı yukarı saatte 100 watt harcasa, günde 10 saat açık olursa, 1 ayda 30000 watt yapar. 1 kilowatt 0.4 lira, o da 12 TL yapar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Faturaya sadece sistem etki etmiyor, durduk yere artıyor nasıl oluyorsa. Ekran kartına undervolt yapmadan önce fatura az geliyordu, yaptıktan sonra çoğalmaya başladı. Zamdan falan da değil, direkt tüketim 90 KW'dan 120'ye çıkmış hiçbir şey yapmadığım halde. Eğer faturanın uçacağından korkuyorsanız, fazla kafaya takmayın, az kullansanız da yüklü faturalar geliyor zaten.

Ekran kartından ve işlemciden yürümek zor olur. Güç kaynağı kaç watt ve sertifikalı mı? Tahminimce 600W güç kaynağın vardır. Bu da şebekeden 750W çekse. Bu da 12 saatlik kullanımda 9 kWh tüketime tekabül eder. Ortalama 5.50-6 TL günlük maliyeti olur. Kabaca böyle hesapladım.

Monitörün modeli ne?
BenQ XL2411.
HWiFO programından işlemcinin, ekran kartının ve anakartın kaç watt harcadığına bakın. Değerleri toplayın. Yaşadığınız yerin elektrik para/watt değeri ile çarpın. Aşağı yukarı saatte 100 watt harcasa, günde 10 saat açık olursa, 1 ayda 30000 watt yapar. 1 kilowatt 0.4 lira, o da 12 TL yapar.
İşlemci 65 W, ekran kartı 100 W. Motherboard ise 50 W oluyor, gerisini hesaplayamadım. :)

Ekran kartından ve işlemciden yürümek zor olur. Güç kaynağı kaç watt ve sertifikalı mı? Tahminimce 600W güç kaynağın vardır. Bu da şebekeden 750W çekse. Bu da 12 saatlik kullanımda 9 kWh tüketime tekabül eder. Ortalama 5.50-6 TL günlük maliyeti olur. Kabaca böyle hesapladım.
600 W 80+ Bronze. Ama ben yük altında kullanmayacağım. Dediğin hesapla, aylık 180 TL daha fazla elektrik faturası demek. :(

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı