Ryzen 5 2600X ve GTX 1660 Ti sistem ısınma sorunu

StormHero

Centipat
3 gün önce yeni bir sistem topladım ve kullanmaya başladım. Oyun oynarken elimle kasaya dokundum ve kasa camının aşırı ısındığını gördüm ve sıcaklıklara baktıktan sonra kasanın camını açtım ama ekran kartına dokunduğumda kartın üstü çok ısınmıştı. Ama sıcaklık değeri 60 derecede falandı ve kasanın dış tarafı yani kapalı tarafında da sıcaklık vardı. Bu neden olabilir ya da normal mi? Yardımlarınızı bekliyorum.

Öncelikle 3. nesil anakart çıkmasına rapmen neden 1. nesil anakart aldığınızı merak ediyorum. 2. olarak neden Hiroşima bombası gibi bir PSU aldınız onu da merak ediyorum. 3. olarak ise neden bu kadar kalitesiz bir kasa+fan alarak hava akışını riske soktunuz? Tam yükte 15 dakika bekleyin kaç dereceye çıkacak sonuçları paylaşın.

Öncelikle 3. nesil anakart çıkmasına rapmen neden 1. nesil anakart aldığınızı merak ediyorum. 2. olarak neden Hiroşima bombası gibi bir PSU aldınız onu da merak ediyorum. 3. olarak ise neden bu kadar kalitesiz bir kasa+fan alarak hava akışını riske soktunuz? Tam yükte 15 dakika bekleyin kaç dereceye çıkacak sonuçları paylaşın.

Dün akşam Subnautica ve Frostpunk da yüksek ayarlarda tam yükte denedim GPU %97 kullanıyordu sıcaklık 80 dereceye geldi. League Of Legends vb. oyunlarda GPU 60 derece civarında oluyor şuan da işte olduğumdan fotoğraflar yok ama akşama onları da atarım. Ama beni endişelendiren GPU nun üstü de çok sıcaktı ve kasanın yan camını ısıtacak, el yakacak kadar olmuştu. Anakartın 1.nesil olduğunu bilmiyordum bilgisayarı buradan bir arkadaşımın yardımıyla topladım anakarttan çok da anlamıyorum açıkçası, bu anakart idare eder derseniz devam ederim idare etmez derseniz öneride bulunursanız sevinirim. Kasayı aldığımda PSU vardı ekstra PSU almadım. Bir de kasa kötü diyorsanız bana bir öneride bulunur musunuz hem kasa hem PSU şeklinde. Teşekkür ederim.

Öncelikle size o sistemi kuran gerizekalıya (Bunu belirtirim kusura bakmasın.) bir daha sistem falan kurdurmayın. Buyrun sebepleri:
  • 3. nesil Ryzen işlemciler çıktı ve fiyat olarak uçuk değil, gayet uygunlar. Fiyatları 2. nesil Ryzen'lara çok yakın.
  • Anakart eski nesilin de eskisi. Fiyat olarak yeni nesillerle NEREDEYSE AYNI. Yani aynı fiyata yeni nesil bir anakart alabilirdiniz.
  • SSD kronik problemli, o fiyata Crucial BX500 alabilirdiniz, piyasanın en sağlam SSD'lerinden birisi (Samsung'dan sonra.).
  • Kasa fan olarak kalitesiz olduğundan ve yeterli hava boşluğu olmadığından içerideki hava akışı BERBAT oluyor.
  • Ha burayı ona iyice okutun. Madem dizdin böyle iyi (!) bir sistem, Sistemi neden Hiroşima bombası gibi PSU'ya emanet ediyorsun?!
Olan olmuş artık geriye en önemli parçaları değiştirmek kalıyor. İşlemcinin, anakartın, SSD'nin acil bir durumu yok. PSU ve kasa kesinlikle değişmeli. Bütçe belirtin.

Öncelikle size o sistemi kuran gerizekalıya (Bunu belirtirim kusura bakmasın.) bir daha sistem falan kurdurmayın. Buyrun sebepleri:
  • 3. nesil Ryzen işlemciler çıktı ve fiyat olarak uçuk değil, gayet uygunlar. Fiyatları 2. nesil Ryzen'lara çok yakın.
  • Anakart eski nesilin de eskisi. Fiyat olarak yeni nesillerle NEREDEYSE AYNI. Yani aynı fiyata yeni nesil bir anakart alabilirdiniz.
  • SSD kronik problemli, o fiyata Crucial BX500 alabilirdiniz, piyasanın en sağlam SSD'lerinden birisi (Samsung'dan sonra.).
  • Kasa fan olarak kalitesiz olduğundan ve yeterli hava boşluğu olmadığından içerideki hava akışı BERBAT oluyor.
  • Ha burayı ona iyice okutun. Madem dizdin böyle iyi (!) bir sistem, Sistemi neden Hiroşima bombası gibi PSU'ya emanet ediyorsun?!
Olan olmuş artık geriye en önemli parçaları değiştirmek kalıyor. İşlemcinin, anakartın, SSD'nin acil bir durumu yok. PSU ve kasa kesinlikle değişmeli. Bütçe belirtin.
Bütçe yok ama orta fiyatlarda bir kasa olursa iyi olur tabi bir de PSU bir de bu sıcaklıklar normal mi ?
Oyun oynarken benimde 75 i görüyor
GPU üstünde ki ısı ne durumda peki çok ısınıyor mu GPU kartı

Son düzenleme:
Sıcaklıklar hiç normal değil. 80 derece ciddiye alınması gereken bir sıcaklık değeri. Cooler Master MB520 öneririm.

Bütçe yok ama orta fiyatlarda bir kasa olursa iyi olur tabi bir de PSU bir de bu sıcaklıklar normal mi ?

GPU üstünde ki ısı ne durumda peki çok ısınıyor mu GPU kartı
CPU 75 iken GPU 60 civarı. Fakat fanları %100 çalıştırdığımda bu değerler çok düşüyor

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı