Ryzen 5 3400G ve GTX 1660 Ti darboğaz yapar mı?

yusufsuren

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Su Bilimleri Mühendisliği
Yukarda yazdığım sistemde aşağıdaki gibi sonuçlar alıyorum. Bazı oyunlarda ise CPU normalken GPU kullanımı %50 civarı oluyor ve çekirdek hızı da düşük seyrediyor 1500MHz gibi. Dolayısıyla almam gereken FPS'ten daha düşük değerler alıyorum. Bu sistem darboğaz mı yapıyor yoksa ekran kartını kısıtlayan bir şey mi var anlamadım. Çünkü hiçbir oyunda Ultra yapsam da CPU düşük olsa bile GPU %100 olmadı.

ffjhfjfjjfh.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarda yazdığım sistemde aşağıdaki gibi sonuçlar alıyorum. Bazı oyunlarda ise CPU normalken GPU kullanımı %50 civarı oluyor ve çekirdek hızı da düşük seyrediyor 1500MHz gibi. Dolayısıyla almam gereken FPS'ten daha düşük değerler alıyorum. Bu sistem darboğaz mı yapıyor yoksa ekran kartını kısıtlayan bir şey mi var anlamadım. Çünkü hiçbir oyunda Ultra yapsam da CPU düşük olsa bile GPU %100 olmadı.

Eki Görüntüle 509544
R5 3400G APU bir işlemci ve işlemci kısmı çok da güçlü değil. Darboğaz yapıyor ve o işlemci ve ekran kartı için normal bir durum.

Eski konularınızı inceledim. Size 3400G yerine 1600 AF veya 2600 almanızı söylemişler. Keşke dinleseymişsiniz. Bu attığınız görsele göre Witcher 3 oyununda darboğaz yapıyor işlemci.
Ben APU sisteme sonradan ekran kartı taktığını sanmıştım. Öyle yaptıysa büyük hata etmiş. O fiyata dediğiniz işlemcileri geçtim R5 2600X hatta 200 lira üstüne R5 3600 var 😀

Tekrar kontrol ettim. İşlemciyi satıp, 1600 AF veya 2600 alması önerilmiş. İşlemcisi önceden varmış dediğiniz gibi @55superx

Merhaba tekrardan, uyarı aldığım için yazamadım. Sistemi APU olarak topladim 6-7 aydır da kullanıyorum. Eran karti almaya para biriktirince yükseltmek istedim ama darboğaz var sanirsam.
Harici GPU kullanacaksanız neden 3400G aldınız diye sorası geliyor insanın.

Sistemi APU olarak topladım. Elime para geçince harici GPU almayı düşündüm.

Aldığınız ekran görüntüsü fazla bir şey anlatmıyor. Normalde bu kadar dar boğaz yapmamalı. Çekirdek hızı düşüyorsa ısınma sorunu vardır ya da başka bir şey. 1500 MHz'a inmesi normal değil.

OC yapar ve ısınma sorununu çözerseniz dar boğaz yaşamazsınız.

Aldığınız ekran görüntüsü fazla bir şey anlatmıyor. Normalde bu kadar dar boğaz yapmamalı. Çekirdek hızı düşüyorsa ısınma sorunu vardır ya da başka bir şey. 1500 MHz'a inmesi normal değil.

OC yapar ve ısınma sorununu çözerseniz dar boğaz yaşamazsınız.

Açıklık getireyim birazdaha. Oyunlarda CPU kullanimindan bağımsız olarak yani CPU kullanimi ne olursa olsun GPU az kullanılıyor ve dusuk saat hızında çalışıyor 1500MHz normal degil demişsiniz fakat bu durum sadece Witcher'da böyle diğer daha az ayrıntı iceren oyunlarda 800-945'e indiği oluyor aksiyona falan girince yukseliyor. Ayni sekilde Witcher'da da aksiyona girince artıyor kullanımla beraber. Cok tuhaf bir sorun anlam veremedim. Kimi zaman darboğaz yapiyor ama kimi zamanda CPU 20-25 GPU 90-100.

Bu arada eklemek istiyorum Win 10 kullanıyorum ve güç seçenekleri kisminda Windows'un asla bana degistirmeye izin vermediği nihai performans seçeneği işaretli ve dedigim gibi degistirilmiyor. Bunun acaba ekran kartına verilen güç ile bir ilgisi olabilir mi diye belirtiyim dedim.

Açıklık getireyim birazdaha. Oyunlarda CPU kullanimindan bağımsız olarak yani CPU kullanimi ne olursa olsun GPU az kullanılıyor ve dusuk saat hızında çalışıyor 1500MHz normal degil demişsiniz fakat bu durum sadece Witcher'da böyle diğer daha az ayrıntı iceren oyunlarda 800-945'e indiği oluyor aksiyona falan girince yukseliyor. Ayni sekilde Witcher'da da aksiyona girince artıyor kullanımla beraber. Cok tuhaf bir sorun anlam veremedim. Kimi zaman darboğaz yapiyor ama kimi zamanda CPU 20-25 GPU 90-100.
GPU kullanımı 1500 Mhz ise o zaman GPU'da herhangi bir sorun ya da ısınma sorunu olabilir. Dar boğaz yapıyor diyebilmemiz için GPU ve CPU'nun normal saat hızlarında çalışması gerek.

Normal şartlarda 3400G'nin oyun performansı R5 2600'den kötü değil. Hatta bazı oyunlarda 1660 TI gibi bir kart ile R5 2600'ü geçer.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı