Ryzen 5 2600X Tabanlı Sistem Toplama Önerisi

Adem xP

Centipat
İsmim Adem, yaş 35. Yaklaşık 14 senedir kullandığım bilgisayarımı değiştirmeyi düşünüyorum dediğim an sanki PC bana darılmış gibi harddisk bozuldu. Normalde nasıl tamir edilir az çok anlıyorum ama malasef sağlam yanmış 120GB harddisk için kastığıma değmez. Gelelim asıl konuya. Uzunca videolar izledim, uzunca yorumlar okudum Intel fanları AMD fanları savaşlarına tanık oldum 😁 ve Technopat'ın videolarınında bu PC’yi toplamamda emeği olduğu için hem kayıt oldum hem de PC'den anlayan ya da bu tarz PC toplayanlardan bilgi alışverişi yapmak istedim.

Toplayacağım PC özellikleri
İşlemci; AMD Ryzen 2600X (kafamda net ;)
Anakart; MSI X470 PRO Carbon OC ATX
Ekran kartı; MSI 1070 Ti ya da Sapphire RX590 Nitro versiyonu her ikisi de sonuçta 8 GB ve 256Bit (bana lazım olan ekran kartı 2 amacım var birincisi 1080P 100% videoları kesintisiz takılmadan netten izlemek, ikincisi olurda canım sıkılır netten oyun oynarsam yine 1080P çözünürlükte kasmadan her oyunu oynamak, tabii 4K video bile açar sanırım bu PC. ;)
RAM: Corsair Vengeance LPX 8 GB (2x8GB) DDR4 3000MHz C16 not; Bu markaların CL gibi versiyonları var, hangisi daha iyidir bilen yazsın, 3200 MHz alsam ne farkı olur? Saygılar.
SSD: Aslında hıza ihtiyacım yok yani SSD almasam da olur ama gaza geldim alasım var ilk kez kullanacağım. Samsung 970 Evo M.2 almayı düşünüyorum. 1 milyarın altına düşmüş 6 ay önce incelerken pahalı idi gerçi hala pahalı ama yorumlarınızı bekliyorum.
Elimde 2 klavye (oyuncu klavyesi + optik klavye) 2 mouse bir tane 106 ekran TV var full HD tek zaafı 60Hz olması her şeyden 2 tane var nedeni hep yedekte bir tane bulundurmayı sevmem ses sistemim var 5+1 kulaklığım var bunlara ihtiyacım yok yani (not: Eskidendi oyun manyaklığım o yüzden 244 Hz oyuncu monitörü muhabbetleri yapmayın onları da inceledim hatta CS 1.6'ya girdim en kral yerde Pro'ları bıçakla doğradım :) O kadar fark olsa ne olur olmasa ne olur bana göre boşa para. Bu arada bir şeyi fark ettim hepsi oyun bilgisayarı kurmuş oynayanların kaldı ki şu anki bilgisayarımın özelliklerini saysam gülersiniz 😁 Bu PC alınca bence artık ilk 2'ye hatta birinci sıraya rahat geçerim. Serverlarda yüksek kaliteli oyunları severim ama PC'im kaldırmıyor. Ralli F1, dövüş oyunları, futbol oyunları daha sayarım da gençken bayağı oyun manyağı idim şimdi canım sıkıldıkça muhtemelen PUBG gibi Online oyunlara girerim, Battle gibi ya da.
Geriye kasa ve güç kaynağı kaldı. İşte bu konuda çok kararsızım. Kaç W alsam yeterli olur? Ben 750 ya da 800W yeter gibi görüyorum, sonuçta uzun ömürlü olacak PC rahat 10-15 sene değiştirmem ben bu PC'yi. Elektriğe karşı koruması olan tavsiyeleri bekliyorum. Harddisk de alırım muhtemelen arşiv yapmayı seviyorum, 1 ya da 2 TB alacağım, marka tavsiyesi verirseniz. Bir de şunu sormak isterim, ben Windows'u SSD'ye oyunları da oraya kurmayı planlıyorum indirdiğim video dosyalarını ve filmleri harddikse aktarabilir miyim? SSD kullanmadığımdan tam hakim değilim bilgilendirirseniz. Benim şu anki bilgisayarımda 2 GB RAM, 32 Bit, hiç 64 kullanmadım. İnternet cafe hariç bu bilgisayarı alınca artık 64 Bit Win 7 ya da Win 10 yüklerim. Saygılar tüm foruma. Biraz uzun oldu kusura bakmayın 😁

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı