Ryzen 5 3500 OC yapılmalı mı?

Ulas58

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, Ryzen 5 3500 işlemcim var. Boşta iken 50 derecelerdeyim. Xigmatek Apache Plus soğutucum var, aldığım site göndermiş işlemci MPK olduğu için. İşlemci silikonu bronz, yani en kötü silikon çıktı. Sizce OC yapılmalı mı bu soğutucu ile? Yapılmasa bile sıcaklık sorunu için değerler ne olmalı? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

1346B27E-EE9B-4D04-AC4B-758726977697.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Voltaj düşürerek bir miktar daha serin çalışmasını sağlayabilirsiniz. CBP, ve açık ise PBO ayarlarını kapatıp sabit frekans atayarak voltaj düşürmeyi deneyin.

3500X kullanıyorum 4.1GHz, 1.12V ile, ısıyı düşürmek konusunda çok işe yarıyor.

Voltaj düşürerek bir miktar daha serin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Cbp, ve açık ise PBO ayarlarını kapatıp sabit frekans atayarak voltaj düşürmeyi deneyin.

3500X kullanıyorum 4.1GHz, 1.12v ile, ısıyı düşürmek konusunda çok işe yar.

Şu anda 3.6GHz 1V civarında direk 4.1'e ve voltajıda aynı şekilde yükseltsem herhangi bir problem olur mu? Soğutucuma güvenmiyorum çünkü.

Şu anda 3.6GHz 1V civarında direk 4.1'e ve voltajıda aynı şekilde yükseltsem herhangi bir problem olur mu? Soğutucuma güvenmiyorum çünkü.
Hayır, birebir aynı değerler uymayabilir.
Frekans ve voltajı azar azar artırarak kararlılkık testi yapın Prime 95 gibi programlar ile.

4.00GHz, 1.50V karalılık testini geçti diyelim, 4.1GHz için 2.80V vermeniz gerekiyorsa sağlam bir soğutucu kullanın yada 4.00GHz 'de kalın.
Kullandığım işlemci 4.1GHz için 1.12V istiyor, 4.2GHz için 1.25V üzeri istiyor, 100MHz için değmez bence.

3800GHz ve 1, 012v iken Max 84 dereceyi görüyor Prime95'te bu değerler normal mi? Kaç olması gerekiyor.

Hayır, birebir aynı değerler uymayabilir.
Frekans ve voltajı azar azar artırarak kararlılkık testi yapın Prime 95 gibi programlar ile.

4.00GHz, 1.50v karalılık testini geçti diyelim, 4.1GHz için 2.80v vermeniz gerekiyorsa sağlam bir soğutucu kullanın ya da 4.00GHz'de kalın.
Kullandığım işlemci 4.1GHz için 1.12v istiyor, 4.2GHz için 1.25v üzeri istiyor, 100MHz için değmez bence.

Prime 95 kullanmamızın sebebi; yaptığımız ayarlarda sistemin çökmediğini görmektir çünkü aşırı yük bindirir işlemciye.
Oyun ve kullandığımız programlar bu kadar yüklenmez, haliyle ısı bu kadar artmaz. Bu frekans ve voltaj ile birde Cinebench testi yapın, ısı 80 derece altında kalırsa sorun yoktur.

Tabi işlemci kaldırır ise frekansı sabit tutup voltajı biraz daha düşürerek test yapmaya devam edebilirsiniz, eninde sonunda sistem çökecektir. Çökmeden önce aldığınız voltaj değerine geri dönersiniz.

Uyarı voltajı çok düşürürseniz veya yanlış bir ayar yaparsanız BİOS açılmayabilir veya çökebilir, bu durumda sıfırlama veya tekrar BIOS kurmak zorunda kalabilirsiniz, sorumluluk size ait.

Yeni konular

Geri
Yukarı