Ryzen 5 2600X yüksek sıcaklık sorunu

alpknkc

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
  • İŞLEMCİ: Ryzen 5 2600X
  • ANAKART: ASUS TUF B450M-PLUS GAMİNG
  • EKRAN KARTI: ASUS GeForce ROG STRİX RTX2060 6GB Advenced Edition
  • RAM: GSKİLL (2x8) 16 GB SniperX DDR4 3200 MHz CL16
  • HDD: WD Blue 1 TB 7200 RPM
  • SDD: Samsung 250 GB 860 Evo
  • KASA: Cougar TURRET RGB 700W 80 PLUS Gaming
  • MONİTÖR: AOC C24G1 144Hz 1MS
Dostlar geçen gün topladığım sistemle alakalı düşük FPS ve FPS Drop yaşama sorunumu paylaşmıștım. Sanırım sorun işlemci sıcaklığında. Dün gece Battlefield 5'te 97 derecelere çıktığını fark ettim. Battlefield 1'de ise 80 derece civarında gösteriyor. Değeri MSI Afterburner programından aldım.

Stok soğutucuda kendisinden termal macun var. Acaba iyi oturtamadılar mı soğutucuyu yoksa başka bir sorun mu var? Tam olarak anlayamadım. Bugün çalıştığım için tam olarak inceleme imkanım olmadı. Soğutucuyu kontrol edeceğim ve AIDA64 indirip stres test yapacağım. Eğer sorun çözülmez ise Cooler Master Masterliquid Lite 120 sıvı soğutucu almayı düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Size 3 olası durumdan bahsedeceğim.
1- BIOS üzerinden fan ayarları kurcalanıp yanlış düzenlenmiş olabilir. Bir kontrol edin.
2- İşlemci fanı düzgün oturtulmamış, pini yanlış yere takılmış olabilir. Açıp kontrol etmeniz lazım.
3- Fan bozuk olabilir. 120'lik sıvı soğutmaya para verilmesini önermiyorum. Onun yerine yakın fiyatlara çok daha başarılı performans gösterecek kule tipi hava soğutmalar kullanabilirsiniz.

Hocam bilgisayarın kurulumunu ben yaptım. Kasayı onlar topladı sadece. BIOS'da sadece RAM profilini değiştirip 3200Mhz'e çıkardım ve BIOS güncellemesini yaptım. Fan normal olarak çalışıyor ama montajında sıkıntı var muhtemelen. Cooler Master Masterliquid lite 120 yerine Cooler Master Air MA410P alsam nasıl olur? Ya da biraz zorlasam Cooler Masterliquid 240 alabilirim belki. Şu an için değil ama ileride O.C. yapmayı düşünüyorum.

OC. suz bu sıcaklık değerleri normal değil. Ya macunda-soğutucunun oturmasında problem var, ya da biosta fan devri çok düşük. Biosa girip fanı max. ayarlayıp denerseniz sıcaklık değerleri düşmesi lazım. Düşmüyorsa ilk dediğim şeyler için söküp bakmak lazım.
Mastergel pro macun temin edip soğutucu montajını doğru uygularsanız sıcaklık düşecektir.

Ben direk işimi garantiye alıp yeni bir soğutucu almayı düşünüyorum hocam. Hem ilerisi için iyi olur. Şu an değil ama bir süre sonra OC. yapmayı düşünüyorum. 400 TL bütçem var. Ne önerirsiniz? Sıvı soğutma mı, kule tipi soğutma mı? Bir kaç forumda Cooler Master sıvı soğutmasının sıvı kaçırarak bütün sistemi mahvettiğini gördüm. Gözümü baya bir korkuttu açıkçası.

120mm de olsa sıvı soğutucu derim ben. Ses ve soğutmada avantajlı olduğunu düşünüyorum.
240 xigmatek ler çok uygun fiyata bulunuyor ve f/p konusunda çok çok iyi.
Xigmatekin ışıklı ve ışıksız modelleri var. Marka takıntınız yoksa öneririm.
Cooler master 120 lite oldukça başarılı ve uygun fiyatlı.

Herşeyden önce sorunun sebebini bulmaya çalışın. Masraftan kurtarabilir.

Şimdi AIDA64'den CPU Stress testi yaptım. Durum çok vahim. İşlemci soğutucu fan 2800 RPM'lerde dönerken işlemci sıcaklığı olarak 103 dereceleri gördüm ve işlemci hızım 3.5Ghz'nin de altına düştü. Testi sadece 2 dakika çalıştırdım. Bugün ilk işim Vatan Bilgisayarın yolunu tutmak olacak.

Sistem boşta iken anlık 60 derecelere çıkıp en düşük 50 derece oluyor.

Şimdi AIDA64'den CPU Stress testi yaptım. Durum çok vahim. İşlemci soğutucu fan 2800 RPM'lerde dönerken işlemci sıcaklığı olarak 103 dereceleri gördüm ve işlemci hızım 3.5Ghz'nin de altına düştü. Testi sadece 2 dakika çalıştırdım. Bugün ilk işim Vatan Bilgisayarın yolunu tutmak olacak.

Sistem boşta iken anlık 60 derecelere çıkıp en düşük 50 derece oluyor.
merhabalar aynı işlemci bende de var 1 hafta önce topladım sistemi. msi afterburner ile , furmark cpu burner testine soktuğumda işlemci çok hızlı (3-4 dakika içinde) bir şekilde 90 dereceye çıkıyor ve sistem kilitleniyordu. reset atmadan sistemi başlatamıyordum. macunu değiştirip tekrar deneyince yine çok hızlı şekilde 90 dereceye çıktı ancak sistemde donma olmadı. fakat bu sıcaklıkta daha fazla durmasını istemediğim için testi kapattım ve sistemi mağazaya götürdüm. sistemi komple servise gönderdiler ve hatalı patça varsa değişeceğini söylediler. bu sıcaklıkların normal olmadığı ispat etmek için epey uğraştım. sistem gelince yorum yazacağım. siz de servise götürmelisiniz bence

Hocam dün sorunumu hallettim ben. Vatan Bilgisayara gittim onlarda baktığında normal olmadığını söylediler. Servis sürecini kabul etmedim daha yeni topladığım sistem için bekleyemezdim. Mağaza müdürü yardımcı oldu. İşlemciyi başka bilgisayarlarda ve soğutucularla denedik. Değişen bişey olmadı, benim sisteme farklı bir işlemci taktıklarında anakartta bir sorun olmadığı anlaşıldı. Sorun kesin işlemcideydi, yeni kapalı kutu bir işlemciyle değiştirdiler. Şu an için bir sorun kalmadı.

Hocam dün sorunumu hallettim ben. Vatan Bilgisayara gittim onlarda baktığında normal olmadığını söylediler. Servis sürecini kabul etmedim daha yeni topladığım sistem için bekleyemezdim. Mağaza müdürü yardımcı oldu. İşlemciyi başka bilgisayarlarda ve soğutucularla denedik. Değişen bişey olmadı, benim sisteme farklı bir işlemci taktıklarında anakartta bir sorun olmadığı anlaşıldı. Sorun kesin işlemcideydi, yeni kapalı kutu bir işlemciyle değiştirdiler. Şu an için bir sorun kalmadı.
Şuan gerçekten sinirlendim çünkü servis sürecini kabul etmedim ve işlemcinin değiştirilmesini istedim ancak bunun mümkün olmadığını ısınmanın (90c) normal olduğunu idda ederek reddettiler. tek yolun servise göndermek olduğunu söylediler. eğer arızalı ise (!) değişim yapılacağını söylediler. 2 hafta minimum bekleme süresi verdiler birde üstelik. Afyon vatan bilgisayar bunu yapan mağaza.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı