Ryzen 5 2600X Soğutucu Tavsiyesi

@incxbxs , @xlsionel
Arkadaşlar şuan piyasada alınabilecek en çok tercih edilen 200-360 arası soğutucuları söyler misiniz. Sıvı soğutucu ekstra masraf demek olduğu için tercih edesim gelmiyor. Ve biraz antipatim var arkadaşımın anakartı borusu delindiği için kendi kendine gitti ve sistemi 8500 falandı benle aynı sisteme sahip.
Neleri seçebilirim seçerken neyi önemsemeliyim hava soğutucu da?

İşlemcin nedir ? Evet ekstra masraf gibi gözüküyor ancak overclock falan düşünürsen bence faydalı ben hava soğutucu tarafında pek bilgili değilim. Sıvı soğutucu tarafına baktım. Sıvı soğutucular pahalı oluyor o fiyat aralığında çok bir seçenek yok malesef.
İşlemcin nedir ? Evet ekstra masraf gibi gözüküyor ancak overclock falan düşünürsen bence faydalı ben hava soğutucu tarafında pek bilgili değilim. Sıvı soğutucu tarafına baktım. Sıvı soğutucular pahalı oluyor o fiyat aralığında çok bir seçenek yok malesef.Olanlarıda pek bilmiyorum . Cooler Masterın ML120 var tek fanlı ona bakabilirsin.

Son düzenleme:
Ryzen 5 2600X

TUF B450-PLUS GAMING

Crucial 16GB (2x8GB) Ballistix Sport AT DDR4 3000MHz CL17 1.35V PC Ram

MSİ RTX 2060 veya Rogstrix RTX 2060 Ekran kartı

WD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM

ASTRO 650W 80PLUS POWER 4x120mm RGB FANLI USB3.1 KASA
İşlemcin nedir ? Evet ekstra masraf gibi gözüküyor ancak overclock falan düşünürsen bence faydalı ben hava soğutucu tarafında pek bilgili değilim. Sıvı soğutucu tarafına baktım. Sıvı soğutucular pahalı oluyor o fiyat aralığında çok bir seçenek yok malesef.

O fiyat aralığında tek fanlı sıvı soğutucular nasıl performans veriyor tam bilmiyorum internetten araştırıp bak derim 2600x in stok soğutucusuyla karşılaştırmalar var ise.Ben 280mm h100i kullanıyorum

Bu tip şeyler nasıl araştırılır kaynak site önerin falan var mı pek deneyimli değilim de soğutucu araştırmada
O fiyat aralığında tek fanlı sıvı soğutucular nasıl performans veriyor tam bilmiyorum internetten araştırıp bak derim 2600x in stok soğutucusuyla karşılaştırmalar var ise.Ben 280mm h100i kullanıyorum

Çok ekstra şeylere gerek yok 2600x in soğutucusunun ismi wraith spire googledan wraith spire vs almak istediğin soğutucu ismini aratırsan ulaşırsın veya 2600x stock fan vs liquid fan gibide arayabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Overclock yapıyorsan sıvı soğutma almak faydalı . Ancak almışken kasanda yer varsa en az 240mm bir sıvı soğutucu al derim.

Buda tek fanlı ve çift fanlı sıvı soğutma karşılaştırması.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teknobiyotik sitesinden yükseltmeler yaparak hazır sistem satın aldım. Orta seviye bir PC için;
AMD Ryzen 5 2600x, Sapphire RX 590 8GB special edition, Asus Tuf B450 Gaming Plus, Corsair Vengance 2x8 GB 3000 MHz DDR4 RAM, high power 600w 80+ PSU ve kasa Aerocool Rift ile topladım.
(RX 590 almamdaki sebebim monitörüm Freesync desteklediği için uyumlu olmasını sağlamak)

Sistemden genel olarak memnunum. Takılma, donma yok gayet hızlı fakat işlemcim çok ısınıyor. MSI Afterburner programı ile ölçtüm özellikle The Division 2 oyunu ile 93 derecelere çıkıyor. Bu kadar ısınacağını tahmin etmediğim için stok fanlı almıştım. Kasada 2 adet fan var. Biri işlemcinin hemen sol tarafında egzoz fanı diğeri ön tarafta dışarıdan içeriye hava üflüyor. İkisi de 12cm. Unreal Tournament ve Resident Evil 2'de denedim en fazla 70 derece oluyor. Aida64 programı ile test yaptım 93 derecelere kısa zamanda çıkıyor.

Kasamın yan tarafını kontrol ettiğimde ise anakart üzerinden işlemci arkasına plaka takılacak yerde açıklık var fakat 3 vida deliği görünüyor son vida deliği kasa yapısından dolayı kapalı alanda kalmış.
Sistem çok güzel toplanmış kablolama da gayet iyi. Benim anakart sökme tecrübem olmadığı için aynı şekilde montaj yapamamaktan korkuyorum fakat işlemci soğutucusunu değiştirebilirim. Daha önce eski bilgisayarımda çıkartıp temizliği yapıyordum.

Sorum şu, bu aşırı ısınma neden oluyor? Bana kule tipi veya sıvı soğutmalı anakartı sökmeden takabileceğim, ısınma sorunumu çözebilecek fiyat/performans bir işlemci soğutucusu önerebilir misiniz? Sorunumu çözecek farklı önerileri de kabul ederim. Biraz detaylı yazdım çünkü sonradan sorular sorulacak biliyorum :) Konu hakkında bilgisi olanlar cevaplarsa çok makbule geçer. Şimdiden teşekkür ederim.

Bu ikisini bir incelemeni tavsiye ederim. Benim aldigim ilk linkteki sogutucu gayet memnunum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı