Ryzen 5 2600 ve GTX 1660Ti Tabanlı Sistem

Selamlar. Yaklaşık 1 haftadır bu sistemi bir kaç oyunda test etme şansım oldu. Tam donanım şu şekilde:

- Ryzen 5 2600
- Asus ROG Strix GTX 1660Ti
- 16(8x2)GB 3200MHz G.Skill SniperX RAM
- GIGABYTE B450M-S2H Anakart
- 1TB Western Digital Blue HDD
- 240GB HyperX Fury SSD
- Corsair Carbide Spec Delta Kasa
- Corsair VS550 550W 80+ PSU

Sistemi Vatan KDV indirimi yaptığında yakaladım. Tüm her şey aşağı yukarı 4900TL tuttu. Biliyorum bu fiyatta RTX 2060'li hazır sistem var. Ama gerek tek fanlı ekran kartı modellerine güvenmeyişim gerek parçaların kalitesi bakımından tercih etmek istemedim. Şuan sistemi indirimsiz toplamaya kalkınca 5500TL'yi geçiyor Vatan üzerinden. Diğer sitelerde de aşağı yukarı aynı olduğunu düşünüyorum.

İlk olarak şunu söylemeliyim ki I7 3630QM ve GTX660M sistemden sonra ilaç gibi geldi.

İşlemci Performansı
- Gayet hızlı ve stabil. Çok incelemesini izlemiştim lakin yine de beklediğimden iyi performans verdi.
- Sıcaklık değerleri boşta 40 derece dolayları(Boş için yüksek biliyorum) seyrediyor. Kasada 3 hava alan fan bir tane de egzoz fanı mevcut. Kablolamayı da iyi yaptığımı düşünüyorum.
- Şaşırtıcı biçimde boşta yüksek derecede çalışan işlemci Battlefield 1, Witcher 3 gibi oyunlarda 65 dereceyi geçmedi.
Ekran Kartı PerformansıA
- İlaç gibi geldi ilaç. GTX660M'den buraya terfi etmek büyük bir zevk. Tek sorun(minicik) ekran kartını alırken Gigabyte'ın 3 fanlı modelini alacaktım. OC çıkışlı ve ROG Strix 2000TL iken o 1750TL kadardı yanlış hatırlamıyorsam. Ama sistemi 1 gün geç aldığım için stokta kalmamış. Ben de 150TL daha vermemek için OC olmayan versiyonunu almak durumunda kaldım. Ama memmunum
- Bir kaç tane oyunun FPS değerlerini paylaşayım(Tüm oyunlar 1080P en son grafiklerde test edildi)
. Fortnite'da ortalama 120-130 FPS
. Battlefield 1'de 90-130 FPS
. Witcher 3'de 65-90 FPS
diye gidiyor. İstediğiniz bir oyun olursa ve ücretsiz olarak erişebileceğim veya kütüphanemde olan bir oyunsa testini yapmaya çalışırım.
- Soğutması kartın inanılmaz iyi. Boşta 30 derecelerde yük altında ise max. 55 dereceyi gördüm ben. 3 fanlı soğutma sanırım süs değil :D
SSD Performansı
- 500MB okuma ve 500MB yazma olması lazımdı güya. Ama HD Tune Pro ile yaptığım sadece okuma testinde max. 442MB görebildi. Ha benim için kesinlikle yeterli. SSD'nin büyük bir nimet olduğunu anlamış oldum.
- 1 haftadır kullanıyorum bilgisayarı bu yüzden sağlık durumu ne kadar önem arz ediyor sizin için bilemem ama Kingston'un kendi yazılımında her şey %100.

GENEL BAKIŞ

Sistemden gayet memmunum. Zaten gayem Fortnite'ı sabit 60FPS üstü oynamaktı kudurmuştum. Bunun yanında hep oynamak istediğim Witcher 3'ü rahat bir şekilde oynuyorum ultra ayarlarda.

Sistemin aynısını almak isteyen arkadaşlara önerir miyim? Kesinlikle evet. Özellikle 1080P bir monitörünüz varsa bu ekran kartı 1080P için en üst seviye kartlardan birisi. Ryzen 5 2600 ile birlikte de darboğaz yaşatmadan tam tıkırında çalışıyor.

Bir kaç fotoğrafını çektim sistemin, kutuları yan yana dizip klasik thumbnail fotoğrafını çekmeyi unuttum ama olsun napalım :D

WhatsApp Image 2019-09-30 at 22.59.05.jpeg

WhatsApp Image 2019-09-30 at 22.59.05 (2).jpeg

WhatsApp Image 2019-09-30 at 22.59.05 (1).jpeg

WhatsApp Image 2019-09-30 at 22.59.50.jpeg

Eski malına ihanet etme :) zamanının 2060'ı o. Benim eski laptopda GT310M ve İ3 370M var i5 540M ve egpu ile upgrade etmeyi düşünüyorum.
Ubuntu kurdum ona "You served me well" deyip emekliye ayırdım çocuğu. Okula götürüp 3 5 kod yazarım artık dinlensin :D
Keşke 3600 alsaydınız.
Bütçe ona el veriyordu hocam. Normalde 4600TL vardı ama ya RAM ya SSD'den ödün verecektim böyle bir şey çıktı ortaya.

Hocam bende aynı sistemi topladım herşeyiyle aynı Vatan'dan almıştım KDV indiriminde. Fakat monitör olarak ne kullanıyorsunuz? Şuan monitörüm olmadığı için maalesef kullanamıyorum kasayı çıldırıyorum :) 75Hz'ye bütçem yetiyor fakat 144Hz öneren çok var.

Hocam bende aynı sistemi topladım herşeyiyle aynı Vatan'dan almıştım KDV indiriminde. Fakat monitör olarak ne kullanıyorsunuz? Şuan monitörüm olmadığı için maalesef kullanamıyorum kasayı çıldırıyorum :) 75Hz'ye bütçem yetiyor fakat 144Hz öneren çok var.
Hocam LG 24MP59G kullanıyorum(Onun da incelemesi vara imzamda :D). 75Hz aynı şekilde. 144Hz elbet daha iyi olur. Aralarında çok fark yok diye biliyorum. Ama yine de bütçenizi zorlayacaksa 75Hz de kötü değil. 144 FPS'in üstünde yüksek ayarlarda oynayacağınız çok oyun yok zaten bu kartla :D Competitive oyunlar oynuyorsanız Fortnite, CS:GO, PUBG vs. gibi ve ayarları yine competitive ayarı yapıp kısıyorsanız o zaman alınması gerekir 144Hz. Ama siz bilirsiniz oynadığınız oyunlara bağlı o biraz da :D

Teşekkürler, peki oyunlarda yırtılma oluyor mu ? 75Hz monitörde.

Hocam LG 24MP59G kullanıyorum(Onun da incelemesi vara imzamda :D). 75Hz aynı şekilde. 144Hz elbet daha iyi olur. Aralarında çok fark yok diye biliyorum. Ama yine de bütçenizi zorlayacaksa 75Hz de kötü değil. 144 FPS'in üstünde yüksek ayarlarda oynayacağınız çok oyun yok zaten bu kartla :D Competitive oyunlar oynuyorsanız Fortnite, CS:GO, PUBG vs. gibi ve ayarları yine competitive ayarı yapıp kısıyorsanız o zaman alınması gerekir 144Hz. Ama siz bilirsiniz oynadığınız oyunlara bağlı o biraz da :D

Olmuyor diyemem. Bilirsiniz oyunlarda genelde 75Hz sabitleme ayarı olmuyor. Daha çok 60-120-144 diye gidiyor. Ama ben buna pek takan birisi değilim açıkçası. FPS manyağıyım ben 20 FPS fazla verecekse önümü bile görmemeye razıyım.

Yeni konular

Geri
Yukarı