Çözüldü Ryzen 5 3400G Sistem RAM Desteği

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Nair_Kral

Kilopat
Daha fazla  
Gigabyte B450M H AMD B450 soket AM4 DDR4 3600(OC)MHz mATX Gaming (oyuncu) anakart.
Team t-Force Vulcan TUF Gaming alliance 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Gaming RAM.
AMD Ryzen 5 3400G 3.70GHz 6MB soket AM4 fanlı işlemci

Arkadaşlar sistemim bu şekilde XMP ayarını açtığımda 3200'de çalışıyor, fakat benim bildiğim kadarıyla işlemci bu değeri desteklemiyor. Sizce problem olur mu? Bir de 3000 MHz yapınca kaç Volt verirsem daha stabil çalışır?

Çözüm
Nasıl yani? Bende 3200G ve B450M S2H var. Ben şimdi yeni RAM alıp 3600 MHz'de çalıştırabilir miyim?
Evet? Neden olmasın ki :D. Bende de Ryzen 5 3600 var, bellek kontrolcüsünün desteklediği frekans 3200 MHz ama ben 3600 MHz frekansına overclockladım RAM'lerimi, sorunsuz çalışıyor ve performansta bir artış söz konusu.
İşlemci niye desteklemesin? İşlemcinin bellek kontolcüsünün desteklediği frekans çok önemli değil, anakartında 3600 MHz'e kadar destek var, XMP açıp rahatça kullanabilirsin, sorun olmaz.
Nasıl yani? Bende 3200G ve B450M S2H var. Ben şimdi yeni RAM alıp 3600 MHz'de çalıştırabilir miyim?

Evet? Neden olmasın ki :D. Bende de Ryzen 5 3600 var, bellek kontrolcüsünün desteklediği frekans 3200 MHz ama ben 3600 MHz frekansına overclockladım RAM'lerimi, sorunsuz çalışıyor ve performansta bir artış söz konusu.

Çözüm
Büyük ihtimalle çalıştıramazsın. 3600MHz'de çalıştırabilmek için Matisse serisi bir işlemci gerekli. Senin kullandığın Picasso (Ryzen 3000 APU) bir işlemcidir. İsterseniz QVL listelerinede bakabilirsiniz.

IMG_20200724_213423.JPG

IMG_20200724_213510.JPG

Arkadaşlar sistemim bu şekilde XMP ayarını açtığımda 3200'de çalışıyor, fakat benim bildiğim kadarıyla işlemci bu değeri desteklemiyor.
AMD'nin kendi sitesinde yazan "System Memory Specification" kısmında yazan değere baktığınızı varsayıyorum. Aslında orada denilmek istenen şey oradaki değerin XMP veya manuel hız aşırtma olmaksızın resmi olarak desteklenmesi. Mesela elimizde R7 1700 ve native yani doğal olarak 2666MHz bir belleğimiz var. Ryzen 1000 serisi için System Memory Specification değeri 2666Mhz'dir. Si bu ikiliyi bir sistemde kullanırsanız herhangi bir ek ayar yapmadan direk olarak 2666MHz'de çalışacaktır.

Büyük ihtimalle çalıştıramazsın. 3600MHz'de çalıştırabilmek için Matisse serisi bir işlemci gerekli. Senin kullandığın Picasso (Ryzen 3000 APU) bir işlemcidir. İsterseniz QVL listelerinede bakabilirsiniz.

AMD'nin kendi sitesinde yazan "System Memory Specification" kısmında yazan değere baktığınızı varsayıyorum. Aslında orada denilmek istenen şey oradaki değerin XMP veya manuel hız aşırtma olmaksızın resmi olarak desteklenmesi. Mesela elimizde R7 1700 ve native yani doğal olarak 2666MHz bir belleğimiz var. Ryzen 1000 serisi için System Memory Specification değeri 2666Mhz'dir. Si bu ikiliyi bir sistemde kullanırsanız herhangi bir ek ayar yapmadan direk olarak 2666MHz'de çalışacaktır.
İkinci dediğin doğru ama ilk dediğini doğru bulmuyorum. Her RAM QVL listesinde olmayabiliyor, ama çalışıyor. Böyle olan çok gördüm.

Her RAM QVL listesinde olmayabiliyor, ama çalışıyor. Böyle olan çok gördüm.
Doğrudur. Ben biraz da maksimum hızı göstermek için atmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam Ryzen 3000 serisi gelmeden önce MSI anakartların da maksimum desteklediği hız 3466MHz'di. Ryzen 3000 APU'ların bir önceki mimari ile üretildiğini varsayarsak 3600MHz'de çalışmayacağını düşünüyorum.

Doğrudur. Ben biraz da maksimum hızı göstermek için atmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam Ryzen 3000 serisi gelmeden önce MSI anakartların da maksimum desteklediği hız 3466MHz'di. Ryzen 3000 APU'ların bir önceki mimari ile üretildiğini varsayarsak 3600MHz'de çalışmayacağını düşünüyorum.
Evet, orası öyle. Yeni mimarili işlemcilerin bellek kontrolcülerinin desteklediği hız artmış olabiliyor, o yüzden anakartların bellek frekans desteği artıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı