Ryzen 5 2600X Otomatik Overclock Yapması

Merhaba arkadaşlar, merak ettiğim bir durum var, paylaşmak istiyorum. 2 ay önce sistem topladım ve BIOS'um güncel değildi. Güncel olmadığı sıra boyunca işlemci hızım sabit 3.80 GHz idi. Bu arada sistemimde Xigmatek sıvı soğutma 120mm var. Sonrasında yaklaşık 1 hafta önce BIOS güncellemesi yaptım ardından fark ettim ki işlemci hızım 3.60 GHz idi. Bunu görünce tabii bir üzüldüm, ne oldu bir şeyleri yanlış mı yaptım gibisinden. Bildiğim kadarıyla Ryzen 5 2600 ve 2600X farklarından biri (X) ibaresinin kendi kendine O.C yapıyordu. Ryzen Master yükleyip değerlere baktım ve şunu gördüm, işlemci performansa ihtiyaç duyduğu sıra 4.150 GHz değerlerine kadar çıkartıyor kendini, stabil 2.20 GHz'de çalışıyor. Yani işlemcim kendine kendine mi O.C yapıyor eğer öyle ise bu durumda benim gidip voltaj ayarlarına manuel girip kendim bir çalışma hızına sabitlememin bir mantığını var mıdır arkadaşlar yoksa bu durumda zaten her şeyi kendisi yaptığı için benim bir şey yapmama gerek yok mudur? Şimdiden çok teşekkür ediyorum sizlere.

X ibaresi ihtiyaç halinde kendini OC yapabilir anlamına geliyor. R5 2600'den farkı; kendi kendini OC yapabilmesi , OC için daha yatkın olması , siz kullanmasanız da kendi soğutucusunun daha iyi olmasıdır

Şahsen belli bir hıza sabitlemenizin bir mantığı olduğunu düşünmüyorum. İşlemcinizin XFR özelliği yeterli olacaktır. İsterseniz voltaj düşürme yaparak işlemcinin ısısını ve harcadığı elektriği düşürebilirsiniz. İlla deneyeceğim diyorsanız OC yapabilirsiniz. Şahsen 1.45v'ta 4.25GHz stabil çalıştırmayı başardım. Tek sorunum soğutucumun yetersiz olmasıydı. (=

X ibaresi ihtiyaç halinde kendini OC yapabilir anlamına geliyor. R5 2600'den farkı; kendi kendini OC yapabilmesi , OC için daha yatkın olması , siz kullanmasanız da kendi soğutucusunun daha iyi olmasıdır
Şahsen belli bir hıza sabitlemenizin bir mantığı olduğunu düşünmüyorum. İşlemcinizin XFR özelliği yeterli olacaktır. İsterseniz voltaj düşürme yaparak işlemcinin ısısını ve harcadığı elektriği düşürebilirsiniz. İlla deneyeceğim diyorsanız OC yapabilirsiniz. Şahsen 1.45v'ta 4.25GHz stabil çalıştırmayı başardım. Tek sorunum soğutucumun yetersiz olmasıydı. (=
Peki bu olay turbo boost olayı mı yani işlemcinin peak speed i duruma göre ayarlaması ? Bu arada herhangi bir sıcaklık sorunum yok aklımda ki soru Bios güncelleme sonrasında turbo boost gibi bir özelliği kendi kendine aktif etmiş olması ihtimali miydi. Öncesinde sabit 3.80 Ghz de çalışan sistem birden böyle olunca normal olarak merak ettim.

Asus anakartlarda bir özellik vardı. Şu an adını hatırlamıyorum ama sistemi ne için kullandığınızı ve soğutmanızı seçtiğinizde işlemci hızını 3.8-3.9GHz gibi belli bir hıza sabitliyordu. İşlemcinin temel hızı zaten 3.6GHz. 4.25Ghz'e kadar turbosu bulunuyor. Hızınızda bir düşme falan yok dert etmeyin. 3.8GHz'e yapılan bir OC varmış güncelleme neticesiyle sıfırlanan BIOS ayarlarıyla birlikte o da sıfırlanmış. Yanlış hatırlamıyorsam BIOS'da AMD CBS ya da işlemci ile alakalı ayarlarda "performance boost" seçeneğini aktifleştirirseniz voltajı ve hızları otomatik ayarlayacaktır. Manuel OC yaparken bu ayar kapatılır. Yoksa işlemciye saçma voltajlar verip saçma sapan hızlara çıkarmaya çalışabiliyor. Açık bıraksam ne olacak diye denediğimde zaten 1.45v verdiğim işlemciye 1.6v+ verip yüksek voltaj korumasını devreye sokmuştu.

Sizinki de ilginç bir olaymış. 4.25GHz OC denememin nedeni bir BIOS güncellemesinden sonra işlemci turbosunun 4.0GHz'in üstüne kesinlikle çıkmamasıydı. "Sen çıkmazsan ben çıkartırım." şeklinde bir düşünceyle girişmiştim bu işe. (=

Son düzenleme:
Asus anakartlarda bir özellik vardı. Şu an adını hatırlamıyorum ama sistemi ne için kullandığınızı ve soğutmanızı seçtiğinizde işlemci hızını 3.8-3.9GHz gibi belli bir hıza sabitliyordu. O işlemcinin temel hızı zaten 3.6GHz. 4.25Ghz'e kadar turbosu bulunuyor. Hızınızda bir düşme falan yok dert etmeyin. 3.8'e yapılan bir OC varmış güncelleme neticesiyle sıfırlanan BIOS ayarlarıyla birlikte o da sıfırlanmış. Yanlış hatırlamıyorsam BIOS'da AMD CBS ya da işlemci ile alakalı ayarlarda "performance boost" seçeneğini aktifleştirirseniz voltajı ve hızları otomatik ayarlayacaktır. Manuel OC yaparken bu ayar kapatılır. Yoksa işlemciye saçma voltajlar verip saçma sapan hızlara çıkarmaya çalışabiliyor. Açık bıraksam ne olacak diye denediğimde zaten 1.45v verdiğim işlemciye 1.6v+ verip yüksek voltaj korumasını devreye sokmuştu.

Sizinki de ilginç bir olaymış. 4.25GHz OC denememin nedeni bir BIOS güncellemesinden sonra işlemci turbosunun 4.0GHz'in üstüne kesinlikle çıkmamasıydı. "Sen çıkmazsan ben çıkartırım." şeklinde bir düşünceyle girişmiştim bu işe. (=
Anladım sanırım çok teşekkür ederim 😁😁

Biraz hortlatmış olacağım ama çok sıkıntıya girdim. Benim işlemci derecesinin sürekli değişmesi moralimi bozdu. Sürekli 47-50-55-57-60 kafasına göre gidip geliyor dereceler. Bu benim için zararlı mı ? Oyunlarda 70 dereceyi fazla görmüyorum. Tek sorunu boşta fazla ısı değerine sahip olması, açıkçası beni korkutuyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı