Ryzen 5 2600 XMP Sonrası Aşırı Isınma ve Mavi Ekran Sorunu

Lord of Black

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Merhabalar,

ASUS TUF B450M PLUS GAMING
Ryzen 5 2600
G.Skill Trident Z RGB 3200 CL16 1.35v
Sapphire RX590 Nitro+ SE

Sistem bilgilerim yukarıdaki gibidir. Yaklaşık 5 aydır D.O. C.P üzerinden hazır olan profildeki -3200 MHz- ayarları kullanmaktaydım.
Şuana kadar işlemcinin ısınmasına çok fazla aldırış etmemiştim. Fakat bir haftadır ısı değerleri had safhaya ulaşmış durumda. Yük altında 90 dereceyi -ki bu değerleri 5 dakika gibi kısa bir sürede görebiliyorum-, boşta iken 50 derece civarlarında seyrettiğini gözlemledim.
Bu süre zarfında sistem ısıdan dolayı kendisini kapatmakta, açılışta 'CPU over temperature error' hatası ile karşılaşmaktayım.
Denediğim çözüm yolları; BIOS'u güncellemek ve ayarlarını sıfırlamak, kasa -Rampage Carisma V1- kapağı açık iken bilgisayara yük bindirmek oldu.
Biraz araştırma sonucunda 2933 MHz'in Ryzen 5 2600 için azami sınır olduğuna dair söylentiler okudum. Bunu da denemiş olmama rağmen sonuç pek değişmedi.
Önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinizi stok hızlarda mı kullanıyorsunuz, soğutucunuz stok mu? Bu arada XMP doğal olarak sıcaklıkları yükseltecektir fakat 90 derece hiç normal değil.

Evet, işlemcim stok hızda; herhangi bir overclock yapmadım. 3.40 GHz'de çalışmakta. Aynı şekilde işlemcinin kendi stok fanını kullanmaktayım. Stok fan olup olmaması bu durumu ne kadar düzeltebilir açıkçası pek emin de değilim.

Intel stok soğutucudan Dark Freezer X94'e geçtim, 80 derece sıcaklıklardan 60 derecelere kadar düşüş gözlemledim. Ancak dediğim gibi 90 biraz fazla gibi, kasa içi hava sirkülasyonunuz ne durumda, hangi kasayı ve kasa fanlarını kullanıyorsunuz?

Rampage Carisma V1 adlı kasayı kullanıyorum; önde üç, arkada bir adet fan olmak üzere dört fanı mevcut. Dediğim gibi cam kapağı açarak da test gerçekleştirmiştim. Gözle görülür bir fark olmadı maalesef.

Kasa Everest, hiçbir şekilde güvenmiyorum şahsen. Tavsiyem BIOS ayarlarını sıfırlayıp kasa dışı test gerçekleştirmeniz. Isınma sürüyorsa termal macun uygulamasında ya da soğutucunun montajında sorun olabilir. Soğutucunun kendisinde de sorun olabilir. Deneme yanılma yapmak lazım.

Açıkçası montajını kendim gerçekleştirmedim. İlk sistemim. Soğutucunun montajında ne gibi bir sorun olabilir, nasıl müdahale edebilirim?
Soğutucu montajı ve termal macun sürme konularında Technopat YouTube kanalının videolarına başvurabilirsiniz. Her ne kadar basit bir süreç olsa da dikkatli olmakta fayda var.
Soğutucu Montajı Videosu - Technopat (8:30 civarında başlıyor)
Termal Macun Uygulaması - Technopat (9:40 civarında başlıyor)

Paylaşmış olduğunuz linkleri izlediğim için geç yazıyorum kusura bakmayın, biraz da olsa fikir edindim videolar sayesinde. Bana şuan öneriniz bir termal macun satın alıp uygulamam, eğer fayda sağlayamazsam soğutucu değişikliği mi olacaktır tam olarak?
Bu arada hangi termal macunu almamı önerirsiniz?

Paylaşmış olduğunuz linkleri izlediğim için geç yazıyorum kusura bakmayın, biraz da olsa fikir edindim videolar sayesinde. Bana şuan öneriniz bir termal macun satın alıp uygulamam, eğer fayda sağlayamazsam soğutucu değişikliği mi olacaktır tam olarak?
Bu arada hangi termal macunu almamı önerirsiniz?
Şöyle, önce soğutucuyu yerinden çıkarıp termal macunun durumuna bakmanız lazım. Kalitesiz bir termal macun kullanılmış olabilir, ya da düzgün uygulanmamış olabilir. Peçete, bez gibi kuru şeyler yardımıyla termal macunu her iki yüzeyden silip alacağınız yeni termal macunu videoda gösterilen şekilde (dağıtma konusunda zorlanıyorsanız macunu sıkıp direk soğutucuyu koyun, yayılacaktır; kredi kartı vb. yardımıyla da dağıtabilirsiniz) uygulayın. İşlemcinin çekirdekleri genelde orta bölümde olduğundan orta kısma pirinç/bezelye tanesi kadar macun sıkmanız yeterli olur. Elle dağıtmanız şart değil dediğim gibi, fakat öneriliyor. Macun konusunda çok tartışma var ancak bir kere alıp uzun süre kullanma taraftarıyım, bu yönden fiyat olarak çekinmeyecekseniz Arctic MX-2, Cooler Master MasterGel gibi macunları tavsiye edebilirim. Yoksa Akasa 455 gibi ürünlere de yönelebilirsiniz. Son çare olarak da soğutucu değiştirirsiniz, termal macunu her türlü değiştireceksiniz zaten; ona göre seçim yapın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı