Ryzen 5 2600X sistemde Dual-Boot silip yeni distro yüklemek

277726

Hectopat
Makaleler
4
Merhaba, Linux Mint'i büyük ihtimalle eski USB ile kurduğum için bazı sorunlar yaşadım ve farklı bir distroya geçmek istiyorum. Distromu Manjaro Xfce Live olarak test ettim ve gerçekten beğendim. Aslında Xfce boşta 500 MB RAM kullanıyor diye videolar var ama Live olarak başlatıldığında sanırım RAM kullanımı artıyor çünkü bende ilk açılışta 1.5GB kadar kullanımı vardı. Eğer bu doğruysa Dual-Boot silip Manjaro'ya geçmeyi düşünüyorum.
Aslında oyun oynamayı bıraktığım için komple Linux geçmeyi çok istiyorum ve daha az sorun çıkartacağını düşünüyorum ama C# kullandığım için bazen Windows 10 kullanmak zorunda kalıyorum. Tabii bir de Linux'ta donanımsal bir sorun çıkarsa Windows 10 geçip işlerimi hallederim diye tutuyorum.
Bazen aklıma Manjaro'ya Virtual box ile Windows 10 veya Windows 7 kurup C# öyle kullanmayı düşünüyorum ama işte donanımsal bir sorun çıkarsa diye sıkıntı olabilir çünkü sorunlar için fazla vaktim olmuyor. İstediğim sadece yazılım araçlarımı kullanacağım stabil bir distro ve Manjaro'yu gerçekten beğendim.
Bir de Dual-Boot ayarlarımı buradaki videoda swap alanı hariç hepsini aynı yaptım. Sizce Video'nun devamındaki Linux silme benim için de uygun olur mu?
Video;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Linux Mint ile aldığım ve açtığım konuları da buraya ekliyorum belki bilen arkadaşlar Manjaro ile yaşayabileceğim hataları söyleyebilir(Mint ile olan hatalar eski USB'den kaynaklanıyor olabilir çünkü yüklenirken sorun çıkardı ve Recovery modda kurmak zorunda kaldım);
Sistem özelliklerim;
CPU: AMD Ryzen 5 2600X GPU: MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC |
RAM: Corsair 2x8GB Vengeance LPX DDR4 3000 MHz CL16 | Anakart: MSI B450 GAMING Plus 3466+mhz | SSD: Kingston 480GB HyperX |

Öncelikle bu kadar uzun bir yazı beklemiyordum tebrikler😍.
Dual Boot olarak kalmanız daha iyi.
Manjaro içinde sanal makine olarak Windows kurmanız sağlıklı olmaz.

Öncelikle bu kadar uzun bir yazı beklemiyordum tebrikler😍.
Dual Boot olarak kalmanız daha iyi.
Manjaro içinde sanal makine olarak Windows kurmanız sağlıklı olmaz.

Herhangi bir sorun olmaması açısından her ayrıntıyı dikkatlice yazmaya çalıştım ve tabii ki biraz uzatmış olabilirim :). Açıkçası Dual-Boot yaparken de nasıl yapıldığını bilmeme rağmen forumdan ayrıntılı ve detaylı bir şekilde yardım almıştım :). Eşeğimi sağlam kazığa bağlıyorum :D.
Kesin değil ama ileri bir zamanda Virtual box ile Kali vb. kurulum yapabilirim. Manjaro da sanal makine sıkıntı mı çıkarıyor?

Sanal makine sıkıntı çıkarmıyorda Windows çıkartıyor bende öyle olmuştu bence Manjaro yerine arcolinux dağıtımına bir göz at istersen.

Bana göre Linux Mint'in Arch tabanlı olarak karşılığı Manjaro'dur. Bunu vereceği hatalar için değil sunduğu kullanım kolaylıkları için söylüyorum. Her ikisi de pek fazla Linux'a aşina olmayanlar için ideal 2 dağıtımdır.

Birkaç aydır Manjaro Xfce kullanıyorum ve birkaç küçük hatayı dikkate almazsak bence çok güzel bir dağıtım.

Ayrıca diskin içerisindeki bütün işletim sistemlerini silecekseniz direkt diskin bölümlerinin hepsini silersen sisteminde herhangi bir kalıntı kalmadan silebilirsin. Eğer sadece Linux Mint'i sileceksen evet videonun sonundaki sana uygundur.

Ben yeni kullanıcılar için Arch tabanlı dağıtımlar önermiyorum dostum. Ubuntu tabanlı bir dağıtım yeniler için iyi oluyor bence.
Manjaro güzel bir dağıtım ve XFCE ile çok hafif çalışıyor doğru, o sisteme XFCE yerine başka masaüstü ortamları da deneyebilirsin. Dağıtım olarak: Elementary OS, Zorin OS, Pop!OS, Kubuntu, UbuntuDDE, Manjaro çok istersen Manjaro KDE olabilir. Yani sistemin her dağıtımı sıkıntısız çalıştırır. O yüzden XFCE kullanman şart değil.

Ben yeni kullanıcılar için Arch tabanlı dağıtımlar önermiyorum dostum. Ubuntu tabanlı bir dağıtım yeniler için iyi oluyor bence.
Manjaro güzel bir dağıtım ve XFCE ile çok hafif çalışıyor doğru, o sisteme XFCE yerine başka masaüstü ortamları da deneyebilirsin. Dağıtım olarak: Elementary OS, Zorin OS, Pop!OS, Kubuntu, UbuntuDDE, Manjaro çok istersen Manjaro KDE olabilir. Yani sistemin her dağıtımı sıkıntısız çalıştırır. O yüzden XFCE kullanman şart değil.
Teşekkürler. Bende XFCE konusunda ısrarlı değilim ama gnome masaüstü linux mint'te bana biraz ağır geldi. Live olarak kullanmama rağmen manjaro xfce çok hızlı geldi ama boşta 1.51GB kullandığı için olabilir mi? Yani belki de live olarak kullandığım için de o kadar ram kullanmış olabilir. Bir de linux mint eski usb ile sorunlu çekilde kurabilmiştim, o yüzden sıkıntılar ve manjaro kadar hızlı olmaması nedenlerinden biri olabilir ama tabii ki aşırı bir kasma ve ciddi sıkıntılar yaşamasam da mint ara sıra bana sorunlar çıkardı ve zaten konu linklerini de ekledim. Manjaro da yazı kaymaları sorunu live system ile yine aynı şekilde devam ediyor ama sanırım monitör sorunu olabilir ve manjaroda sorun biraz daha az gibi hissettim. Manjaro KDE bende bakmıştım ama php vb. web yazılım, cisco packet tracer gibi network yazılımları kullanıyorum. Testlere baktığım kadarıyla xfce biraz daha üstün gibi duruyor. Tabii ki aralarındaki fark çok az ama derseniz ki donanım ve daha az sorun çıkarması açısından kde yüklemen daha iyi olur diye onu yükleyebilirim. Diğer distrolara baktım ama görüntü benim için önemli değil. Tek istediğim stabil çalışan ve yazdığım uygulamaları rahat ve sorunsuz çalıştıran bir distro. Tabii ki dediğiniz gibi linux kullanmaya yeni başladım ama çabuk öğrenen birisiyimdir. Bir de araştırmaya çalıştım ama KDE ve XFCE arasında pek bir fark göremedim. Yani bu sistemde benim isteklerim için ne gibi farkları vardır?

Manjaro Xfce kullanıyorum ve arkada Spotify, Firefox ve Discord açıkken 1,5 GB RAM kullanımı olmuyor. Muhtemelen Live olarak kullandığınız için yüksek değerler gözüküyordur.

Onun dışında eğer görüntü olarak çok aşırı bir şeyler istemiyorsanız Xfce iyidir. Ayrıca Manjaro'nun Topluluk sürümü olarak geçen diğer masaüstü ortamları da vardır. Onlara da bakabilirsiniz.

Teşekkürler. Bende XFCE konusunda ısrarlı değilim ama gnome masaüstü linux mint'te bana biraz ağır geldi. Live olarak kullanmama rağmen manjaro xfce çok hızlı geldi ama boşta 1.51GB kullandığı için olabilir mi? Yani belki de live olarak kullandığım için de o kadar ram kullanmış olabilir. Bir de linux mint eski usb ile sorunlu çekilde kurabilmiştim, o yüzden sıkıntılar ve manjaro kadar hızlı olmaması nedenlerinden biri olabilir ama tabii ki aşırı bir kasma ve ciddi sıkıntılar yaşamasam da mint ara sıra bana sorunlar çıkardı ve zaten konu linklerini de ekledim. Manjaro da yazı kaymaları sorunu live system ile yine aynı şekilde devam ediyor ama sanırım monitör sorunu olabilir ve manjaroda sorun biraz daha az gibi hissettim. Manjaro KDE bende bakmıştım ama php vb. web yazılım, cisco packet tracer gibi network yazılımları kullanıyorum. Testlere baktığım kadarıyla xfce biraz daha üstün gibi duruyor. Tabii ki aralarındaki fark çok az ama derseniz ki donanım ve daha az sorun çıkarması açısından kde yüklemen daha iyi olur diye onu yükleyebilirim. Diğer distrolara baktım ama görüntü benim için önemli değil. Tek istediğim stabil çalışan ve yazdığım uygulamaları rahat ve sorunsuz çalıştıran bir distro. Tabii ki dediğiniz gibi linux kullanmaya yeni başladım ama çabuk öğrenen birisiyimdir. Bir de araştırmaya çalıştım ama KDE ve XFCE arasında pek bir fark göremedim. Yani bu sistemde benim isteklerim için ne gibi farkları vardır?
Live ortamda RAM kullanımı değersizdir, yani sistem kurduktan sonra düşüyor merak etme,
KDE masaüstü ortamı en çok özelleştirilebilen masaüstü ortamlarından biri, ama uzun kullanımda performans kaybı yaşaman olasıdır, tamamen stabil dağıtım ben daha görmedim zaten. 😄
Elementary OS, MacOS tarzına en çok benzeyen ve güncelleme alan stabil bir dağıtımdır,
Pop!OS Gnome arayüzüne sahip ve Elementary OS tarzında,
Zorin OS, Windows'a benziyor, genel olarak beyaz ve siyah teması ile bilinir ve ağır bir dağıtım değil,
Kubuntu, KDE masaüstüne sahip Ubuntu zaten anlatmaya gerek yok,
UbuntuDDE ise Deepin OS masaüstüne sahip ama ağır bir dağıtım, ortalama 1.2 GB RAM tüketimi oluyor. Çok şık bir masaüstüne sahiptir.
İlk defa kullanıyorsan mecburen zorlanacaksın🙂, kötü anlamda demedim bunu yanlış anlama, kimse Linux bilerek doğmuyor sonuçta.
Ha bu arada Bienvenido a la familia Linux.

Yeni konular

Geri
Yukarı