Ryzen 5 2600X vs Ryzen 5 3500X

Arada fiyat farkı yok sayılır o yüzden fiyata bakmıyorum Zen 2 mimarisi Zen+dan çok daha güçlü ve 32MB ile geliyor R5 3500X ama 12 threads olmaması acaba kullandığım programlarda fazla fark olur mu dedittiriyor. Kullandığım programlar işlemci bazlı tasarım ve yazılımlar birkaç kullandığım programlar (Ap,Aı,Soldiworks,Autocad,ansys,c/c++(mc Studio kısaca)ve aynı anda çok fazla işlem yapmam gerek yani Google, müzik, programlar) ve tabii ki de oyunda oynanacak öğrenci olduğum için her ay 1 parça alıyorum şu an sadece işlemci PSU kaldı (eski PC'min idareten HDD kullanıp ileride 512'lik m2/hızlı bir SSD eklerim ve şu an RAM 8 şu an PC çalışsın yeter kasada yok onuna 1-2 ay içinde halledeceğim) benim şüphem şu şekilde şu an GTX 1650 Super ile kullanacağım ileride 3000 serisi RTX kartlara geçebilirim 3060 ya da 3060 Ti durum el verirse 3070'de olabilir şimdi Ryzen 5 3600 3070 ile %10-%15 oyundan oyuna değişiyor darboğaz yapıyor bu ilerideki güncellemelerle az biraz azalabilir 2600X ile anca 3060 kullanırım 3500X'e OC yaparsam 3070 ucu ucu kurtarılabilir anakartım iyi bir anakart B450 GAMING Plus Max benim istediğim 2600X ile 3500X arasındaki fark bana ne kadar yansır hem ekran kartı beslemesinde hem de çoklu çekirdek kullanan programlarda CPU monkeyden baktığımda ortalama %15 bir kayıp var ama bu statik programda ne kadar yansıyacağı hakkında bir video ve kaynak bulamadım.
32MB önbellek ve 7nm olması beni çok çekiyor içine.
Oyunlardaki FPS önemli değil yani AAA oyunlarda 3-5 FPS oynar önemli değil o yüzden.

Akakçe'de 1317 gözüküyor 2600X ama sitemde öyle ben trednyoldan alacağım 1364 TL.

Son düzenleyen: Moderatör:
6C/12T olduğu için 2600X öneririm. İleride satıp kafanıza göre 5600X'e geçersiniz.

Hocam zaten kağıt üstünde öyle ama bana programlarda gözle görülür fark oluşturur mu o lazım bir de 5600X tahminimce 2400 falan olur 5600 ise 2100.yani 2. el 1100 gider bu 6-7 ay sonra. Dediğiniz çok iyi ama şu an yapılması gereken hamle soruyorum yani ben işlemci alıp PC'yi tamamlayıp ekran kartı için para biriktireceğim ama sizin dediğinizi yaparsam ekstra 900 TL para harcayacağım.
Biraz daha eklenip 3600X alınabilir.

Dediğim gibi öğrenciyim bütçe sınırlı ve 3600X gibi sadece kendi kendine otomatik frekans arttıran ve Boost clock fazla bir işlemci alacağıma 200 TL az verir 3600 alırım saçma bir yorum yapmışsınız lütfen yukarıyı dikktali okuyun.
Artık konuya kimse bakmaz nasıl algoritman var Technopat 2 kişi mesaj yazıyor sonra kimse yazmayınca konuya bir daha mesaj atan olmuyor bu yüzden çok fazla konu açılıyor.
Artık konuya kimse bakmaz nasıl algoritman var Technopat 2 kişi mesaj yazıyor sonra kimse yazmayınca konuya bir daha mesaj atan olmuyor bu yüzden çok fazla konu açılıyor.

Son düzenleme:
Öncelikle herkese iyi günler. Ben bu iki işlemci arasında kaldım fiyat çok yakın ama 3500X'in hyperthreating olmaması, benim kullanmam gereken solidwork AutoCAD ansys Adobe ve aynı anda birçok program çalıştırıcağım fark yaratır mı? Kafamı karıştırıyor 3500X istememin neden 32MB önbellek ile gelmesi 7nm olması ve Zen2 mimarisi gelmesi, bu da benim şu anki GTX 1650 Super ekran kartımdan ileride RTX 3000ya da seneye RX 6000 serisine geçince besleme konusunda 2600X'den daha iyi olduğu anlamında geliyor. Sizce gözle görülür bir fark olur mu kullandığım programlarda? 2600X tek artısı 12 thread olması. Oyun 2. amaç.

@B 52 Stratofortress

Yeni konular

Geri
Yukarı