Ryzen 5 2600X işlemci aşırı ısınıyor

Wynex

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Ryzen 5 2600X işlemcimin aşırı ısınma sorunu ile birden fazla konu açtım, fakat işime yarayacak bir cevap alamamıştım.
Ryzen 5 2600X işlemcimi şu anda DeepCool Gammaxx L240 sıvı soğutucu ve MSI B450 Gaming Plus anakartım ile kullanıyorum.

Kasamdaki tüm fanlar %100 ayarlı ve sıvı soğutmanın pompa ve radyatörü de %100 ayarlı. (Kasamda sıvı soğutmanın fanları ile beraber 5 fan mevcut, 1’i arkada, 2’si üst fan, diğer 2’si ön paneldeki radyatör fanları.)

4.1GHz Overclock ve 1.3V voltaj ile kullanıyorum, günlük PUBG, GTA 5 oynuyorum ve işlemcim maksimum 75-80 dereceleri görüyor. Anlık olarak 75-80 dereceyi göremedim fakat arkada MSI Afterburner'ı açık tutarak oynuyorum ve orada yazılan bilgilere göre maksimum 75-80 dereceye ulaşmış.

Boşta 35 dereceye kadar indiğini gördüm fakat 35 dereceye indikten sonra anında 45-50 dereceye atıyor kendini, sonrasında tekrar soğutuyor tekrar 45-50 derece oluyor. (Döngü içinde)

Önceden stok soğutucu ile kullanıyordum ve yine ısınma sorunu yaşıyordum, bunun üzerine gidip stok soğutucum ile birlikte işlemcimi servise gönderdim, işlemcimi 2-3 farklı anakart ile test etmişler, Core Boost Performance özelliği açık iken 4 dakikalık bir stres testinde maksimum 63 derece olduğunu söylediler. Ben bunu 4.1GHz'de ve sıvı soğutma ile yapıyorum ve yine o değerleri elde edemiyorum.

Onun sonrasında MSI B450 Gaming Plus anakartımı garantiye gönderdim onlarda da sıkıntı çıkmamış.

Kasamın hava akışı iyi durumda, Phanteks P350X kasa kullanıyorum, radyatör ön paneline takılı, kasanın içinden fanlar gözükecek şekilde takılı. Forumdaki arkadaşlar arka tarafına almamı önerdiler, beceremedim yapamadım ki zaten bu kadar fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. (Varsa yanlışım düzeltin lütfen.)

Şu anda bu şekilde oynayabiliyorum, fakat yayın açmayı düşünüyorum ve yayın açtığımda işlemci sıcaklığı ile ilgili ciddi sorunlar yaşayacağımı düşünüyorum.

Sistemi alalı 6-7 ay olmuştur, 3-4 kere termal macun değiştirdim sırf sorunu çözebilmek için, değişen bir şey olmadı. Denediğim termal macunlar ise, ilk geldiğinde AMD stok fan termal macunu ile, sonrasında Thermaltake TG-4 kullandım, sonrasında Cooler Master Mastergel kullandım, şu anda da DeepCool Gamaxx L240 sıvı soğutucunun kutusundan çıkan termal macunu kullanıyorum.

Sizlerin izleyip yorumlayabilmesi için işlemcimin sıcaklığını videoya aldım, ani sıcaklık artışlarını, stres testini bu videodan izleyebilirsiniz.

Not olarak şunu eklemem gerektiğini düşünüyorum, bir ara termal macunu değiştirmek için sıvı soğutucuyu çıkarttığımda işlemci ile birlikte geldi, yani nasıl olduğunu anlayamadım işlemcinin kilidi kapalı vaziyetteyken işlemciyle birlikte pompa elime geldi, pompaya yapışmıştı işlemci. Çok zorladı zaten çıkartırken, neden oldu veya zarar verdi mi bilgim yok. Fakat sistemi aldığım ilk günden beri bu sıcaklık sorunu vardı yani benlik olduğunu düşünmüyorum, Sinerji sistemi topladı bana gönderdi direkt.

Overclock işlemi yapmadan stres testinde maksimum 60 dereceye ulaşıyor, fakat Overclock yapmazsam ciddi anlamda darboğaz yaşıyorum, Overclock bir nebze darboğazı engelliyor.

BIOS Ayarlarım bu şekilde; (BIOS sürümüm güncel.)

36naa2.jpg RrlVV6.jpg pbpoom.jpg

Kasamın içi bu şekilde;

pbpo9m.jpg

Sizce sorun nerededir, ne yapmamı önerirsiniz? Neyi değiştirmem gerekiyor, BIOS ayarlarımda vs hata var mı?

@Recep Baltaş, @Ali Güngör bu sorunu sizin çözebileceğinize inanıyorum.

Son düzenleme:
Öncelikle sıcaklıklar bana çok anormal gelmedi.
OC ile oyunlarda max 75-80 derece demişsin, normal bence.
Ama garip gelen 35lerden 50lere çıkıp geri inmesi.
Radyatör fanlarını üste alma şansın var mı?
Sıcaklıklardan ziyade birden 35'lerden 50'lere çıkıp döngü halinde devam etmesi bana sirkülasyon bozukluğu gibi geldi.
Isınan hava yükselir malum. Ama ısınan hava yükselmeye çalışırken üstteki fanlar içeriye serin hava üflemeye çalışıyor. Oradaki akım hava akışını bozuyor gibi geldi.
Yoksa sıcaklıkların çok abes değil.

Öncelikle sıcaklıklar bana çok anormal gelmedi.
OC ile oyunlarda max 75-80 derece demişsin, normal bence.
Ama garip gelen 35lerden 50lere çıkıp geri inmesi.
Radyatör fanlarını üste alma şansın var mı?
Sıcaklıklardan ziyade birden 35'lerden 50'lere çıkıp döngü halinde devam etmesi bana sirkülasyon bozukluğu gibi geldi.
Isınan hava yükselir malum. Ama ısınan hava yükselmeye çalışırken üstteki fanlar içeriye serin hava üflemeye çalışıyor. Oradaki akım hava akışını bozuyor gibi geldi.
Yoksa sıcaklıkların çok abes değil.
Radyatörü üste almam mümkün değil, kasam desteklemiyor.

Radyatörü yanlış takmışsınız. Radyatörü yukarı alın ve fanlar kasabın içine motor kısmı üste gelecek şekil de monte edin. Kasa da hava akışı yok gibi.

Normal de önden iki fan içeri hava alır üstten 2 fan ve yanda ki egsoz fanlar ile yükselen sıcak hava dışarı atılır.

Kasam desteklemiyor demişsiniz el beceriniz varsa destekliyecek hale getirilebilir ama kasanın kozmetiği bozulabilir.

Aynı sistemi birkaç gün önce bende İnventus'tan aldım aynı sorunu yaşıyoruz, büyük heveslerle aldım ve resmen içim burkuldu hevesim kaçtı, 10 dakikalık testlerde 100 dereceleri gördüm. Bende yardım bekliyorum konuyu takipteyim.

Radyatörü yanlış takmışsınız. Radyatörü yukarı alın ve fanlar kasabın içine motor kısmı üste gelecek şekil de monte edin. Kasa da hava akışı yok gibi.

Normal de önden iki fan içeri hava alır üstten 2 fan ve yanda ki egsoz fanlar ile yükselen sıcak hava dışarı atılır.

Kasam desteklemiyor demişsiniz el beceriniz varsa destekliyecek hale getirilebilir ama kasanın kozmetiği bozulabilir.
Kozmetikle kafamı bozardım bir aralar fakat artık kozmetiğinde değilim, işin cıvkı çıkmaya başladı.
Fakat el becerim yok ne yazık ki, delik deşik yapma ihtimalim çok yüksek. Ayriyeten nasıl yapabilirim bir video var mı bununla ilgili çok el becerisi isteyen bir şey değilse yapmaya çalışırım.

Ön panele takan herkes mi bu sorunu yaşıyor? Öyleyse neden kasaların bazılarında üst panele destek koymak yerine ön panele koyuyorlar?

Benim tezim bu anakart ve işlemci beraber düşük sıcaklıkta çalışmıyor, eğer bir arkadaşınızın uyumlu bir anakartı varsa onun bilgisayarından deneyin, sizin konularınızı bilgisayarı aldığımdan beri izliyorum aynı kaderi paylaşmamak için iade etmeye çalışacam tabi iade alırlarsa.

Benim tezim bu anakart ve işlemci beraber düşük sıcaklıkta çalışmıyor, eğer bir arkadaşınızın uyumlu bir anakartı varsa onun bilgisayarından deneyin, sizin konularınızı bilgisayarı aldığımdan beri izliyorum aynı kaderi paylaşmamak için iade etmeye çalışacam tabi iade alırlarsa.
Maalesef işlemcime uyumlu anakartı olan arkadaşım yok.
Ben de iade etmeye çalıştım fakat almadılar. Ben de sizin düşündüğünüz gibi düşünmeye başladım.
İşlemci için bir şey diyemiyorum, RAM voltajı uç noktada. Anakart voltajı basmış resmen. DRAM voltajını Override 1.30 ayarlayıp Memtest yapın.
Tamamdır hocam, şimdi uygulayacağım dediklerinizi.

Aynı hatayı bende yapmıssım radyatör montajında. Fanlar dışarıdan hava alıp radyatörün ustunden kasanın ıcıne ufleyecek. Bu sekılde içerideki havayı dışarı atmaya çalışıyor. Sıcak hava ile radyatörü sogutmaya calısıyor anlayacağın.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı