Ryzen 5 2600x Sistemde RAR dosyası çıkarırken başka işlem yapılmıyor

Morazel

Centipat
Arkadaşlar yakın zamanda yeni bir sistem topladım. Sorunum şu daha öncesinde kullandığım Laptop ile herhangi bir kurulum, RAR'dan çıkarma, oyun kurmak gibi bir işlem yaparken bilgisayar ne kadar performansı düşse de yine de arka planda ufak tefek işlerimi halledebiliyordum. Ancak şu an topladığım sistemde en ufak bir RAR dosyasını bile çıkartırken herhangi bir klasörü dahi açamıyorum. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Masaüstü Özellikleri;

İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X 4,25GHz 19MB Cache
Ekran Kartı: ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti 6 GB
RAM: 16 GB Crucial 3000MHz
Anakart: ASUS TUF B450 PLUS GAMING

Laptop Özellikleri;

İşlemci: i7 7700Q 2.8GHz işlemci
Ekran Kartı: GTX 1050 Ti 4 GB
RAM: 8 GB DDR4 2400MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal bir durum olduğunu düşünmüyorum. Örnek vermek gerekirse, AMD APU 7850K var. Bu işlemci ile 350-500 MB'lık 10-12 dosya RAR'dan çıkarma yapıyorum. Hafif kasıyor fakat 2. bilgisayarda kullandığım bu işlemciye göre normal.

Not: Bu 10-12 civari dosyayı aynı an başlatıyorum.

SSD sorunu olabilir. HD Tune ile Benchmark testi yap bakalım okuma-yazma hızında ani düşüşler olacak mı? Olursa bil ki SSD arızalı. Ya da elinde varsa başka bir SSD den bu SSD'ye dosya aktar, oradan da anlaşılır sorunlu olup olmadığı.

SSD sorunu olabilir. HD Tune ile Benchmark testi yap bakalım okuma-yazma hızında ani düşüşler olacak mı? Olursa bil ki SSD arızalı. Ya da elinde varsa başka bir SSD den bu SSD'ye dosya aktar, oradan da anlaşılır sorunlu olup olmadığı.
Testi yaptım sonuç aşağıdaki gibi;

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    12,4 KB · Görüntüleme: 42
Yüksek ihtimalle SSD arızalı. Minimum 1.9 M/s çok ama çok düşük bir değer. Aynı sorun benim Adata SU650 modelinde başıma gelmişti iade ettim. Varsa iade şansınız mutlaka iade edin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı