Çözüldü Ryzen 5 2600 ve RX580 aniden donup kapanıyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

jake6224

Centipat
Genelde PC ilk açıldığında veya oyunlarda aniden donuyor ekran gri veya o sırada ekran da hangi renk yoğunsa o renkte kalıyor ve ekran gidiyor fanlar dönmeye devam ediyor. Kasanın üzerinde bulunan reset tuşundan resetleyip tekrar açıyorum. Sizce sorun nedir nasıl çözebilirim? Şimdiden teşekkürler.

Donanım.
  • Ryzen 5 2600.
  • RX580.
  • 600W.
  • Adata SU650.
  • 8 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bende de aynı ekran kartı var. İşlemcim ryzen 5 1600.
Bende de ekranda görüntu gidiyor. No signal diyor. Kasa calişiyor fakat klavye mouse calismiyor.
Ben garantiye yolladim fakat yapmadan gonderdiler. Sorun yok dediler. Sorunum devam ediyor.
sanırım bir yol buldum radeon ayarlarından oyuncu moduna alınca sorun çözüldü. normalde her gün alırdım sorunu şimdi bu ayarı yaptığımdan beri 3 gündür sorun yok deneyin isterseniz.

Eki Görüntüle 526642
Benimki zaten oyuncu modundaydı :(
sanırım bir yol buldum radeon ayarlarından oyuncu moduna alınca sorun çözüldü. normalde her gün alırdım sorunu şimdi bu ayarı yaptığımdan beri 3 gündür sorun yok deneyin isterseniz.

Eki Görüntüle 526642
Sorun çözüldü mü?

Son düzenleme:
Ben de aynı sistemde oyunlarda fazlasıyla drop yiyorum ama araştırdığımda çift kanal RAM kullanımının bu sorunu aşacağı belirtiliyor. Hem bu yüzden hemde günümüz oyunlarında daha iyi performans alabilmek için bendeki RAM'in aynısından sipariş verdim. Bakalım droplar bitecek mi.

RX590 ım var tam çözemedim problemin neyin çıkarttığını. Ekran gidiyor ama kasa çalışmaya devam ediyor.

Merhaba tekrardan. Benim sorunum da çözüldu. İncehesap sistemi ikinci kez istedi ve 20 günlük bir süreç sonucu psu güç kablosunun plastik kısmında deformasyon olduğunu ve temassızlık yapıp ekran kartından görüntüyü kestiğini tespit etmişler. Psu birebir değişimi yapıldı şuan sorunsuz.

Merhaba tekrardan. Benim sorunum da çözüldu. İncehesap sistemi ikinci kez istedi ve 20 günlük bir süreç sonucu psu güç kablosunun plastik kısmında deformasyon olduğunu ve temassızlık yapıp ekran kartından görüntüyü kestiğini tespit etmişler. Psu birebir değişimi yapıldı şuan sorunsuz.
Sizin adınıza sevindim. Ben de incehesaptan almıştım 3 kere gönderdim onlara sistemi. İlk gidişinde kasa ön panel usb girişlerini değiştirdiler, ikinci seferde güç kaynağını değiştirdiler, üçüncü kez gidişinde ise sadece format atıp yolladılar. Bende sinyal oyunlarda iken değil de masaüstü uygulamalarda işlem yaparken gerçekleşiyordu ve hala da devam ediyor. Windows klasörü içinde minidump klasörü içinde 4-5 tane hata dosyası vardı ve bu hatalara baktığımda ekran kartıdan kaynaklandığı anlaşılıyordu. Ben ekran kartının kendisini servise göndereceğim ama 20 gün ekran kartsız ne yapacağımı bilemiyorum.

Sizin adınıza sevindim. Ben de incehesaptan almıştım 3 kere gönderdim onlara sistemi. İlk gidişinde kasa ön panel usb girişlerini değiştirdiler, ikinci seferde güç kaynağını değiştirdiler, üçüncü kez gidişinde ise sadece format atıp yolladılar. Bende sinyal oyunlarda iken değil de masaüstü uygulamalarda işlem yaparken gerçekleşiyordu ve hala da devam ediyor. Windows klasörü içinde minidump klasörü içinde 4-5 tane hata dosyası vardı ve bu hatalara baktığımda ekran kartıdan kaynaklandığı anlaşılıyordu. Ben ekran kartının kendisini servise göndereceğim ama 20 gün ekran kartsız ne yapacağımı bilemiyorum.
Hocam merhaba ben de İncehesap'tan aynı sistemi topladım ve sorunun aynısını yaşıyorum. Günlük kullanım esnasında birden donuyor ve no signal. Ben değişim için kasayı komple yolladım. Siz şuan ne durumdasınız çözebildiniz mi? İncehesap'la nasıl bir diyaloğa girmek gerek hangi dilden anlarlar?

Hocam merhaba ben de İncehesap'tan aynı sistemi topladım ve sorunun aynısını yaşıyorum. Günlük kullanım esnasında birden donuyor ve no signal. Ben değişim için kasayı komple yolladım. Siz şuan ne durumdasınız çözebildiniz mi? İncehesap'la nasıl bir diyaloğa girmek gerek hangi dilden anlarlar?
Merhabalar, ben 3 kere gönderdim firmaya ancak oyun testlerinde sorun çıkmadığı için problem yok dediler. Toplam 45 gün boşu boşuna onlarda kaldı bilgisayar ancak soruna çözüm bulamadılar. Ben yaptığım birkaç bios ayarı sonrası yaklaşık 2 aya yakındır yaşamıyorum bu problemi. Uzun araştırmalar sonucu bu sorunun yüksek ihtimalle ram voltaj ve frekans uyumsuzluğundan kaynaklandğını okumuştum. Bios ekranında XMP'yi açınca 2933 Mhz'de bilgisayarı açmıyordu. Ben de önce XMP profilini açık tutarak ayarladan elle manuel olarak 2666 Mhz seçtim frekansını. Böylece sorunsuz şekilde açılır hale geldi bilgisayar. İkinci olarak ise Asus anakartlarda olan bir bios ayarını yaptım (Kullanmakta olduğum anakart Asus A320M-F modeli). Bu ayara bios ekranındaki AMD CBS altından ulaşabilirsiniz. Bu ekranda 'Power supply idle control' kısmını 'typical current idle' seçtim. Ve son olarak da tekrardan güncel AMD ekran kartı ve chipset sürücülerini kurdum. Hangi işlemin bu sorunu çözdüğünden emin olamasam da şundan eminim ki; bu sorun yazılımsal kaynaklı değildi. Çünkü ben zaten bu işlemlerden önce de defalarca ekran kartı yazılımını DDU yardımı ile kaldırıp temiz kurulum yapmıştım ancak bu işlemlerden sonra da işimi garantiye almak için tekrar kurmuştum. Dediğim gibi bu 3 işlemi yaptığımdan beri neredeyse 2 aydır siyah ekran problemi yaşamadım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Merhabalar, ben 3 kere gönderdim firmaya ancak oyun testlerinde sorun çıkmadığı için problem yok dediler. Toplam 45 gün boşu boşuna onlarda kaldı bilgisayar ancak soruna çözüm bulamadılar. Ben yaptığım birkaç BIOS ayarı sonrası yaklaşık 2 aya yakındır yaşamıyorum bu problemi. Uzun araştırmalar sonucu bu sorunun yüksek ihtimalle RAM voltaj ve frekans uyumsuzluğundan kaynaklandğını okumuştum. BIOS ekranında XMP'yi açınca 2933 MHz'de bilgisayarı açmıyordu. Ben de önce XMP profilini açık tutarak ayarladan elle manuel olarak 2666 MHz seçtim frekansını. Böylece sorunsuz şekilde açılır hale geldi bilgisayar. İkinci olarak ise ASUS anakartlarda olan bir BIOS ayarını yaptım (Kullanmakta olduğum anakart ASUS A320M-F modeli). Bu ayara BIOS ekranındaki AMD CBS altından ulaşabilirsiniz. Bu ekranda 'Power Supply idle Control' kısmını 'typical current idle' seçtim. Ve son olarak da tekrardan güncel AMD ekran kartı ve chipset sürücülerini kurdum. Hangi işlemin bu sorunu çözdüğünden emin olamasam da şundan eminim ki; bu sorun yazılımsal kaynaklı değildi. Çünkü ben zaten bu işlemlerden önce de defalarca ekran kartı yazılımını DDU yardımı ile kaldırıp temiz kurulum yapmıştım ancak bu işlemlerden sonra da işimi garantiye almak için tekrar kurmuştum. Dediğim gibi bu 3 işlemi yaptığımdan beri neredeyse 2 aydır siyah ekran problemi yaşamadım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Hocam çok teşekkür ederim çok güzel açıklamışsınız. RAM'lerim 3000 MHz. Fakat benim D.O.C.P profili açıkken sistem açılıyor herhangi bir sorun olmadan. Sistem elime ulaşınca deneyeceğim AMD ayarını.

Eki Görüntüle 526642
bir daha yaşadın mı sorunu hocam
Merhabalar, ben 3 kere gönderdim firmaya ancak oyun testlerinde sorun çıkmadığı için problem yok dediler. Toplam 45 gün boşu boşuna onlarda kaldı bilgisayar ancak soruna çözüm bulamadılar. Ben yaptığım birkaç bios ayarı sonrası yaklaşık 2 aya yakındır yaşamıyorum bu problemi. Uzun araştırmalar sonucu bu sorunun yüksek ihtimalle ram voltaj ve frekans uyumsuzluğundan kaynaklandğını okumuştum. Bios ekranında XMP'yi açınca 2933 Mhz'de bilgisayarı açmıyordu. Ben de önce XMP profilini açık tutarak ayarladan elle manuel olarak 2666 Mhz seçtim frekansını. Böylece sorunsuz şekilde açılır hale geldi bilgisayar. İkinci olarak ise Asus anakartlarda olan bir bios ayarını yaptım (Kullanmakta olduğum anakart Asus A320M-F modeli). Bu ayara bios ekranındaki AMD CBS altından ulaşabilirsiniz. Bu ekranda 'Power supply idle control' kısmını 'typical current idle' seçtim. Ve son olarak da tekrardan güncel AMD ekran kartı ve chipset sürücülerini kurdum. Hangi işlemin bu sorunu çözdüğünden emin olamasam da şundan eminim ki; bu sorun yazılımsal kaynaklı değildi. Çünkü ben zaten bu işlemlerden önce de defalarca ekran kartı yazılımını DDU yardımı ile kaldırıp temiz kurulum yapmıştım ancak bu işlemlerden sonra da işimi garantiye almak için tekrar kurmuştum. Dediğim gibi bu 3 işlemi yaptığımdan beri neredeyse 2 aydır siyah ekran problemi yaşamadım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
başkan yaptığın işlemleri tam olarak anlamadım bana discord üzerinden yardımcı olma şansın var mı ?

Geri
Yukarı