Çözüldü Ryzen 5 2600 stres testinde ekran, klavye, mouse kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

towboatery

Kilopat
Makaleler
3
Evet arkadaşlar soruda olduğu gibi aynı anda hem işlemci hem ekran kartı stres testi yaptığımda kasa çalışmaya devam ediyor fakat bu bileşenler kapanıyor. Fakat tek tek işlemci ve ekran kartını teste tabii tutarsam bir problem yok. Sistemi bugün dizdim. Sistem;
-Ryzen 5 2600.
-600 W Elite V3 PSU.
-Sapphire RX 580 Nitro+ 8 GB.
-8×2 3200 MHz Corsair Vengeance RGB Pro.
-ASUS B350M-K.
Ayrıca ek olarak Windows 10 dosyasını indirme aracı ile kuzenimin notebook yoluyla indirdim. Normalde telefondan Win10 indirmek istediğimde 5.0 GB dosya boyutu indirirken, indirme aracı 3.8 GB bir Windows dosyası indirmiş. Acaba kuzenimin notebookuna göre mi bir Windows indirdi. Çünkü güç seçeneklerinde notebook da görülen ayarlar mevcut.

20200409_210808.jpg

Çözüm
Peki bu bilgisayar kapanmasının sebebi nedir? Ayrıca ekran kartını stres teste soktuğumda sıcaklık Max 76 dereceyi gördü fakat fan hızı hep aynı çalışıyor. Sapphire TriXX programında fan health iyi durumda ve RPM sonuna kadar yükseliyor. Stres testinde niye öyle değildi?
Arkadaşlar acil yardımınızı bekliyorum.
Hala beklemedeyim. Yardımcı olursanız sevinirim :)
Problem çözüldü. BIOS'u default ayarlara getirdim ve tekrar XMP etkinleştirdim.
Dosya boyutu konusunda bir fikrim yok fakat notebook/masaüstü farkının olacağını sanmıyorum. Masaüstü kullanıyorum ve bende de aynı şekilde güç ayarları var.
1586458075843.png

Orası konuyu açarken kullandığınız fotoğraftaki kısmın sağ tarafındaki "Ek güç ayarları" kısmından yapılması lazım fakat o Ryzen için olan güç planları sanırsam Ryzen Chipset Driver ile geliyor. Ben yaptığımda bana sadece Balanced modu geldi.

Peki bu bilgisayar kapanmasının sebebi nedir? Ayrıca ekran kartını stres teste soktuğumda sıcaklık Max 76 dereceyi gördü fakat fan hızı hep aynı çalışıyor. Sapphire TriXX programında fan health iyi durumda ve RPM sonuna kadar yükseliyor. Stres testinde niye öyle değildi?
Arkadaşlar acil yardımınızı bekliyorum.
Hala beklemedeyim. Yardımcı olursanız sevinirim :)
Problem çözüldü. BIOS'u default ayarlara getirdim ve tekrar XMP etkinleştirdim.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı