Ryzen 5 2600 ve RX590 overclock yapma

• Konuyu başlatan Siya
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 846

Siya

Kilopat
Sistemimin oyun performansından memnundum. Ancak CoD Warzone oyunu özellikle son güncellemeden sonra korkunç bir optimizasyon ile karşımıza çıktı ve sistem özelliklerim artık düşük kalıyor. Ev içlerinde 95 fps alırken, açık bölgelerde 65 fps görüyorum. İlerde işlemci ve ekran kartını yükselteceğim. Ancak şimdilik overclock yaparak en azından 10-15 fps kazanmak istiyorum. Bu ekran kartı ve işlemciye overclock yapabilir miyim? Yaparsam kaç fps artacaktır? Ayrıca küçük bir ihtimal de olsa darboğazdan şüpheleniyorum, bu sistemde darboğaz yaşanır mı?

Sistemim:
AMD Ryzen 5 2600.
Gigabyte B450M-HDV.
ASRock Radeon RX590 8G.
Crucial 3000MHz 16 GB RAM.
Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM.
Adata SU630 480GB SSD.

Yaşamış olacağınızı sanmıyorum.

Anlamadım.

İşlemciye overclock çek mesela 4 GHz ve üzerine çıkar, o zaman bunları yaşamazsın.

Oyunun son güncellemesinden sonra özellikle ryzen işlemcilerde sıkıntı yaşanıyor. O yüzden ghz arttırırsam sanki 10 fps değil 30 fps artacakmış gibi geliyor. Daha önce hiç overclock yapmadım, hep korkuyla yaklaştım. Sizce riskli mi bu sistem için overclock? Eğer risksiz ise, overclock rehberlerini araştırmaya başlıyorum.

Sistemimin oyun performansından memnundum. Ancak CoD Warzone oyunu özellikle son güncellemeden sonra korkunç bir optimizasyon ile karşımıza çıktı ve sistem özelliklerim artık düşük kalıyor. Ev içlerinde 95 FPS alırken, açık bölgelerde 65 FPS görüyorum. İleride işlemci ve ekran kartını yükselteceğim. Ancak şimdilik overclock yaparak en azından 10-15 FPS kazanmak istiyorum. Bu ekran kartı ve işlemciye overclock yapabilir miyim? Yaparsam kaç FPS artacaktır? Ayrıca küçük bir ihtimal de olsa darboğazdan şüpheleniyorum, bu sistemde darboğaz yaşanır mı?

Sistemim:
AMD Ryzen 5 2600.
Gigabyte B450M-HDV.
ASRock Radeon RX590 8g.
Adata SU630 480GB SSD.

İşlemciniz Max 3.9 GHz'e çıkabiliyor eğer işlemciniz stok soğutucu değil de kaliteli bir hava veya sıvı soğutucuysa rahatlıkla OC yapabilirsiniz.

Ekran kartına OC yapabilmek için ben MSI Afterburner kullanıyorum önüme çıkan ekrandan MHz'leri biraz arttırarak kullanabilirsiniz fakat çok ısınmaması için fan hızınıda arttırmalısınız.

Anlamadım.

Oyunun son güncellemesinden sonra özellikle Ryzen işlemcilerde sıkıntı yaşanıyor. O yüzden GHz arttırırsam sanki 10 FPS değil 30 FPS artacakmış gibi geliyor. Daha önce hiç overclock yapmadım, hep korkuyla yaklaştım. Sizce riskli mi bu sistem için overclock? Eğer risksiz ise, overclock rehberlerini araştırmaya başlıyorum.

Overclock deneme yanılma yöntemiyle anlaışılıyor hocam deneyeceksiniz sistemi GHz'yi ve voltajı artırcaksınız eski anakartlarda bu yöntem çok kolay yenilerde bilemem araştırın.

Sistemimin oyun performansından memnundum. Ancak CoD Warzone oyunu özellikle son güncellemeden sonra korkunç bir optimizasyon ile karşımıza çıktı ve sistem özelliklerim artık düşük kalıyor. Ev içlerinde 95 FPS alırken, açık bölgelerde 65 FPS görüyorum. İleride işlemci ve ekran kartını yükselteceğim. Ancak şimdilik overclock yaparak en azından 10-15 FPS kazanmak istiyorum. Bu ekran kartı ve işlemciye overclock yapabilir miyim? Yaparsam kaç FPS artacaktır? Ayrıca küçük bir ihtimal de olsa darboğazdan şüpheleniyorum, bu sistemde darboğaz yaşanır mı?

Sistemim:
AMD Ryzen 5 2600.
Gigabyte B450M-HDV.
ASRock Radeon RX590 8g.
Adata SU630 480GB SSD.

Afterburner ile oyun içi değerlerinizi paylaşın.

İşlemciniz Max 3.9 GHz'e çıkabiliyor eğer işlemciniz stok soğutucu değil de kaliteli bir hava veya sıvı soğutucuysa rahatlıkla OC yapabilirsiniz.

Ekran kartına OC yapabilmek için ben MSI Afterburner kullanıyorum önüme çıkan ekrandan MHz'leri biraz arttırarak kullanabilirsiniz fakat çok ısınmaması için fan hızınıda arttırmalısınız.

İşlemciye ek olarak hiçbir soğutma donanımı, fan vesaire takmadım. Yani muhtemelen stok soğutuculu. Biraz yeniyim bu konularda kusura bakmayın.

Overclock deneme yanılma yöntemiyle anlaışılıyor hocam deneyeceksiniz sistemi GHz'yi ve voltajı artırcaksınız eski anakartlarda bu yöntem çok kolay yenilerde bilemem araştırın.

Anlaşılan bunun kalıplaşmış hazır bir çözümü yok deneme yanılma yoluyla çözeceğiz.

Afterburner ile oyun içi değerlerinizi paylaşın.

Tamam özellikle fpsimin düştüğü bir kısımdan ekran görüntüsü alıp paylaşacağım. Direkt programın ana ekranını paylaşmam yeterli mi?

Geri
Yukarı