Ryzen 5 3500X sistem kendiliğinden kapanıyor

Karabiyik

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selamlar, benim bir vakittir bilgisayarım, güçlü, yüksek sistem isteyecek oyunlara girdiğim vakit (AC Valhalla, FIFA 21 vs) kapanıyor bir iki aydır yapmaya başladı. CS:GO oynarken kapandığını görmedim ve ben bunu çözemiyorum. Format attım her şeyi yaptım sorunu bulamadım.

Sistemim şu şekilde;
  • RX 5600XT ekran kartı.
  • Ryzen 5 3500X işlemci.
  • 16 GB 3200 MHz RAM.
  • Gigabyte B450 Aorus Elite anakart.
  • Cooler Master 700W 60Plus güç kaynağı.

@MisakiTaro hocam u. V. Gerek yok dedi. Voltaj sabitlemesi yapacağız dedi, konuya değerleri attım fakat geri dönüş yapmadı henüz. Bahsettiği ayarlamaları yaptım, Prime95 testinde 8. 9. dakikada 95 derecelere çıktı yine.

Hocam sizin dediğiniz oyunları oynamadım. Mafia 1, NFS Heat oynadım fakat kapanma olmadı. Sizin boşta aldığınız sıcaklık değerleri de yüksek geldi, 56 derece. Stok fan kullanıyorsunuz sanırım.

Pardon editledim tekrar, OCCT Power testinde sistem kapanmadığına göre PSU'da sorun yok sanırım.

Sanırım düzelttim. Anakartın soğutucu tutacağının üst kısmı düşmüş arka kapağa, soğutucuyu alt tutacaklar tutuyormuş ve işlemci ile soğutucunun arasında absürt bir boşluk kalıyormuş tekrar test ettim, sıcaklık değerleri maksimum 69 derece gözüküyor oyunu 10 dakikadır oynuyorum kapanma yaşamadım 30 dakika daha deneyimleyip yazacağım.

Sanırım düzelttim. Anakartın soğutucu tutacağının üst kısmı düşmüş arka kapağa, soğutucuyu alt tutacaklar tutuyormuş ve işlemci ile soğutucunun arasında absürt bir boşluk kalıyormuş tekrar test ettim, sıcaklık değerleri maksimum 69 derece gözüküyor oyunu 10 dakikadır oynuyorum kapanma yaşamadım 30 dakika daha deneyimleyip yazacağım.
Sevindim adınıza :) Bendede böyle bir durum mu mevcut acaba? 95 dereceden 69 dereceye düşüş ciddi bir değişim. Yarın gün içi fotoğraflasam bakabilir misiniz hocam, montajdan pek anlamıyorum.

Sevindim adınıza :) Bendede böyle bir durum mu mevcut acaba? 95 dereceden 69 dereceye düşüş ciddi bir değişim. Yarın gün içi fotoğraflasam bakabilir misiniz hocam, montajdan pek anlamıyorum.
tabi bakabilirim.
Sorun tekrar oluşmaya başladı fakat ısınmadan kaynaklanmıyor.

Son düzenleme:
Sorun tekrar oluşmaya başladı fakat ısınmadan kaynaklanmıyor.
Hocam sistemi zorlayacak başka oyunlar da test eder misiniz? Donanımsal olsa diyeceğim, OCCT testinde de kapanması gerekirdi. Siz işlemci soğutucunuzu düzelttiğinizde çözülüp tekrardan mı meydana geldi?

Bir de hocam ben size kule tipi soğutucumun montaj görüntüsünü atacaktım;
IMG_20210302_131934.jpgIMG_20210302_131938.jpgIMG_20210302_131948.jpgIMG_20210302_132125.jpgWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.38 (1).jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.38 (2).jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.38.jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.39 (1).jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.39 (2).jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.39 (3).jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.39 (4).jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.39 (5).jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.39 (6).jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.39 (7).jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.39 (8).jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.39.jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.40 (1).jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.40 (2).jpegWhatsApp Image 2021-03-07 at 14.58.40.jpeg

Hocam sistemi zorlayacak başka oyunlar da test eder misiniz? Donanımsal olsa diyeceğim, OCCT testinde de kapanması gerekirdi. Siz işlemci soğutucunuzu düzelttiğinizde çözülüp tekrardan mı meydana geldi?

Bir de hocam ben size kule tipi soğutucumun montaj görüntüsünü atacaktım;

İşlemcinize yük bindiğinde soğutucunuz tam performanslı çalışıyor mu OCCT testine fan bölümünden bakar mısınız?

Soğutucu hep sabit 1800 RPM'de çalışmakta, hem yükte hem boşta. Bu da bu hafta yaptığım Prime95 testi, işlemciyi zorlayan bir test;
Eki Görüntüle 911687

OCCT vb. programlar ile sürekli bu testleri yapılması pek önerilmiyor. Ryzen 5 3500X kullanıyorum. Üzerinde Wraith Prism soğutucusu mevcut ve yük altında iken 1500RPM civarlarında çalışıyor. 60 derece üzerine çıktığını nadir gördüm. Bence işlemci soğutucunuzun tam oturduğundan emin olun ve termal macununuzu yenileyin. Ayrıca hangi kasasyı kullanıyorsunuz? Eğer Full tamperli camlı bir kasa kullanıyorsanız bu da bir etken.

OCCT vb. programlar ile sürekli bu testleri yapılması pek önerilmiyor. Ryzen 5 3500X kullanıyorum. Üzerinde Wraith Prism soğutucusu mevcut ve yük altında iken 1500RPM civarlarında çalışıyor. 60 derece üzerine çıktığını nadir gördüm. Bence işlemci soğutucunuzun tam oturduğundan emin olun ve termal macununuzu yenileyin. Ayrıca hangi kasasyı kullanıyorsunuz? Eğer Full tamperli camlı bir kasa kullanıyorsanız bu da bir etken.
Gamegaraj Aquarius 5A kullanıyorum, internette şu kasa olarak geçiyor sanırım. Sistem zaten yeni kendileri termal macun sürmemişler midir? Forumdaki arkadaşlar montajında sorun gözükmüyor diyor, montaj bilgim olmadığından elime yüzüme bulaştırmak istemiyorum.

"Stok soğutucuya rağmen 60 derece üstüne çıktığını görmedim bile." diyenleri çok görüyorum R5 3500X için. Sizin ayarlarınız nedir de bu kadar düşük sıcaklık değerlerine sahipsiniz. CPB kapalı mı? Mafia 1 gibi bir oyunda ultra 1080p ayarlarda sıcaklıklarınız hangi değerlere ulaşırdı çok merak ettim açıkçası.

Gamegaraj Aquarius 5A kullanıyorum, internette şu kasa olarak geçiyor sanırım. Sistem zaten yeni kendileri termal macun sürmemişler midir? Forumdaki arkadaşlar montajında sorun gözükmüyor diyor, montaj bilgim olmadığından elime yüzüme bulaştırmak istemiyorum.

"Stok soğutucuya rağmen 60 derece üstüne çıktığını görmedim bile." diyenleri çok görüyorum R5 3500X için. Sizin ayarlarınız nedir de bu kadar düşük sıcaklık değerlerine sahipsiniz. CPB kapalı mı? Mafia 1 gibi bir oyunda ultra 1080p ayarlarda sıcaklıklarınız hangi değerlere ulaşırdı çok merak ettim açıkçası.
Sistemi göndermeden önce termal macun sürüp göndermişlerdir %99.9. Kasanızın önünün tamperli cam mı yoksa mesh panel mi olduğunu pek anlayamadım ve evet CPB açık oynuyorum. Ben zamanımın çoğunu Black Desert Online oynayarak geçiriyorum ve en ağır oyunlardan biri. Cpu Fan devri ortalama 1500rpm, bence kasanızın önce yan kapağını açıp bir deneyin sıcaklık değerleri düşecek mi bakalım. Ardından işlemci soğutucunuzun işlemci üzerine tam oturup oturmadığından emin olun. Eğer tam oturmuş şekilde ise sağa sola biraz oynatmaya çalışsanız bile hiç kıpırdamıyacaktır, eğer biraz oynuyorsa çıkarıp sağlıklı bir şekilde takmanızı öneririm. Bu arada oyunlarda ortalama sıcaklık değerleriniz ne oluyor işlemcide ?

Sistemi göndermeden önce termal macun sürüp göndermişlerdir %99.9. Kasanızın önünün tamperli cam mı yoksa mesh panel mi olduğunu pek anlayamadım ve evet CPB açık oynuyorum. Ben zamanımın çoğunu Black Desert Online oynayarak geçiriyorum ve en ağır oyunlardan biri. Cpu Fan devri ortalama 1500rpm, bence kasanızın önce yan kapağını açıp bir deneyin sıcaklık değerleri düşecek mi bakalım. Ardından işlemci soğutucunuzun işlemci üzerine tam oturup oturmadığından emin olun. Eğer tam oturmuş şekilde ise sağa sola biraz oynatmaya çalışsanız bile hiç kıpırdamıyacaktır, eğer biraz oynuyorsa çıkarıp sağlıklı bir şekilde takmanızı öneririm. Bu arada oyunlarda ortalama sıcaklık değerleriniz ne oluyor işlemcide ?
Hocam sınavlarımdan dolayı yazamadım, ön panel mesh. Henüz yan kapağını açıp denemedim ama oyunlardaki sıcaklıklarım bu şekilde 1080p ultra yarımşar saat oynayıp SS aldım hepsini;

Rocket League 140 FPS sabit.
RL1.png

Dead by Daylight 60 FPS sabit.
dbd.png

Need for Speed Payback.
nfspayback.png

Hocam, NFS'lerde genel bir optimizasyon sorunu var sanırım. Heat'te de bu sıcaklıklarda ve işlemci kullanımı yüksek. Ayrıca pek sistem zorlayan oyunlarda deneyemedim. 2 3 güne Hitman 2'de de deneyip atabilirim.
bence kasanızın önce yan kapağını açıp bir deneyin sıcaklık değerleri düşecek mi bakalım.
Kapak kapalıyken:
starwars.png

Kapak açıkken:
kapakaçıkken.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı