Ryzen 5 2600X sistem kapanma problemi

Escuba

Hectopat
Yer
Çanakkale/Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle herkese iyi forumlar, sorunum aslında gayet basit ama ben bir türlü çözemedim. 1 hafta önce Arctic e-Sports 34 Duo adlı soğutucuyu aldım. Montajını yaptım ve sistemi çalıştırdım. Önceden stok fanla kullandığım için CPB kapalıydı bende açtım ve 1 saat stress testi yaptım. Maksimum 67 derece gibi çok güzel sıcaklıklar gördüm. Sonra oyuna girdim ve yarım saat sonra bilgisayar kapandı.

Anlam veremedim işlemciyi tekrar stress testine soktum yine sıcaklıklar 67-68 derece oldu ki işlemci kullanımım oynadığım oyunda %20-30 civarı. Sonra ekran kartında problem olabileceğini düşünüp onu OCCT'de stress testine soktum yine problem yok ama açılan test ekranını tam ekran yaptığımda bilgisayar kapandı. Cpb'yi kapatıp tekrar denedim sistem gayet stabil çalıştı. OCCT Power testini CPB açıkken veya işlemci voltajı 1 in üstündeyken bilgisayar tamamlayamıyor. Sizce sorun ne? PSU mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Denenenler: 24 saat CPB açık CPU stress testi
6 Saat GPU stress testi CPB kapalı (açık da tamamlıyor ama tam ekran yapılamıyor)
Memtest

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 2600X
Kfa2 RTX 2060S
ASUS Prime B450M-K
Mars Gaming mpıı650 650W 80+
Arctic e-Sports 34 Duo
Teamforce vulkan 8x2 16 GB DDR4
Toshiba P300 3TB
Teamgroup GX2 500GB

Adsız.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU'nun rahatlıkla besleyebilmesi lazım, ama Mars Gaming diye bir marka daha önce hiç duymamıştım. Araştırarak mı aldınız? Everest, Gamepower, Rampage gibi kıytırık bir marka olabilir mi?

PSU'nun rahatlıkla besleyebilmesi lazım, ama Mars Gaming diye bir marka daha önce hiç duymamıştım. Araştırarak mı aldınız? Everest, Gamepower, Rampage gibi kıytırık bir marka olabilir mi?
38€ ya almıştım Litvanyadan, 650W bir psu'a göre ucuz. Anlamadığım nokta şu: Stok fan ile 4000MHz 1.18 V ' da kullanabiliyordum. Şimdi ondada restart atıyor bilgisayar.

Merhaba Psunuz +12v kanalında 38amper güç verebiliyor buda 456w yapar normalde yeterli gibi ama açıkçası bana pek güven vermedi marka ve model olarak öncelikle farklı bir psu ile deneyin.

2. Önerim Anakartınız fazlaca giriş seviyesinde kalıyor bazen bu tip en alt seviye anakartlarda buna benzer problemler yaşanabilir sorun ya psu ya anakart ile ilgili gibi geliyor.

Tabiki soğutucu montajı sırasında birşeyler ters gitmediğini düşünüyoruz ısılara bakarak.

Son düzenleme:
Merhaba Psunuz +12v kanalında 38amper güç verebiliyor buda 456w yapar normalde yeterli gibi ama açıkçası bana pek güven vermedi marka ve model olarak öncelikle farklı bir psu ile deneyin.

2. Önerim Anakartınız fazlaca giriş seviyesinde kalıyor en alt seviye bazen bu tip en alt seviye anakartlarda buna benzer problemler yaşanabilir sorun ya psu ya anakart ile ilgili gibi geliyor.

Tabiki soğutucu montajı sırasında birşeyler ters gitmediğini düşünüyoruz ısılara bakarak.

PSU ve Anakart öneriniz var mı ? Başka PSU ile deneme şansım olsa keşke. B450 serisinden olursa iyi olur.

Anakart
Psu
Psu 2 Gold

Beni yanlış anlama, Noctua satıyordum. @OtoburPirana bana 250 TL'ye bu ürünün satıldığını aynı performans verirken satmam zor olduğunu soylemisti. Arkadaşıma hediye ettim bu laftan sonra çok para istiyorum heralde diye 😂. 67 çok geldi. 4 saat 52 DK boyunca Prime95 testinde en yüksek 54 ya da 56'di hatırladığım. Konuya gelecek olursak anakartı almışın bir daha harcanma, TUF seriside VRM konusunda o kadar iyi değil. PSU'yu acil değil ama.

Beni yanlış anlama, Noctua satıyordum. @OtoburPirana bana 250 TL'ye bu ürünün satıldığını aynı performans verirken satmam zor olduğunu soylemisti. Arkadaşıma hediye ettim bu laftan sonra çok para istiyorum heralde diye 😂. 67 çok geldi. 4 saat 52 DK boyunca Prime95 testinde en yüksek 54 ya da 56'di hatırladığım. Konuya gelecek olursak anakartı almışın bir daha harcanma, TUF seriside VRM konusunda o kadar iyi değil. PSU'yu acil değil ama.

Bilgileriniz yanlış bu TUF PRO GAMİNG B450 bu fiyat segmentinde en başarılı vrm bobin faz yapısına sahip anakarttır.

Test linki

http://blog.livedoor.jp/wisteriear/archives/1076004597.html#memory-OC

Dosya Ekleri

• aded6da43eb6d1048e86b170f4385451.png
    aded6da43eb6d1048e86b170f4385451.png
    246,7 KB · Görüntüleme: 33
Açıkçası ilanı görseydim alırdım. Şu videoda fark açıkça görünüyor zaten.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı