Ryzen 5 2600 sistem mavi ekran hataları

gurcan9970

Hectopat
Yeni bilgisayarım mavi ekran veriyor. Hep aynı koddan mavi ekran yemiyorum. Genelde şu kod çıkıyor da diyemiyorum. Oyunlarda crash alıyorum. Bütün oynadığım oyunlarda. LOL'de çok fazla bug splat hatası ile karşılaştım fakat son dönemde LOL'de bir sıkıntı yok gibi. The Division 2 de oyun kendi kendine kapanıyor hiçbir şey yok gibi. Oyun çökmesi sonucunda tekrar oyunu açtığımda 5 dakika içinde tekrar çöküyor ve tekrar çöküyor. Bilgisayarı yeniden başlatıyorum. Sonra bayağı bir süre düzeliyor. Division 1'de de denedim sonuç aynı direk kapanıyor. Bazen bilgisayar oyunu oynarken direk mavi ekran veriyor. HDMI girişi ile Acer VB240YBMIIX monitörle ekran kartımı kullanıyorum. Bu söyleyeceğim farklı bir sorun: Ekran bağlantısı anlık olarak kopuyor ve 2 saniye sonra geliyor. Bu sık sık olduğu civarda 5 dakika içinde 5-10 kere yapabiliyor. HDMI kablosunu çıkarıp ekran kartına tekrar takmak gibi bir çözüm buldum fakat her ne kadar 1-2 saat kullanıma kadar ekran bayılmasını önlese de bilgisayarı yeniden başlatmam gerekiyor eninde sonunda. Sonra ortalama 5 saat kadar ekran kararması yaşamıyorum. Yine yeniden başlatmam gerekiyor bilgisayarı Manga'nın da dediği gibi. Ekran kartım garantiye gitti ve inventus'da 1-2 günlük testlerin ardından temiz kararı alındı. Etrafımdaki insanlarla tartıştım ve onlar da işlemci de sorun olabileceğini söylüyor ve benim de aklıma yatıyor. Ama benim buraya yazma sebebim sizin benim bilemeyeceğim bir şey görebileceğinizdir. Ayrıca 3-4 kere mavi ekrandan sonra WattMan hatasına şahit oldum fakat hepsinde değil.
  • Ryzen 5 2600 işlemci
  • RX 590 Nitro Plus black Edition ekran kartı
  • 970 Evo Plus 500 GB
  • 3600 CL19 Sniper X 2*8 bellekler
  • 600 Watt 80+ Plus PSU
  • B450M S2H anakart

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle driver ları güncelle bu olmuyorsa sistemin ne kadar ısındığına bak ekran görüntüsünü buraya at. Veya ekran kartı nın eksik kablosu varmı diye bak. Ek olarak PSU ya bağlanıyor ekran kartı. Başka bişey varsada daha aklıma gelmiyor açıkçası.

Elimde ısı bilgileri yok fakat bilgisayar hata vermeden direk kapanıp ekranın karanlık olup kasanın ışıkları yandığı halde reset atmadan kendine gelemediği durumda kasa fırın gibi elimi koyup bunu anlayabiliyorum. Evet ayrıca bu da olmuştu. Elimi yakıyor yani. Ayrıca PSU ile ilgili bir sıkıntı yok ve montajı da sağlam yapıldı. Bilgisayarın ısı değerleri normal serin çalışıyor, normalde.

Elimde ısı bilgileri yok fakat bilgisayar hata vermeden direk kapanıp ekranın karanlık olup kasanın ışıkları yandığı halde reset atmadan kendine gelemediği durumda kasa fırın gibi elimi koyup bunu anlayabiliyorum. Evet ayrıca bu da olmuştu. Elimi yakıyor yani. Ayrıca PSU ile ilgili bir sıkıntı yok ve montajı da sağlam yapıldı. Bilgisayarın ısı değerleri normal serin çalışıyor, normalde.
Msi afterburner dan oyun içi sıcaklıkları at serin çalışıyor diyebilirsin ama belki işlemci yada ekran kartı 90 ları buluyordur.

Msi afterburner dan oyun içi sıcaklıkları at serin çalışıyor diyebilirsin ama belki işlemci yada ekran kartı 90 ları buluyordur.
Oyunun içinden farklı zamanlarda çekilmiş görüntüler. Oyun The Division 2. Yalnız ilginç bir şekilde bahsettiğim şikayetlerden hiç biri olmadı. Oyunda freesync açık olduğu halde zaman zaman yırtılmalara rastladım. Özellikle oyun boyunca en ufak hata var mı dikkat ettim ve yaklaşık 3 saatlik oyun ardından testi tamamladım. Hiç bir sıkıntı olmadı. Tabiri caiz ise kaymak gibiydi. Fakat bu sabah video izlerken ekranın 2-3 saniye için kararıp gelmesi sorununu tekrar deneyimledim. Evet youtubedayken. Kafam çok karışık. Hele freesync hatası almam da ayrı bir kafa karıştırma sebebi oldu. Yani yırtılmaları gözlemlemek.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    994,3 KB · Görüntüleme: 37
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    926,4 KB · Görüntüleme: 37
  • Adsız4.png
    Adsız4.png
    975,3 KB · Görüntüleme: 40
Belki sorun monitördedir kablosu temassızlık yapıyor olabilir.
Playstation 3 ile test ettim sıkıntı olmadı, kablodan kaynaklı bi durum yokmuş.
Bu seferki sorunum baya bir teknik galiba nasıl çözeceğimi bırak neyden kaynaklandığını anlayamıyorum bile.
Arkadaşlar sorunlarım devam ediyor bugün bütün sorunlarımı kısa süre içinde tek seferde yaşadım artık sinir bozacak raddeye geldi. Bilgisayar aldığıma pişman oldum. Gerçekten bir bilgisi olan yok mu?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı